Wake Up/ Debati për 5G mbërrin në Shqipëri. Flet eksperti Rustem Paci
08/11/2019 11:34

Debati mbi rrjetin 5G, ka mbërritur edhe në Shqipëri kohët e fundit. Një debat sa politik që ka mbërthyer vendet më të fuqishme të botës, por nga ana tjetër mes ekspertëve , studiueseve dhe shkencëtarëve prej muajsh kanë nisur shqetësimet se sa impakt do të ketë mbi shëndetin e njeriut rrezatimi që do sjellë rrjeti 5 G. Në ShBA, një prej kundërshtarëve më të fuqishëm të këtij rrjeti, Arthur Robert Firstenberg, studiues i njohur, doli me argumentin se rrjeti super i shpejtë mund të shkaktojë kancer te njerëzit dhe kafshë të egra si dhe mund të përkeqësojë simptomat e mbindjeshmërisë elektromagnetike dhe kjo sipas tij mund të sjellë një katastrofë globale.Por nga ana tjetër 5G, lobohet si një nga arritjet më të mëdha, pasi teknologjia 5G mundëson shpejtësi të lartë interneti dhe reagim deri në 10 herë më shpejt, krahasuar me 4G, që do të thotë se përdorimi i teknologjisë 5G do të hapë siparin e përdorimit të një larmie teknologjish, duke përfshirë, robotikën e kontrolluar në distancë, makinat autonome, zhvillimin e bujqësisë, operacionet kirurgjikale në distancë etj. Ndërkaq AKEP( Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare) ka publikuar një raport në lidhje me matjet e rrezatimit nga antenat e telefonisë celulare në 9 qytetetetë Shqipërisë, nga ku ka rezultuar se deri tani nivelet e rrezatimeve të emetuara nga antenat celulare nuk e tejkalojnë pragun e sigurisë të përcatuar nga Komisioni Ndërkombëtar për Mbrojtjen nga Rrezatimi Jo Jonizues (ICNIRP). Megjithatë për të folur rreth efektin që kanë këto rrezatime, a janë të dëmshme dhe mbi të gjitha për rrjetin 5 G.

Wake Up/Mbyllja e një sezoni të vështirë dhe sfidues
31/07 11:51
Wake Up/ Çifti i Dj-ve, Arbëri&Erida: Bashkëshorti s’donte që të bëhesha DJ. Tani punojmë bashkë
31/07 11:42
Wake Up/ Tur Çiklistik: Stop Covid-19. Pusho në Shqipëri
31/07 11:27
Wake Up/ Bledi Strakosha sqaron infektimin e njëkohshëm nga COVID me Veliajn
31/07 10:57
Wake Up/ Si na ndikojnë ushqimet në rritjen e imunitetit në verë
31/07 10:34
Wake Up/ Efektet e kondicionerit që nuk duhen ngatërruar me Covid-19
31/07 10:34
Diell dhe temperatura të larta, moti ideal për plazh
31/07 08:03
Wake Up/ Shtypi i ditës, 31 Korrik 2020
31/07 07:57
Wake Up/ E dini sa paguhet një pilote? Shqiptarja që punon në Dubai habit me shifrën
30/07 11:58
Wake Up/ Si e pritën familjarët e mi vendimin për t’u bërë pilote
30/07 11:53
Wake Up/ Egbo për deklaratën në BBC: 1% e shqiptarëve janë racistë, 99% janë familja ime
30/07 11:42
Wake Up/ Egbo për fitoren e Tiranës: Është klubi më i madh në Shqipëri. Tani kemi festën e Kupës
30/07 11:33
Wake Up/ Xhesina Xhika: Vështirësitë dhe kënaqësitë e të qënurit pilote grua
30/07 11:33
Wake Up/ Sivjet pushimet në “sekondin e fundit”. Mes frikës nga Covid-19 dhe pamundësive
30/07 11:33
Wake Up/ Vera shton rastet e goditjeve nga dielli. Autoritet shëndetësore shpallin planin e masave
30/07 11:32
Wake Up/ Studentët bojkot zgjedhjeve në Universitete: Nuk do t’i njohim!
30/07 11:32
Dita më e nxehtë e javës, njihuni me parashikimin e motit
30/07 08:35
Wake Up/ Shtypi i ditës, 30 Korrik 2020
30/07 08:29
Wake Up/ Renis Gjoka ka një pyetje dhe përgjigjen e pret në inbox…Po nga kush?!!
29/07 11:36
Wake Up/ Vin Veli: Jam zhgënjyer nga kolegët që mbështetën ndalimin e muzikës
29/07 11:36