Veseli: Jam ftuar nga Gjykata Speciale, epoka e UÇK-së është pjesa më krenare e jetës sime
07/11/2019 20:07

Pas ftesës së bujshme qe kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj mori për te treten here nga Haga, e cila beri që ai të jepte dorëheqjen e Kosova të shkonte në zgjedhje te parakohshme, ka qenë radha e Kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, të ftohej për tu intervistuar nga Prokuroria Speciale për krime të luftës në Kosovë, me seli në qytetin holandez. Vetë Veseli e bëri njoftimin në një Konferencë për shtyp, ku sqaroi se ka pranuar të intervistohet në 4 dhjetor. “Si një nga udhëheqësit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, unë sot kam pranuar ftesë nga Dhomat e Specializuara për t’u intervistuar më 4 dhjetor në Hagë. Unë do t’i përgjigjem kësaj ftesë më 4 dhjetor…” shprehet Veseli. Prokuroria Speciale, deri më tani i ka dërguat ftesa të tilla rreth 100 personave, mes të cilëve ka edhe ish-figura te larta të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, që pas luftës janë bërë edhe pjesë e skenës politike të vendit si Rrustem Mustafa, Sami Lushtaku, Shukri Buja dhe vete Haradinaj. Dhomat e Specializuara dhe Zyra e Prokurorisë Speciale janë përgjegjëse për hetimin e krimeve kundër njerëzimit, krimeve të luftës dhe krimeve tjera penale, që lidhen me akuzat e ngritura në një raport të Këshillit të Evropës, në 2011. Në këtë raport flitet për krime të pretenduara të ish-pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në periudhën e viteve 1998 – 2000.

Anglezët në Prishtinë, tifozët krijojnë atmosferë. Pritje e ngrohtë
17/11 14:08
Kostoja e Gjykatës Speciale, shteti i Kosovës mbulon shpenzimet e të intervistuarve
17/11 13:59
KQZ-ja në Kosovë, e para në rajon për vonesën
16/11 21:40
Shkolla shqip për emigrantët/ Qeveria e Kosovës vendos që të paguajë mësuesit
16/11 16:03
Ndizen 97 qirinj në Prishtinë, përkujtohen 97 persona që humbën jetën në aksidente rrugore
16/11 07:04
Raportuesi i ri për Ballkanin/ Zgjedhja e Peter Beyer lajm i mirë për Kosovën
15/11 15:50
Biznesi i Kosovës, kundër Shengenit
15/11 15:32
“Njohjet nuk tërhiqen”/ Çfarë po ndodh me njohjet e Kosovës
15/11 12:59
Kosovë/ “U ndëshkuan me votë”, kush mbeti jashtë kuvendit
14/11 20:42
Dita botërore e diabetit, 13 mijë të prekur në Kosovë
14/11 20:10
Grevë në Kosovë/ Punonjësit e sektorit privat: Paga minimale 35 euro
14/11 19:50
Në dhjetor pritet një përgjigje nga qeveria gjermane lidhur me patentë shoferë
13/11 15:44
Shengeni ballkanik, Kurti i pergjigjet Kryeministrit Rama: Duhej të priste formimin e qeverisë së re
13/11 15:41
“Si po mashtrojnë me foton time”/ Rrëfimi i kosovarit në emër të të cilit kërkohen para
13/11 12:50
MPJ mohon tërheqjen e njohjes nga Gana, kritikon mediat
12/11 19:55
Thaçi takon Vuçiç/ Takimi i ndërmjetësuar nga presidenti Macron
12/11 19:19
Aksidente në Kosovë – Tre viktima në vetëm 24 orë
10/11 23:45
Kritika nga Thaçi dhe Mustafa/ Presidenti i Kosovës nuk shkoi në samit
10/11 14:23
Ish-luftëtarët e ISIS në Kosovë/ Problemet e integrimit në shoqëri pas kthimit
10/11 12:37
Marrëveshja VV-LDK, ndryshime të thella edhe në administratë
08/11 19:58