Wake Up/ Mjeku Pëllumb Pipero: Pse Tirana, Shkodra, Durrësi janë vatrat “e nxehta” të Kovid-19
06/04/2020 11:13

Numri i pacientëve të konfirmuar me koronçavirus në vendin tonë ka është rritur ndjeshëm që nga dita e premte e fundjavës që shkoi. Po ashtuqë numri i viktimave është rritur, duke shkuar në 21 persona që kanë humbur jetën nga Kovid 19. Vatrat më të nxehta vazhdojnë të mbeten Tirana, Shkodra, Durrësi, Fieri ndërkohë që në qytetet e tjera duket se numrat nuk janë rritur ndjeshëm, pavarsisht rasteve të konfirmuara tashmë. Por krahas kësaj panorame ka dhe një lajm të mirë, vazhdon të rritet numri i personave që fitojnë betejën më këtë virus. Por kemi lënë pas javën e parë të muajit prill, si parashikohet të jetë situata, a duhet të hiqet disa prej masave kufizuese .... për këtë dhe shumë zhvillimet të tjera të ditëvë te fundit diskutuam sot me mjekun infeksionist Pëllumb Pipero, pjesë e grupit të mjekëve që janë në vijën e parë të përballjes me këtë virus të ri. I pyetur pse Tirana, Shkodra, Durrësi dhe Fieri janë vatrat më të nxehta të këtij virusi, mjeku infkesionit thotë se: "Kolegët e mi dhe unë e kemi konsideruar këtë sëmundje si një sëmundje urbane jo se përjashton dhe nuk prek personat në zonat rurale por kryesisht aty ku ka popullatë apo kontakte të shtuar të njerëzve"- tha ai. Sipas Piperos personat që kanë humbur jetën nga Kovid-19 në vendin tonë kanë qenë të moshuar dhe me sëmundje klinike duke mos përjashtuar as obezitetin si faktor risku.

Wake Up/ Fikret Shatri, vrapoi 80 km nga Prishtina në Istog. Sfida e radhës Prishtinë-Tiranë
22/05 12:59
Wake Up/ Besa Kokëdhima: Në Shqipëri përballem me dhunë psikologjike
22/05 12:40
Wake Up/ Ja pse i ngjaj më shumë babait tim Koço Kokëdhima
22/05 12:28
Wake Up/ Kush është partneri i Besa Kokëdhimës këtë herë?. Nga projekti “C’est la vie” te i radhës
22/05 12:27
Wake Up/ Këto dy muaj e lamë rehat natyrën. Dita e Biodiversitetit, sfidat dhe problematikat
22/05 11:36
Wake Up/ Nuk ka rritje të çmimit të biletës së urbanit. Shoqata: As e kemi kërkuar këtë
22/05 11:25
Wake Up/ Shoqata: Jemi gati për rihapjen e transportit urban
22/05 11:09
Wake Up/ Ligji për përdorimin e monedhave virtuale. Përfitimet dhe rreziqet nga kriptomonedha
22/05 11:08
Diell dhe rritje temperaturash, njihuni me parashikimin e motit
22/05 08:20
Wake Up/ Shtypi i ditës, 22 Maj 2020
22/05 07:40
Wake Up/ Shqiptari i “The Voice of France” përfaqëson Zvicrën në dy Eurovision-e
21/05 12:04
Wake Up/ Bonuse që të bëjmë pushime, lista me propozime nga operatorët turistikë
21/05 11:52
Wake Up/ Njomza dhe Rinori, ҫifti vloger që jetën reale e bëjnë në rrjetet sociale
21/05 11:44
Wake Up/ Mjeku Erion Dasho: Karantinimi nga prilli në maj ka qenë i pajustifikueshëm
21/05 11:19
Wake Up/ Pandemia rrit kërkesat e të rinjve shqiptarë për të punuar online
21/05 11:07
Rikthehen reshjet e shiut, ky është parashikimi i motit
21/05 08:11
Wake Up/ Shtypi i ditës, 21 Maj 2020
21/05 07:51
Wake Up/ Truproja e Rugovës zbulon se si u trajnua në Shqipëri si luftëtare e UÇK-së
20/05 13:16
Wake Up/ Truproja e Rugovës: Ju rrëfej atentatin ndaj Presidentit. Dita ime më e vështirë
20/05 12:44
Wake Up/ “Sekretet” e dy presidentëve të Kosovës, rrëfimi i rallë i truprojës, Elinda Muriqi
20/05 12:29