Wake Up/ 51% e studentëve paguajnë për notën. 6,6% ju kanë kërkuar favore seksuale
11/11/2019 11:16

Fenomeni i korrupsionit në universitetet shqiptare në këmbim të notës fatkeqësisht vazhdon të jetë problem në universitetet shqiptare. Në fakt nuk kanë qenë të pakta rastet që janë bërë publike në media, kur pedagogë kërkojnë para në këmbim të notës, shesin libra me detyrim, bëjnë dallime mes studentëve nisur nga njohjet personale e deri tek favoret seksuale për një notë kaluese, apo më të mirë. Jo më larg se dy muaj më parë rasti i denoncuar ishte ai i një prej pedagogu të universitetit të Elbasanit, i cili në këmbim të notës i kërkoi favore seksuale një prej studenteve të tij. Të tilla raste nuk janë të pakta në vite. Kjo në fakt është faktuar nga vetë studentët të cilët në sondazhin më të fundit që ka përgatitur " Qëndresa Qytetare" thonë se fenomeni ende ekziston dhe shumë pak ka ndryshuar situata edhe pse ata ngritën zërin, pas protestave të dhjetorit të 2018. Kështu sondazhi tregon se 49% e studentëve pohojnë se fenomeni i korrupsionit pedagog – studentet qëndron në të njëjtat nivele si para ashtu dhe pas protestës studentore. Forma më e përhapur e shfaqjes e shfaqjes së tij është pagesa në këmbim të notes (51%), ndjekur nga shitja e librave me detyrim (31.6%),nepotizmi (10.8%) dhe favoret seksuale (6.6%). Ndërkaq sondazhi i zhvilluar në periudhën 14-28 tetor 2019, përfshin katër universitete kryesore, atë të Tiranës, Politeknik, Universitetin Bujqësor dhe atë të Shkodrës dhe ka nxjerrë edhe disa problematika të tjera të cilat lidhen me mos zbatimin e Paktit për Universitetin. Çeldo Brahimaj, përfaqësues i " Qëndresa Qytetare" njëkohësisht dhe vetë student në degën e teknologjisë dhe informacionit paraqiti faktet e sondazhit.

Top News – Pas 4 muajsh ndërprerje/ Rifillon punën transporti publik
06/07 10:39
Wake Up/ Apeli i AKU: Mos blini bukë të prerë. Rreziku i COVID që vjen nga kontaminimi i ushqimeve
06/07 10:38
Wake Up/ 519 persona humbën jetën në aksidente në 2019. 4 herë më shumë se mesatarja e BE
06/07 10:38
Wake Up/ 11 problemet e farmacive në Shqipëri në një letër ankese për Kryeministrin
06/07 10:26
Wake Up/ Shtypi i ditës, 06 Korrik 2020
06/07 09:31
Wake Up/ Parashikimi i motit/ Java nis me mot të paqëndrueshëm dhe ulje temperaturash
06/07 09:29
Wake Up/ “Karnavalet e Korçës”, nuk ndalen as me pandeminë. Këtë vit edhe samba braziliane
03/07 10:45
Wake Up/ Turistët e huaj zgjedhin Pukën, si parajsën e fshehur të aventurës
03/07 10:44
Wake Up/ Fushata “Pusho shqip”. A do të na mjaftojë turizmi patriotik?
03/07 10:44
Wake Up/ Eugena Tomini: Rasti i foshnjës me COVID. Babai i sapoardhur nga një vend Evropian
03/07 10:43
Wake Up/ Eugena Tomini ISHP: COVID po prek edhe moshat 30-40 vjeç
03/07 10:43
Vapë dhe temperatura të larta, njihuni me parashikimin e motit
03/07 08:06
Wake Up/ Shtypi i ditës, 03 Korrik 2020
03/07 08:04
Wake Up/ Olsi Bylyku: Gena më ftoi për bashkëpunim. Më tha: Do të dalësh në klip si askush tjetër…
02/07 11:53
Wake Up/ Olsi Bylyku: Të dashurës i iku truri nga modelja në klip. Ja çfarë më tha…
02/07 11:27
Wake Up/ Balerini Jurgen Bala, që po synon “Dancing with the Stars” në Amerikë
02/07 11:21
Wake Up/ Barometri i Ballkanit: Shqiptarët me besimin më të ulët në rajon tek prodhimet vendase
02/07 11:03
Wake Up/ Sondazhi: Shitblerja e votës, problemi më i rëndë që shohin qytetarët
02/07 11:03
Wake Up/ Majlinda Keta thirrje studentëve: Votoni të zgjidhni përfaqësuesit tuaj në Universitet
02/07 11:02
Wake Up/ Shtypi i ditës, 02 Korrik 2020
02/07 08:01