Rritja e çmimit të biletave për muze/ Operatorët turistikë në Durrës, të shqetësuar
13/01/2020 15:33

Që nga 1 janari i këtij viti çmimet e biletave për muzetë, monumentet e kulturës dhe parqet arkeologjike janë rritur. Përmes një urdhri të padiskutuar më parë me grupet e interesit, Ministria e Kulturës ka vendosur rritjen e çmimit të biletave në një kohë kur turizmi shqiptar po përballet me një situatë jo të mirë, pas tërmetit të 26 nëntorit. Shoqata Shqiptare e Turizmit ka reaguar ndaj këtij urdhri, që ka një ndikim negative financiar në këtë periudhë, ndërsa objektet që dëshmojnë historinë dhe kulturën e vendit tonë janë të përfshira si një vlerë e shtuar për vizitorët dhe kompanitë e udhëtimeve. Për të vizituar Muzeun Arkeologjik të Durrësit, një vizitor duhet të paguajë 400 lekë nga 300 që paguhej deri në dhjetor. Edhe bileta për Amfiteatrin Antik të Durrësit është shtuar me 100 lekë. Nga 1 janari ajo kushton 300 lekë. Çmimet prekin dhe vizitat në grup, duke rritur paketat turistike, po në vende të prekura nga ngjarje madhore, siç është tërmeti, kjo rritje nuk është në interesin e partnerëve dhe vizitorëve që presin oferta sa më të mira për të mbajtur gjallë interesin për vendin tonë.

Karnavalet në Gjirokastër, festa në qytetin e gurtë u rikthye pas 6 dekadash
23/02 19:15
Ç’ne single ti? Shfaqja ngjit në skenë artisten durrsake Keti Bashhysa
23/02 19:13
Exclusive/ Smajl Lulani, artisti me kodin e vet piktorik…
23/02 16:21
Shkrimtarët e diasporës/ Mbi 100 shkrimtarë në takimin “letra nga diaspora”
22/02 19:46
“Galaksia” në Teatrin Kombëtar – Vepra me Olta Dakun protagoniste
20/02 19:40
Arratisjet në komunizëm/ 90 mijë dosje dhe fashikuj hedhin dritë për gjysmë shekulli
18/02 19:42
Në shpellën e Anglezit stalakmidet dhe stalaktidet miliona vjeçare, por edhe gjurmët e luftës II Botërore
16/02 20:59
“Dritë përtej errësirës” Ekspozita në Shkodër, 30 vite pas rikthimit të lirisë së besimit
16/02 20:43
Gjirokastër/ Interpretohen vargjet e Fan Nolit, Dritëro Agollit dhe Ismail Kadaresë
16/02 12:47
Drama “Hedda Gabler”/ Vepra e Ibsenit, në skenën e teatrit eksperimental
15/02 15:57
Sot dita e radios/ “Pasioni” që nuk vdes kurrë
13/02 20:03
Prezantohet dokumentari kushtuar aktorit Bekim Fehmiu
13/02 16:04
“Eja në alpet tona, eja në mit”/ Alket Ismali promovon librin me pamjen e alpeve shqiptare
11/02 15:41
“Oscar” në Top Channel, ceremonia u transmetua live
10/02 13:39
Lezhë, shfaqet “Vajza me kukull”/ Drane Xhaj: Për të ardhur keq sa pak interes për teatrin
10/02 13:03
Lamtumira e Nexhmije Pagarushës! Në Prishtinë ceremonia për artisten e madhe
09/02 13:26
Homazh për Pagarushën, artisten e madhe që u nda nga jeta në moshën 86-vjeçare
09/02 13:03
Korçë, komedi premierë/ “S’ka burrë që tradhton gruan time”, në skenën e teatrit
08/02 15:34
Rroku bashkon njerëzit/ 3 musketierët ‘zbarkojnë’ në Greqi
07/02 21:21
Lamtumirë Nexhmije Pagarusha/ Bilbili i Kosovës ishte 86 vjeç, la pas këngët e mrekullueshme
07/02 13:51