Wake Up/ Epidemiologu Fabian Cenko: Covid-19 nuk mund të kontrollohet vetëm nga Tirana
26/03/2020 12:29

Shqipëria duhet të ketë një strategji parandalimi të dyfishtë për koronavirusin që do të thotë se izolimi dhe mbajtja e distancës sociale duhet të eci paralelisht edhe me gjurmimin e çdo rasti pozitiv. Por a i ka kapacitetet Shqipëria ta vërë në zbatim këtë strategji të dyfishtë mbrojtjeje? Prof.Asoc. Fabian Cenko, epidemiolog është i mendimit se me zgjerimin e hartës së të prekurve nevojitet trajnimi dhe shpërndarja e stafit të trajnuar në të 12 qarqet e vendit."Këtu nuk shtrohet çështja nëse ka burime apo si mund të gjenden ato dhe të vihen në dispozicion në luftë tonë ndaj Covid-19. Jo më larg se dje OBSH rekomandoi një set masash që kishin të bënin me vende që kanë një sistem shëndetësor jo shumë të konsoliduar ku dhe impakti dhe pasojat e kësaj epidemie mund të jenë edhe më të paparashikuara. OBSH sugjeronte që stafet shëndetësore të këtyre vendeve duhet të trajnohet por duhet sidomos të mbulohet e gjitha harta e zonave të prekura. Pra nuk duhet të bazohemi dhe të mjaftohemi vetëm me një personel shëndetësor që operon vetëm në Tiranë. Para 2 ditëve 1/3 e qarqeve ishin të mbuluara me raste të identifikuara zyrtarisht me Covid-19. Ndërhohë nga dje harta është zgjeruar, pra kemi 10 qarqe nga 12 gjithsej ku janë identifikuar zyrtarisht raste me Covid-19. Pra praktikisht e gjithë Shqipëria është e prekur, dhe si mundet në këtë situatë të shpresojmë dhe të dëshirojmë ta kontrollojmë virusin vetëm nga Tirana"- tha Cenko.

Wake Up/ Si u arratis me bomba në trup babai im Bahri Drishti. Dëshmia e policit të New Jersey-t
06/04 12:13
Wake Up/ Qeveria zviceriane mbështet ekonominë, 40 miliardë kredi me zero interes nga Kovid-19
06/04 11:51
Wake Up/ Zvicra, lider botëror me 123 mijë testime për Kovid-19
06/04 11:48
Top News – 80 vjeçarja e shëruar/ Një letër për doktorët e infektivit
06/04 11:42
Wake Up/ Edmond Drishti, shqiptari i policisë në New Jersey tregon përballjen me koronën
06/04 11:37
Wake Up/ Italia i klasifikoi të sëmurët me Kodi gri dhe Kodi i kuq i Kovid-19. Ja pse
06/04 11:33
Wake Up/ Babë e bir infektohen nga Kovid-19. Dëshmia e djalit që u infektua nga shefi
06/04 11:24
Wake Up/ Mjeku Pëllumb Pipero: Pse Tirana, Shkodra, Durrësi janë vatrat “e nxehta” të Kovid-19
06/04 11:13
Wake Up/ Shtypi i ditës, 6 prill 2020
06/04 10:52
Wake Up/ Diell dhe rritje temperaturash, njihuni me parashikimin e motit për fillimin e javës
06/04 09:50
Wake Up/ Balerina Klaudia Pepa i dedikohet edhe aktrimit: Modeli im Jenifer Lopez
03/04 11:59
Wake Up/ Klaudia Pepa: Nuk jam aspak e qetë që ditën e parë kur u shfaq ky virus
03/04 11:50
Wake Up/ Në një muaj karantinë të balerinës Klaudia Pepa paska ndodhur gjithçka
03/04 11:46
Wake Up/ Epidemiologët: Situata e Kovid është e stabilizuar. Distancimi social e mbajti në kontroll
03/04 11:39
Wake Up/ Mjeku Julian Balla: Ja si është gjendja e 5 shqiptarëve të shtruar në spitalin e Breshias
03/04 11:35
Wake Up/ Mjeku Julian Balla, nga Breshia: Pacientët shtriheshin në tokë, as barela nuk kishte
03/04 11:32
Wake Up/ Diskriminim me ndihmën financiare Komisioneri letër qeverisë për shtresat vulnerabël
03/04 11:26
Wake Up/ Në studion ku prodhohen maska 100% mbrojtëse, falas për stafet mjekësore dhe policinë
03/04 11:17
Diell dhe rritje temperaturash, ky është parashikimi i motit
03/04 08:33
Wake Up/ Viktimat me sëmundje patologjike vdiqën nga Kovidi apo me Kovid? Vetëm autopsia e ndan
02/04 12:25