Shkolla shqip për emigrantët/ Qeveria e Kosovës vendos që të paguajë mësuesit
16/11/2019 16:03

Mësimi në gjuhën shqipe në diasporë, mbetet sfidë dhe një nga shqetësimet kryesore të kosovarëve që jetojnë jashtë vendit. Për Konsullën e Përgjithshme të Kosovës në Frankfurt të Gjermanisë, Fatmire Musliu, është obligim i Kosovës të sigurojë pagesat për mësuesit e orëve plotësuese në gjuhën shqipe, pavarësisht se sipas saj nuk ka edhe shumë interesim nga prindërit që të dërgojnë fëmijët e tyre të ndjekin mësimin në gjuhën shqipe. “Unë mendoj që duhet shteti ynë, Kosova, të merr përsipër pagesën e mësuesve në diasporë, në bazë të orëve që ata i mbajnë. Ata nuk mbajnë mësim të rregullt sikur mësuesit e gjuhës gjermane që e kanë orarin e orëve më të madh, këta mbajnë më pak dhe në bazë të atyre orëve të paktën një pagesë modeste të bëhet që ta ua lehtësojnë mbajtjen e mësimit”, shprehet Musliu. Ajo thotë që nuk kanë statistika se cili është numri i fëmijëve shqiptar nëpër shkollat e Frankfurtit, meqë jo të gjithë ata që regjistrohen në shkollë e deklarojnë gjuhën e tyre amtare. Musliu u bën thirrje prindërve që të kujdesen për mësimin e gjuhës shqipe për fëmijët e tyre, pasi nëse në një shkollë do të jenë 10 fëmijë shqiptarë, atëherë një mësues mund të gjendet. “Prindërit ta marrim me më seriozitet përgatitjen e fëmijëve të tyre dhe t’i dërgojnë fëmijët në ato shkolla që janë në funksion dhe aty ku ka mbi 10 fëmijë ne mund të hapim një paralele, të na kontaktojnë dhe t’i pajisim, qoftë në bisedë me gjermanët mund të ndihmojmë, të asistojmë, por edhe t’i pajisim me mjete shkollore të cilat Republika e Kosovës i ofron falas, ta gjejmë një mësues dhe të hapim paralelen”, shton Musliu. Pjesa më e madhe e diasporës së Kosovës është vendosur në Gjermani, Zvicër, Francë dhe Itali. Megjithatë, deri më tani as këto shtete e as Qeveria e Kosovës nuk e ka financuar mësim plotësues në gjuhën shqipe

Top News – Rikthehen kufizimet/ Kosovë, rëndohet bilanci i Covid-it
05/07 20:02
Top News – Vendimi i fundit/ Greqia mbyll nesër kufijtë me Serbinë
05/07 20:00
Top News – Klinika Infektive në Kosovë kthehet në “skenë krimi”/ Largohen disa trupa të pajetë
05/07 12:17
Shqipëria, destinacion i vetëm/ Pandemia ndryshoi pushimet e verës për shqiptarët e Kosovës
04/07 15:44
Top News – Krerët shtetërorë të Kosovës urojnë SHBA-të për Ditën e Pavarësisë
04/07 12:18
Top News – Familja e Rugovës/ Thaçi e Veseli, të pafajshëm!
03/07 19:22
Politika mban peng rimëkëmbjen/ Biznesi në Kosovë bëhet bashkë dhe kërkon rishikimin sa më shpejt të buxhetit
02/07 19:55
Top News – Axhenda e Hotit/ Kryeministri nesër në Tiranë
02/07 19:39
Top News – BE i dhuron Kosovës 6.000 kite për testim të koronavirusit
02/07 17:58
Top News – Prishtinë/ Protestë masive për UÇK më 9 korrik
02/07 17:42
Top News – Kosovë-Serbi/ Marrëveshja ndoshta në vjeshtë
01/07 21:53
Top News – Dialogu Kosovë-Serbi/ Formohet këshilli i ekspertëve
01/07 20:15
Grup i ri nga Kosova për dialogun/ Kryeministri do t’i raportojë forumit të partive politike
01/07 19:57
Top News – Lëvizja vetëvendosje/ Çon sërish Thaçin në kushtetuese
01/07 12:09
Top News – Brukseli për dialogun/ Vazhdon, por jo me Thaçin
30/06 18:28
Top News – Kosovë/ Rama takon kreun e LDK, Isa Mustafën
30/06 12:35
Top News – Kosovë, rastet e reja/ Rëndohet situata në spitale
30/06 12:35
Hashim Thaçi: Ligji i vetëm që kam shkelur ishte ligji i Sllobodan Milloshevicit, dorëhiqem nëse konfirmohet akuza
30/06 03:33
Top News – Thaçi: Jap dorëheqjen/ Nëse vertetohen akuzat ndaj meje
30/06 01:35
Vizita e Ramës në Prishtinë/ Takoi Thacin, Hotin, Osmanin, Veselin, Kurtin e Limajn
29/06 20:40