Prishtinë-Beograd, pa pasaporta/ Në fluturimet direkt do të udhëtohet vetëm me karta identiteti
21/01/2020 19:44

Ndryshe prej destinacioneve tjera, qytetarët kosovarë dhe serbë do të fluturojnë në linjën e re ajrore Prishtinë- Beograd me letërnjoftime dhe jo siç ndodh rëndom me pasaporta. Një plan i tillë derivon prej marrëveshjes për lëvizje të lirë të njerëzve dhe mallrave të vitit 2013 të ndërmjetësuar atë kohë nga Bashkimi Evropian. Ministri i Infrastrukturës Pal Lekaj i ka thënë Top Channel se lëvizja me pasaporta mund të ndryshoj vetëm me ndryshimet që mund të bëhen në marrëveshjen finale. Ai thotë se me ketë marrëveshje Serbia ka njohur institucionet e Kosovës, pasi kontrolli i linjës do të bëhet nga Agjencia e Aviacionit Civil nën menaxhimin e KFOR-it që menaxhon hapësirën ajrore të Kosovës që nga vitit 1999-të. Ky hap pritet të ndihmojë Kosovës që të lidhet me korridoret e tjera ajrore gjë që do të ndikonte në uljen e çmimit të biletave për udhëtim. Këtë marrëveshje e ka përshëndetur edhe presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, i cili shkroi në Twitter se “Të gjithë thanë se kjo nuk mund të arrihet. Por për herë të parë në një gjeneratë do të ketë fluturime direkte midis Serbisë dhe Kosovës”, derisa ambasadori në Kosovë, Philip Kosnett u shpreh se ky është fillimi i një të ardhme të ndritshme mes shteteve./Alberta Hashani/

Lajm i hidhur për Kosovën, Xhamajka i mohon njohjen si shtet të pavarur
21/02 10:17
Xhamajka njeh Pavarësinë e Kosovës, njohja e parë që nga 2018
20/02 20:34
Osmani: Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme, Trepça e paprekshme!
20/02 18:08
Kosovë/ Vendimet e Haradinajt, anulohen nga qeveria e re!
20/02 17:53
BE: Investime për Kosovën/ Premton hapjen e vendeve të reja të punës
20/02 15:47
Kurti për shkëmbimin e territoreve/ Kryeministri: Projekti dështoi, por ideja nuk ka vdekur
20/02 12:22
Prodhuesit në Kosovë kërkojnë tregje të përbashkëta
19/02 19:48
Cakaj në Kosovë: Jemi gati të zhbëjmë kufijtë
19/02 19:42
Bllaca e morri armën në polici/ Mbi 100 policë me probleme shëndetësore, përfshi edhe ato psikike
19/02 19:36
Kosova në “Berlinale”/ Përfaqësohet nga filmi “Exil” i Visar Morinës
19/02 16:25
Vucic: Nuk e përballojmë dot një luftë me Kosovën!
19/02 16:23
“Taksa ndaloi ndarjen e Kosovës”/ Vuçiç: Vendosur me përkrahjen e një vendi të fuqishëm perëndimor
18/02 19:41
Kërkesa e Osmanit: Unifikim në politikën e jashtme
18/02 19:32
Gjilan/ Policja shuan familjen e saj, vret prindërit e dy vëllezërit, vret edhe veten
18/02 19:17
Integrimi evropian/ Kosovë, partitë premtojnë bashkëpunim
18/02 18:12
Tragjedia në Kosovë/ Nxirren trupat e pajetë nga shtëpia në Gjilan
18/02 18:10
Tronditet Kosova! Policja vrau familjen dhe veten/ Foto të 2 vëllezërve të ndjerë
18/02 16:16
Përvjetori në Kosovë/ “New Born” me imazh të ri
17/02 21:54
Festa e Pavarësisë në Kosovë/ Mungoi parakalimi i trupave të FSK, qytetarët u organizuan vetë
17/02 19:45
Kosova feston Pavarësinë/ 12 vite nga shpallja e shtetit më të ri në Europë
17/02 19:37