“Po fole e hongre…” Si dënoheshe për një fjalë goje. Libri i ri i Ardian Vehbiut
21/10/2019 12:07

Ardian Vehbiu sapo ka promovuar librin e tij (ditën e shtunë) më të fundit me titull "Gjuha e thyer, gjuha që thyen". I botuar nga shtëpia botuese "Çabej", ky libër është një refleksion për lirinë e fjalës, censurën dhe indoktrinimin në totalitarizëm. Autori ka disa vite që punon për të sjellë këtë libër dhe pyetja themelore që ngre aty lidhet me mënyrën se "si funksiononte shtrëngimi ligjërimor në totalitarizëm". Një nga arsyet kryesore që e kanë shtyrë edhe më shumë për këtë libër lidhet me faktin se ai vetë ka qenë produkt dhe viktimë e atij sistemi dhe e i ka përjetuar rreziqet dhe tundimet e fjalës së lirë. Vehbiu, që në krye të librit thotë se ka qenë e vështirë që të tregohet tërësisht objektiv në mënyrën së si i rrëfen historitë, rrethanat, rastet....por beson se ia ka dalë të mos ndikohet nga subjektivizmi.

Wake Up/ “Mami i kërkon nuse në shtëpi”…A do t’ia plotësojë dëshirën, Ardian Bujupi?!
10/07 13:12
Wake Up/ Ardiani Bujupi: E vërteta e lidhjes me vajzën në klipin “Modela”
10/07 13:12
Wake Up/ Çfarë thotë Ardian Bujupi për Xhensila Myrtezajn dhe Elvana Gjatën?
10/07 12:15
Wake Up/ Pëllumb Pipero: Maska mbron 95 % nga COVID-19, por në plazh nuk nevojitet
10/07 12:08
Wake Up/ Fizioterapisti Ilvi Begolli: Ja cilat kategori dhe mosha po shfaqin deformime fizike
10/07 11:42
Wake Up/ Ardian Bujupi zbulon skenat e klipit “Panorama” dhe bashkëpunimin me Xhensila Myrtezajn
10/07 11:42
Wake Up/ Bark i fryrë, mbipeshë, të kërrusur, si do shndërrohemi pas 25 vitesh nga puna në shtëpi
10/07 11:41
Wake Up/ Njihuni me “Hi-Skate”, grupimin e të rinjve të pasionuar pas sporteve urbane
10/07 11:41
Wake Up/ Sondazhi: 72% e qytetarëve janë dakord që mbajtja e maskës të bëhet e detyrueshme
10/07 11:41
Wake Up/ Shoqatat e turizmit: E premtja të bëhet pushim, fundjava më e gjatë
10/07 11:40
Wake Up/ Shtypi i ditës, 10 Korrik 2020
10/07 08:15
Rikthehen temperaturat e larta, njihuni me parashikimin e motit
10/07 08:13
Wake Up/ Rikthehet në muzikë pas 11 vitesh, Erion Korini: Jam kritikuar për mungesën e gjatë
09/07 12:15
Wake Up/ Astrit Alihajdaraj:Takimi me Nicole Kidman dhe Tom Cruise më hapi rrugën drejt filmit
09/07 11:14
Wake Up/ Erion Korini: Kam kënduar dhe këngë që si kam dashur…
09/07 11:13
Wake Up/ Zef Preçi: Amnistia fiskale, për të legjitimuar paratë e oligarkëve dhe grupeve kriminale
09/07 11:03
Wake Up/ Blendi Gonxhja:TaskForca e transportit, kontroll masave AntiCovid. Problemet e konstatuara
09/07 10:58
Wake Up/ Protestat në Beograd. Analisti N. Behluli: Janë politike jo kundër rikthimit të karantinës
09/07 10:57
Wake Up/ Shtypi i ditës, 09 Korrik 2020
09/07 08:11
Diell dhe rritje temperaturash, njihuni me parashikimin e motit
09/07 08:09