Wake Up/ Çmim Kombëtar për gazetarët me emrin “Fatos Baxhaku”
14/01/2020 14:41

Për herë të parë është hapur një konkurs kombëtar i cili mban emrin e gazetarit të ndjerë Fatos Baxhaku. Qendra Kulturore Mediatike "ANTIGONEA", e organizon këtë konkurs me qëllim promovimin e gazetarëve dhe mediave lokale dhe nxitjen e tyre për trajtimin e çështjeve vendore. Konkursi ka nisur të premten më 9 Janar, datë e cila përkon dhe me lindjen e gazetarit Fatos Baxhaku. Fituesit e tij do të shpallen në datën 16 Gusht 2020, ditën e ndarjes së tij nga jeta. Në përbërje të jurisë së këtij konkursi janë 7 personalitete me kontribut të rëndësishëm ndër vite, në fushën e medias, kulturës dhe nga fusha e biznesit të cilët kanë ofruar mbështetje për mediat lokale. Fatos Baxhaku ishte një nga pionieret e shtypit të pavarur që nga fillimi i viteve '90. Ai pati një karrierë të pasur në media, ishte autori i shumë reportazheve të shkruara dhe televizive, studiues i historisë, si dhe një penë e mprehtë kritike e tranzicionit shqiptar.

Wake Up/ Romeo Veshaj për ndarjen me Jonida Maliqin: Çdo ndarje është e dhimbshme
18/02 13:05
Wake Up/ Romeo Veshaj flet për projektet, marrëdhënien me vëllanë, Bora Zemanin dhe Jonida Maliqin
18/02 13:03
Wake Up/ Romeo Veshaj: Së shpejti dhe ne do të kemi filmin tonë
18/02 12:54
Wake Up/ 70 mijë ndjekës në Youtube, 2 mln klikime: Jemi më shumë të famshëm se të pasur
18/02 12:42
Wake Up/ Agustin Kola pas suksesit të femrave në UEFA: Mbështetini këto vajza të talentuara
18/02 12:24
Wake Up/ Tregu i punës i deformuar, punëtorët e huaj e shohin Shqipërinë si trampolinë
18/02 12:21
Wake Up/ UZKM nis fushatën e këshillimit të maturantëve në të gjithë Shqipërinë
18/02 12:00
Wake Up/ “Nisu e shko”, live në studion e Wake Up nga Korab Shaqiri
17/02 15:34
Wake Up/ Këngëtari Korab Shaqiri: Nuk është kollaj të jesh djalë i babait të mirë, jam krenar
17/02 15:33
Wake Up/ Këngëtari Korab Shaqiri: Djali është aq i lidhur me mua sa nuk dal dot nga shtëpia
17/02 15:33
Wake Up/ Korab Shaqiri: Nuk kam dashur asnjëherë të bëhem këngëtar
17/02 15:27
Wake Up/ “Njoftimi” trinjakeve Eni, Olta dhe Ina në Wake Up: Duam të na ngacmojnë trinjakë
17/02 15:24
WakeUp/ Trinjaket Eni, Olta dhe Ina Gjika në Wake Up: Halli ynë më i madh ishte…
17/02 15:23
Wake Up/ Nurellari: Albin Kurti “harroi” programin për bashkimin kombëtar
17/02 13:29
Wake Up/ Nurellari: Me Albin Kurtin, forcat politike në Kosovë më në fund po gjejnë paqen
17/02 13:29
Wake Up/ Shefi i Trafikut Urban, Taulant Gjoka: Njollat e zeza në Tiranë ku na rrezikohet jeta
17/02 13:28
Wake Up/ Shefi i Trafikut Urban, Taulant Gjoka: Këmbësorët të përfshirë në 30 % të aksidenteve
17/02 12:54
Wake Up/ Eksperti në SHBA, Arban Domi: Për 3 muaj nis testimi i vaksinës për koronavirusin
17/02 12:37
Wake Up/ Eksperti në SHBA, Arban Domi: Vaksina ndaj Ebolës dhe HIV/AIDS drejtë suksesit
17/02 12:24
Wake Up/ Parashikimi i motit/ Ja çfarë pritet të ndodhë sot
17/02 09:53