Top Story – “Tregu i bebeve” – Si abuzohet me fertilizimin in vitron dhe surrogacinë
24/12/2019 22:05

Fertilizimi in vitro ofrohet prej kohësh në Shqipëri, për tiu ardhur në ndihmë çifteve që nuk lindin dot fëmijë në rrugë natyrale. Por nën siglën e këtij shërbimi mjeksor, në dukje fisnik, janë duke ndodhur abuzime dhe shkelje ligjore. Në këtë dokumentar Top Story, ka zbuluar se Shqipëria është kthyer tashmë në një destinacion global për lindjet me nëna surrogato. Një praktikë totalisht e parregulluar me ligj në vendin tonë. Surrogato quhen ato gra që japin mitrën e tyre me qera, që të rrisin fëmijën e dikujt tjetër. Janë me dhjetëra agjenci online që e oforojnë surrogacinë, duke sjellë vajza nga vende si Ukraina dhe Gjeorgjia, për të ofruar këtë shërbim në spitalet private të Tiranës. Top Story ka zbuluar edhe se si çiftet homoseksuale dhe individët beqar, mund të bëhen prindër përmes këtyre praktikave në Shqipëri ku ka një boshllëk ligjor total. Ndërkohë probleme serioze dhe me ndjeshmëri sociale ekzistojnë edhe në fushën e dhurimit të vezëve apo të spermës, gratë që lindin fëmijë në moshë mbi 50 vjeç, apo mënyrës se si përzgjidhet seksi i një fëmije në laborator.

“Haklajt e Tropojës”, Pj.3 – Ekskluzive, si u tradhëtua Fatmir Haklaj nga kunati i tij – Top Story
18/02 22:03
“Haklajt e Tropojës”, Pj.2 – Vrasja e Azem Hajdarit dhe konflikti me fisin Hyka – Top Story
11/02 22:00
“Haklajt e Tropojës”, Pj.1 – Flet ekskluzivisht Zylfie Haklaj, si nisi seriali i vrasjeve -Top Story
04/02 22:00
“Muxhahedinët e Shqipërisë” – Rrëfime të rralla dhe pamje ekskluzive të kampit në Manëz – Top Story
28/01 22:10
“Bandat e Lushnjes” – Lufta e përgjakshme mes Aldo Bares dhe Artur Dajës, mbi 50 viktima – Top Story
21/01 22:00
Top Story – “Shqipja e rrezikuar” – Mbi 500 mijë fjalë të huaja, kanë deformuar gjuhën tonë
14/01 22:00
Top Story – “Vjedhje me tendera” – Ja si grabiten 300 mln euro çdo vit nga institucionet
07/01 22:00
Top Story – “Tregu i bebeve” – Si abuzohet me fertilizimin in vitron dhe surrogacinë
24/12 22:05
Top Story – “Plumba mbi drejtësinë” – Inskenimi i atentateve ndaj prokurorëve dhe gjyqtarëve
17/12 22:00
“Ndërtues që vrasin” – Njihuni me të babëziturit e pallateve në Durrës – Top Story
10/12 22:00
Top Story – “Pabesia” – Pamje dhe rrëfime të patransmetuara, për 51 viktimat e tërmetit
03/12 22:44
“Misteret e Bllokut” – Privilegjet, aleancat, martesat politike dhe intrigat e regjimit – Top Story
19/11 21:59
“Dueli Rama-Meta” – Thikat pas shpine, pabesitë, darkat dhe marrëveshjet okulte – Top Story
12/11 22:07
“Vaji i kanabisit” – Në Shqipëri tregtohet ilegalisht, në Maqedoni fitohen miliona euro – Top Story
05/11 22:00
“Monopoli i Rinasit” – Hije skandali mbi koncesionin, miliona euro fitime – Top Story
29/10 22:00
“Zhdukja e Remzi Hoxhës” – Ky dokumentar tregon të vërtetën e kësaj ngjarje – Top Story
22/10 22:00
“Zhdukja e Remzi Hoxhës” – Ky dokumentar tregon të vërtetën e kësaj ngjarje – Top Story
22/10 13:39
“Zhdukja e Remzi Hoxhës”, të martën, ora 21:00 në Top Story
20/10 18:48
“Dibra 184” – Përgjimet, hetimet, roli i Ymer Lalës dhe rrëfime ekskluzive – Top Story
15/10 22:15
“Tkurrja e Shqipërisë” – Brenda pak viteve, vendi ynë do të ketë rreth 1 milion banorë – Top Story
08/10 22:06