Wake Up/ Italia i klasifikoi të sëmurët me Kodi gri dhe Kodi i kuq i Kovid-19. Ja pse
06/04/2020 11:33

Fundjava ka qenë ditë pozitive, me aq sa mund të quhet pozitive, për të gjithë rajonin e Lombardisë, sipas presidentit të rajonit Attilio Fontana. Lombardia aktualisht ka të paktën 46 mijë të infektuar dhe të paktën 7900 të vdekur, zona më e goditur jo vetëm në Itali por edhe gjithë Evropën. Ka një rritje të lehtë të të infektuarve, por ulje të atyre që dalin nga terapia intensive. Fisnik Asllani është infermier “Policlinico di Monza” dhe është i pari që pret të prekurit si pjesë e ndërhyrjes së shpejtë në poliklinikën e Monzës. "Ne bëjmë dy klasifikime përsa i përket të sëmurëve kodi i kuq dhe kodi gri. Kodi gri është kur simptomat klinike janë pozitive por tamponi del negativ dhe kodi i kuq është kur dhe tamponi është pozitiv. Pacientët që ikin në shtëpi me simptoma të lehta u jepet terapia në shtëpi. Duke bërë tamponin është pozitive sepse ti bën një klasifikim pa simptoma dhe pacientëve që janë pozitiv por me simptoma të lehta. Por jo gjithmonë tamponi del pozitiv. Ka disa raste që kanë tamponin negativ por simptomat klinike janë pozitive" Autoritetet shëndetësore atje kanë bërë thirrje për kujdes maksimal për qytetarët pasi kurba mund të ndryshojë shumë shpejt. Guvernatori Fontana tha se ditët e uljes së numrit të infektuarve dhe viktimave, janë shumë pranë, por qytetarët duhet të zbatojnë masat shtrënguese që janë në fuqi.

Wake Up/ Çfarë ndodhi në polici, në praninë e psikologes me 15-vjeçaren e abuzuar
02/06 12:23
Wake Up/ Astrologe Meri Shehu: Vit i vështirë i qeverisë Rama. Fajin e ka Jupiteri
02/06 12:18
Wake Up/ Astrologe Meri Shehu: Pas pandemisë “çlirohen” dhe shenjat. Ja ç’parashikon qershori?
02/06 12:06
Wake Up/ Piktorja shqiptare e portreteve dhe skenave urbane në Angli
02/06 11:29
Wake Up/ Telefonata që zbuloi rrjetin e pedofilëve që abuzuan me 15-vjeçaren
02/06 11:13
Wake Up/ Virusi është “zhdukur” klinikisht! A e fituam luftën me armikun e padukshëm apo jo?
02/06 10:58
Wake Up/ Gjuha shqipe në të gjitha shkollat publike në Itali. Nis nënshkrimi i një peticioni
02/06 10:58
Wake Up/ Shifrat e abuzimit te fëmijët
02/06 10:50
Diell dhe rritje temperaturash, njihuni me parashikimin e motit
02/06 08:30
Wake Up/ Shtypi i ditës, 2 Qershor 2020
02/06 08:27
Wake Up/ “Nuk jam teksti yt” gazetaret reagojnë ndaj teksteve të këngëve! Video bëhet virale
01/06 12:16
Wake Up/Procedurat në kopsht;nga formulari për prindërit, higjiena, distanca në tavolina, fjetja etj
01/06 11:39
Wake Up/ Ja si do zbatohen masat e KOVID, me foshnjat në çerdhe?!
01/06 11:36
Wake Up/ 33% e lodrave në tregun shqiptar të rrezikshme. E tregojnë analizat laboratorike
01/06 11:28
Wake Up/ INSTAT: Fëmijët shqiptarë të privuar nga ushqimi, veshjet, argëtimi dhe pushimet
01/06 11:08
Wake Up/ Shtypi i ditës, 1 Qershor 2020
01/06 10:19
Wake Up/ Parashikimi i motit/ Java nis me reshje dhe ulje temperaturash
01/06 10:07
Wake Up/ Rrëfehet në “Wake Up”, Ilda Bejleri: Ja ku do më gjejë sezoni i ri
29/05 13:10
Wake Up/ Top Channel, hap audicione për punësimin e të rinjve
29/05 12:08
Wake Up/ Shqipëria e turizmit tjetër. Kriza e operatorëve dhe bujtinave jobregdetare
29/05 12:03