Prokuroria: Dënoni Salianjin/ Dosja Babale, dënim si Tahiri, kërkohet shërbim prove
10/12/2019 19:44

Ervin Salianji e priti i buzëqeshur pretencën e Prokurorisë, e cila kërkoi dënimin e tij për kallëzim të rremë bashkë me 3 të pandehurit e tjerë të dosjes Babalja . Prokuroria kërkoi 3 vite e 6 muaj burg për Albert Veliun të njohur si Babalja. 3 vite burg u kërkuan edhe për Fredi Alizotin, ndërsa për gazetarin Jetmir Olldashi 1 vit burg, dënim i cili konvertohet në 200 orë shërbim prove punë publike. Organi i akuzës kërkoi 1 vit e 6 muaj burg për ish deputetin Ervin Salinanji, dënim i cili parashikohet të përkthehet në shërbim prove. Prokurorët duke iu referuar akt ekspertimit dolën në përfundimin se regjistrimet e audiopërgjimit të pretenduar, nuk janë origjinale dhe inskenim i 4 të pandehurve. Në fund të procesit Ervin Salianji akuzoi Prokurorinë si zëdhënëse të Kryeministrit ,ndërsa kërkoi arrestimin e prokurorëve të dosjes “Babale”. “Në komunikime të mëtejshme, pa diskutim që do të rikthehem për çdo akt që ka cituar prokuroria politike, pa diskutim për të arrestuar prokurorët e çështjes, të dy të larguar nga vettingu, prokurorët e parë që janë marrë me këtë çështje, si Gent Osmani, si Përparim Kulluri. Këta të dy që janë sot, do ta shihni nga vettingu apo nga të dhënat që do të bëjmë ne publike. Duhet thënë se kjo nuk është drejtësia e re, janë prokurorë të drejtësisë së vjetër të përfshirë në llumin dhe batakun e korrupsionit”, tha Salianji. Dy prokurorët Kolë Hysenaj dhe Genci Qana, u shenjestruan edhe nga kryetari demokrat i cili i akuzoi për zbatim të planit të Edi Ramës.

Durrës/ Ankesa për riparimin e dëmeve. Banorët e zonës së plazhit kërkojnë ndihmë
27/01 15:26
97-vjetori i Shërbimit Pyjor Shqiptar, vullnetarë i bashkohen aksionit për mbjelljen e 1000 pemëve
27/01 15:24
Flet Rama për Top Channel: Me Merkel plan të përbashkët veprimi në shtimin e donatorëve
27/01 15:20
Shqipëria ka risk të ulët/ Ngrihet task-forca për virusin që ka prekur Kinën
27/01 15:17
Flet Yuri Kim për herë të parë si ambasadore, mesazhi në shqip: Ne jemi ende me ju, krahë për krahë
27/01 15:15
Shqiptarja e vetme në Wuhan/ Silva Doçi: Jemi në izolim. U sëmura, por ishte thjeshtë grip
27/01 15:03
Rivalitet dhe polemika/ Gara e konkurentëve në “Përputhen”
27/01 14:20
Turizëm në fshat/ Puna në bujtinat e fshatrave të Dropullit
27/01 13:44
Tërmeti, takim Merkel-Rama/ Kryeministri dhe kancelarja flasin para konferencës së donatorëve
27/01 13:03
Flet studentja nga Wuhan, epiqendra e virusit: Iu nënshtrova analizave dhe jam mirë
27/01 12:54
Alergji nga ndotja – Mjekët këshillojnë si të ruhemi
27/01 12:49
Përkeqësohet indeksi i ndotjes në Shqipëri/ Qytetet më të ndotura, Tiranë, Durrës dhe Elbasan
27/01 12:47
Skrevan/ Protestë për shkollën e dëmtuar nga tërmeti: Hapni shkollën! Duam të mësojmë
27/01 12:31
Drejtimi i INSTAT, qeveria shtyn afatin e aplikimit
27/01 12:02
Makina përfundon përmbys në rrugë/ Aksident tek “Unaza e madhe”
27/01 11:13
Reshje shiu dhe rritje temperaturash, parashikimi i motit për fillimin e javës
27/01 10:22
“Hear WHO”/ Aplikacioni më i ri dedikuar…
26/01 22:47
Avioni më i madh/ Boeing 777X realizon fluturimin e parë
26/01 22:23
“Vdekja e tyre është mister”/ Flet shefi i Repartit të Pediatrisë për vdekjen e binjakëve
26/01 21:34
Vlorë/ Përfshihet nga flakët dyqani
26/01 20:17