Wake Up/ Dëshmia e mjekes shqiptare nga Madridi: Situata shumë e vështirë, skenari si i Italisë
26/03/2020 12:23

Pas Italisë me numrin më të lartë të infektuarve dhe vdekjeve, Spanja është shteti që po përjeton pothuajse të njëjtën situatë. Çdo ditë rritet në mënyrë të shpejtë si numri i të prekurve dhe që kërkojnë ndihmë mjekësore si dhe atyre që humbasin jetën nga Covid-19. Rajoni më i prekur është Madridi, ku spitalet po punojnë jashtë kapaciteteve. Por ashtu si dhe në çdo vend tjetër punonjësit shëndetësorë të infektuar me koronavirus në Spanjë janë rritur mbi 5 400, vetëm në 2 ditët e fundit. Sipas Fernando Simon, Drejtor i Qendrës së Koordinimit të Urgjencave spanjolle, ka pasur një mungesë të theksuar të mjeteve mbrojtëse dhe furnizimet në këtë kohë janë të vështira globalisht. Autoritetet e shëndetësisë në Spanjë, kanë vlerësuar se kulmi i rasteve do të jetë mesi i prillit ndërkohë që transmetimi i sëmundjes do të zgjasë nga dy deri në katër muaj. Por si është situata në 24 orët e fundit në Madrid, si po përballen mjekët dhe sa të ndërgjegjësuar janë vetë qytetarët për të zbatuar masat e marra... për të gjitha këto ishim sot në një lidhje Skype me mjeken, Dori Vyshka që është pikërisht gjatë gjithë kësaj kohe në vijën e parë të përballjes me pacientët e prekur me Covid-19.

Wake Up/ Si u arratis me bomba në trup babai im Bahri Drishti. Dëshmia e policit të New Jersey-t
06/04 12:13
Wake Up/ Qeveria zviceriane mbështet ekonominë, 40 miliardë kredi me zero interes nga Kovid-19
06/04 11:51
Wake Up/ Zvicra, lider botëror me 123 mijë testime për Kovid-19
06/04 11:48
Top News – 80 vjeçarja e shëruar/ Një letër për doktorët e infektivit
06/04 11:42
Wake Up/ Edmond Drishti, shqiptari i policisë në New Jersey tregon përballjen me koronën
06/04 11:37
Wake Up/ Italia i klasifikoi të sëmurët me Kodi gri dhe Kodi i kuq i Kovid-19. Ja pse
06/04 11:33
Wake Up/ Babë e bir infektohen nga Kovid-19. Dëshmia e djalit që u infektua nga shefi
06/04 11:24
Wake Up/ Mjeku Pëllumb Pipero: Pse Tirana, Shkodra, Durrësi janë vatrat “e nxehta” të Kovid-19
06/04 11:13
Wake Up/ Shtypi i ditës, 6 prill 2020
06/04 10:52
Wake Up/ Diell dhe rritje temperaturash, njihuni me parashikimin e motit për fillimin e javës
06/04 09:50
Wake Up/ Balerina Klaudia Pepa i dedikohet edhe aktrimit: Modeli im Jenifer Lopez
03/04 11:59
Wake Up/ Klaudia Pepa: Nuk jam aspak e qetë që ditën e parë kur u shfaq ky virus
03/04 11:50
Wake Up/ Në një muaj karantinë të balerinës Klaudia Pepa paska ndodhur gjithçka
03/04 11:46
Wake Up/ Epidemiologët: Situata e Kovid është e stabilizuar. Distancimi social e mbajti në kontroll
03/04 11:39
Wake Up/ Mjeku Julian Balla: Ja si është gjendja e 5 shqiptarëve të shtruar në spitalin e Breshias
03/04 11:35
Wake Up/ Mjeku Julian Balla, nga Breshia: Pacientët shtriheshin në tokë, as barela nuk kishte
03/04 11:32
Wake Up/ Diskriminim me ndihmën financiare Komisioneri letër qeverisë për shtresat vulnerabël
03/04 11:26
Wake Up/ Në studion ku prodhohen maska 100% mbrojtëse, falas për stafet mjekësore dhe policinë
03/04 11:17
Diell dhe rritje temperaturash, ky është parashikimi i motit
03/04 08:33
Wake Up/ Viktimat me sëmundje patologjike vdiqën nga Kovidi apo me Kovid? Vetëm autopsia e ndan
02/04 12:25