“Qeveria kundër qeverisë”/ Në mungesë të opozitës, oponencën e bëjnë ish-ministrat
22/11/2019 20:00

Protesta studentore nxiti kryeministrin Rama ta riformatonte qeverinë e tij duke larguar nga detyra disa nga ministrat kryesorë. Ata tashmë në Kuvend po bëjnë një oponencë të fortë për pasuesit në qeveri. I pari që u dallua ishte ish ministri i Jashtëm Ditmir Bushati, i cili e përjetoi keq largimin nga detyra. Në kohën kur opozita jashtëparlamentare fliste për lidhje të qeverisë me oligarkët, ja cila ishte deklarata e Bushatit në Kuvend. “Më shqetëson përqendrimi i të ardhurave në një grusht njerëzish, më shqetëson prirja jonë për zgjidhje të lehta në vend që të punojmë për modele të qëndrueshme. Edhe pse kam respekt maksimal për kapitalin, më shqetëson që ne vazhdojmë të eksportojmë kapital njerëzor 30 vite pas shembjes së regjimit komunist”, shprehet Ditmir Bushati. Ministri i dytë shumë aktiv në kritika për pasardhësen e tij është Arben Ahmetaj duke e vënë në pozitë aspak komode pasardhësen Anila Denaj kur ajo prezantoi projektbuxhetin. Ahmetaj fliste në komisionin parlamentar të ekonomisë, për punë të dobët në mbledhjen e të ardhurave nga administrate tatimore. “Të ardhurat e ulëta, shpërblimi për pensionistet premtim i mazhorancës, rritja e pagave e munguar”, ka thënë Arben Ahmetaj. Ish ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj nuk ia kurseu kundërshtitë pasardhësit Sandër Lleshaj, kur gjenerali ministër, i kërkoi parlamentit ndryshime në ligjin e vetingut në polici. Në krahasim me ish ministrat Bushati, Xhafaj dhe Ahmetaj, ish ministri Damian Gjiknuri ka patur doza kritike të ulëta por nuk ka hezituar ti dërgoj një video mesazh pasardhëses së tij Belinda Ballaku e cila sapo morri detyrën ka zhbërë shumë vendime dhe tendera të bëra në kohën kur transportet i drejtonte Damian Gjiknuri. Ky I fundit reagoi disa javë përpara se Balluku të anulonte edhe një tender për rrugën Kardhiq-Delvinë. Gjiknuri kërkonte që ministria e Infrastrukturës dhe ARRSH të çonin përpara këtë projekt rrugor. Por qershia mbi tortë e oponencës së ish ministrave të qeverisë Rama ndaj qeverisë Rama2, ishte ish ministri i Shëndetësisë Ilir Beqja. Në kulmin e një fushate për të rritur sigurinë ushqimore, ish ministri doli në krah të bizneseve abuzuese dhe kundër Autoritetit Kombëtar të Ushqimit, duke propozuar në Kuvend një amendament për faljen e gjobave të 70 biznese. Kundër propozimit të ish ministrit u vendos e gjithë qeveria dhe mazhoranca me vendim politik ja rrëzoi propozimin. Megjithatë Beqja loboi dhe siguroi 31 vota pro.

Rama falenderon ambasadorët, dekorata për skuadrat e shpëtimit
12/12 08:10
Rama në Mamurras: Brenda mesit të vitit të ardhshëm, shumica do jetë në shtëpitë e reja
11/12 11:35
Ndihma pas tërmetit, Rama takim me përfaqësuesit e Bankës së Këshillit të Europës
11/12 11:01
Tërmeti/ Rama me përfaqësuesit e unioneve shqiptare të besimit mysliman: Bashkë në këtë fatkeqësi
11/12 10:02
Prokuroria kërkoi 1 vit e 6 muaj burg, reagon Salianji: Sulmet ndaj meje janë politike
10/12 15:43
Meta dëshmon në Prokurori/ Thirret për shpjegime pas padisë kundër Ardian Dvoranit
10/12 15:21
Presidenti Meta mbërrin në Prokurori të dëshmojë për Dvoranin
10/12 13:14
OSBE, kritika ligjit për “on line”/ Kërkon ndryshime të draftit të përgatitur nga qeveria
09/12 14:54
Dashuri dhe urrejtje për Ramën, ja çfarë ndodhi këtë të hënë në vizitën në Durrës
09/12 12:35
Kryeministri me ekipin izraelit në Durrës, inspekton zonat e dëmtuara
09/12 12:20
Cakaj me Ministrat e Jashtëm të BE-së: Dinamikë e re politike për hapjen e negociatave
09/12 12:11
Basha në Manzë: Është kriminale që qytetarët të kalojnë ditët dhe netët në shi, baltë dhe të ftohtë
09/12 12:08
Rama takim me Erdogan për më shumë se dy orë, çfarë dihet deri më tani
08/12 15:45
Rama zbulon për Top Channel detajet e takimit me Erdogan
08/12 15:06
Tërmeti/ Rama nga Stambolli: Turqia e provoi se i përmbahet urtisë dhe nuk braktisi një mik të saj
08/12 14:56
Ndihmat për tërmetin/ Meta: Me rastin e 8-Dhjetorit falënderoj çdo vajzë e djalë, që shërben si vullnetar
08/12 12:41
Fotot/ Brenda takimit Rama-Erdogan
08/12 10:01
Cakaj: Shqipëria merr zyrtarisht Kryesinë e OSBE-së
06/12 11:05
Ruçi: Të ndjejmë apelin e të lënduarve, bashkëpunim politik
05/12 15:55
107-vjetori i Ushtrisë Shqiptare/ Meta mesazh për Forcat e Armatosura
04/12 11:15