Wake Up/ Diskriminim me ndihmën financiare Komisioneri letër qeverisë për shtresat vulnerabël
03/04/2020 11:26

Komisioneri për Mbrojtjen nga Diskriminimi i ka kërkuar qeverisë së kryeministrit Edi Rama që të përfshijë në paketën financiare edhe kategori të caktuara sociale apo ekonomike që, duke mos përfituar atë që është quajtur “Pagë Lufte”, rezultojnë përveç të tjerave edhe të diskriminuar. Përmes një letre drejtuar ministrit të Shtetit për Rindërtimin, Arben Ahmetaj dhe ministres së Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, komisioneri u kërkon që të përshijnë në paketën financiare për të ndihmuar shtresat vulnerabël, komunitetin rom dhe atë egjiptian dhe të gjithë ata që në kushte normale kanë qenë gjithnjë të disavantazhuar në tregun e punës dhe që tani gjenden në vështirësi si pasojë e situatës së rëndë të krijuar nga koronavirusi. Robert Gajda, Komisioneri për Mbrojtjen nga Diskriminimi shpjegoi arsyen e kësaj kërkese.

Wake Up/ Fikret Shatri, vrapoi 80 km nga Prishtina në Istog. Sfida e radhës Prishtinë-Tiranë
22/05 12:59
Wake Up/ Besa Kokëdhima: Në Shqipëri përballem me dhunë psikologjike
22/05 12:40
Wake Up/ Ja pse i ngjaj më shumë babait tim Koço Kokëdhima
22/05 12:28
Wake Up/ Kush është partneri i Besa Kokëdhimës këtë herë?. Nga projekti “C’est la vie” te i radhës
22/05 12:27
Wake Up/ Këto dy muaj e lamë rehat natyrën. Dita e Biodiversitetit, sfidat dhe problematikat
22/05 11:36
Wake Up/ Nuk ka rritje të çmimit të biletës së urbanit. Shoqata: As e kemi kërkuar këtë
22/05 11:25
Wake Up/ Shoqata: Jemi gati për rihapjen e transportit urban
22/05 11:09
Wake Up/ Ligji për përdorimin e monedhave virtuale. Përfitimet dhe rreziqet nga kriptomonedha
22/05 11:08
Diell dhe rritje temperaturash, njihuni me parashikimin e motit
22/05 08:20
Wake Up/ Shtypi i ditës, 22 Maj 2020
22/05 07:40
Wake Up/ Shqiptari i “The Voice of France” përfaqëson Zvicrën në dy Eurovision-e
21/05 12:04
Wake Up/ Bonuse që të bëjmë pushime, lista me propozime nga operatorët turistikë
21/05 11:52
Wake Up/ Njomza dhe Rinori, ҫifti vloger që jetën reale e bëjnë në rrjetet sociale
21/05 11:44
Wake Up/ Mjeku Erion Dasho: Karantinimi nga prilli në maj ka qenë i pajustifikueshëm
21/05 11:19
Wake Up/ Pandemia rrit kërkesat e të rinjve shqiptarë për të punuar online
21/05 11:07
Rikthehen reshjet e shiut, ky është parashikimi i motit
21/05 08:11
Wake Up/ Shtypi i ditës, 21 Maj 2020
21/05 07:51
Wake Up/ Truproja e Rugovës zbulon se si u trajnua në Shqipëri si luftëtare e UÇK-së
20/05 13:16
Wake Up/ Truproja e Rugovës: Ju rrëfej atentatin ndaj Presidentit. Dita ime më e vështirë
20/05 12:44
Wake Up/ “Sekretet” e dy presidentëve të Kosovës, rrëfimi i rallë i truprojës, Elinda Muriqi
20/05 12:29