Wake Up/ Diskoja e krimit në Durrës, kthehet në kafe-bibliotekë për të rinjtë
19/11/2019 13:53

Në 8 nëntor, u përurua në Durrës, “KinFolk Coffee Library” sipërmarrja e dytë sociale në një pronë të konfiskuar nga krimi i organizuar në qytetin e Durrësit, në kuadër të projektit “C.A.U.S.E. - Përdorimi i Pronave të Konfiskuara për Sipërmarrje Sociale”. Një pronë e sekuestruar nga shteti si aset kriminal është shndërruar në një ambient të ri social nga një grup të rinjsh të mbështetur nga zyra e Bashkimit Evropian: Nga disko është kthyer në një kafene bibliotekë që synon të kthehet në një hapësirë mendimi e diskutimi. Kinfolk Coffee Library – Iniciativa sociale si një masë për parandalimin e përfshirjes së të rinjve në krim në qytetin e Durrësit, është një vend ku të rinjtë dhe studentë të Universitetit Aleksandër Moisiu do të socializohen, lexojnë, studiojnë dhe organizojnë aktivitete të ndryshme social-kulturore. Kinfolk ndër të tjera shërben me aktivitetet e tij për integrimin dhe punësimin e të rinjve pjesë e Shërbimit të Provës.

Wake Up/ “Feeling”, klipi i parë i dy violinisteve ekstravagante Ines Memisharaj dhe Albana Leka
06/07 12:45
Wake Up/ Evis Mula risjell këngën e Parashqevi Simakut. Në versionin e ri i këndon maturantëve
06/07 11:27
Top News – Pas 4 muajsh ndërprerje/ Rifillon punën transporti publik
06/07 10:39
Wake Up/ Apeli i AKU: Mos blini bukë të prerë. Rreziku i COVID që vjen nga kontaminimi i ushqimeve
06/07 10:38
Wake Up/ 11 problemet e farmacive në Shqipëri në një letër ankese për Kryeministrin
06/07 10:26
Wake Up/ Shtypi i ditës, 06 Korrik 2020
06/07 09:31
Wake Up/ Parashikimi i motit/ Java nis me mot të paqëndrueshëm dhe ulje temperaturash
06/07 09:29
Wake Up/ “Karnavalet e Korçës”, nuk ndalen as me pandeminë. Këtë vit edhe samba braziliane
03/07 10:45
Wake Up/ Turistët e huaj zgjedhin Pukën, si parajsën e fshehur të aventurës
03/07 10:44
Wake Up/ Fushata “Pusho shqip”. A do të na mjaftojë turizmi patriotik?
03/07 10:44
Wake Up/ Eugena Tomini: Rasti i foshnjës me COVID. Babai i sapoardhur nga një vend Evropian
03/07 10:43
Wake Up/ Eugena Tomini ISHP: COVID po prek edhe moshat 30-40 vjeç
03/07 10:43
Vapë dhe temperatura të larta, njihuni me parashikimin e motit
03/07 08:06
Wake Up/ Shtypi i ditës, 03 Korrik 2020
03/07 08:04
Wake Up/ Olsi Bylyku: Gena më ftoi për bashkëpunim. Më tha: Do të dalësh në klip si askush tjetër…
02/07 11:53
Wake Up/ Olsi Bylyku: Të dashurës i iku truri nga modelja në klip. Ja çfarë më tha…
02/07 11:27
Wake Up/ Balerini Jurgen Bala, që po synon “Dancing with the Stars” në Amerikë
02/07 11:21
Wake Up/ Barometri i Ballkanit: Shqiptarët me besimin më të ulët në rajon tek prodhimet vendase
02/07 11:03
Wake Up/ Sondazhi: Shitblerja e votës, problemi më i rëndë që shohin qytetarët
02/07 11:03
Wake Up/ Majlinda Keta thirrje studentëve: Votoni të zgjidhni përfaqësuesit tuaj në Universitet
02/07 11:02