Wake Up/ “Ligji ka vendosur në pallate një “gjyle” që quhet administrator”. Revolta e inxhinierit
05/12/2019 11:09

Tërmeti i 26 nëntorit, ndër të tjera, vuri në dukje edhe një problematikë tjetër, atë që lidhet me depozitat e vendosura sipër tarracave të pallateve. Shumë prej banorëve në zonat e prekura nga tërmeti janë dëmtuar ose kanë rrezikuar jetën e tyre për shkak të depozitave. Ky është një problem i vjetër në Tiranë por edhe në qytete të tjera, pasi prej kohësh është diskutuar lidhur me rrezikun e tyre. Kjo, pasi pesha e tyre e madhe mund të jetë problem për qëndrueshmërinë e ndërtesës, aq më tepër në kohë të fatkeqësive natyrore, siç ishte edhe rasti i tërmetit të fundit. Inxhinierët bëjnë apel që të mos lejohet vendosja e tyre pa kriter nëpër tarraca. Për këtë arsye edhe bashkia e Tiranës, ditët e fundit ka ndërmarrë disa aksione për të hequr një pjesë të depozitave në ato banesa që janë dëmtuar nga tërmeti në kryeqytet.

Wake Up/ Enkel Demi: Do doja të më cilësonin shkrimtar i mirë më shumë se gazetar i mirë
24/01 11:43
Wake Up/ Enkel Demi rikthehet pas 19 – vjetësh në studiot ku u themelua Top Channel
24/01 11:42
Wake Up/ Të hapësh shishen e ujit me doreza boksi këtë e bën vetëm një nënkampione Evrope
24/01 11:41
Wake Up/ Mos përdorni filtra në Instagram sepse merrni më pak like
24/01 11:40
Wake Up/ Njihuni me vajzat që ju japin përqafime falas në rrugë
24/01 11:39
Wake Up/ “Tokio 2020”, dhurata që boksieria Elsidita Selaj, do t’i bëjë vetes këtë vit
24/01 11:24
Wake Up/ Enkel Demi, fitues i çmimit “Romani i Vitit”: Pse hezitoja ti botoja romanet e mia
24/01 11:11
Wake Up/ “Shtëpia shqiptare” projekti i rrallë që dokumenton vilat e vjetra karakteristike
24/01 10:54
Wake Up/ Protesta e studentëve me diploma dhe doktoratura nga “Universiteti i korrupsionit”
24/01 10:46
Wake Up/ Dasma shqiptare kërcehet në Gjermani nga balerinë kinezë, japonezë e brazilianë
23/01 13:10
Wake Up/ Viola Spiro: Jo më foto më bikini, dua t’i largohem epitetit të vajzës seksi
23/01 12:23
Wake Up/ Shqipëria e para në rajon për studentët që arsimohen jashtë kufijve
23/01 12:18
Wake Up/ Testi i tërmetit; Sa ashensorë e morën certifikimin e ISHMT?
23/01 11:40
Wake Up/ Viola Spiro rrëfen lidhjen e saj me Greqinë
23/01 11:35
Wake Up/ Babakar, mbiemri i futbollistit që Viola Spiro e ka të vështirë ta thotë në emision
23/01 11:32
Wake Up/ Gazetari Bibe: Ju rrëfej për komshien time, presidenten e parë grua në Greqi
23/01 11:12
Wake Up/ Flaka Krelani këndon live këngën më të dashur “Garden”
22/01 12:45
Wake Up/ Flaka Krelani: Bashkëpunimi i radhës, me një mik të Chris Brown
22/01 12:20
Wake Up/ Flaka Krelani: Me reperin amerikan më lidhi Instagrami
22/01 12:09
Wake Up/ Ermira Hysaj, aktorja që vdes dhe rreh burrat ne skenë
22/01 11:51