Piktori i fundit i rilindjes, Exclusive sjell sonte jetën dhe veprën e Simon Rrotës
12/01/2020 14:50

Simon Rrota është personalitet i rëndësishëm i artit shqiptar, gjatë gjysmës së parë të shekullit XX. U formua dhe u shfaq si piktor në Shkodër dhe i gjithë arti i tij i përket kryeqendrës së veriut. Sonte në 20.15 Exclusive sjell një dokumentar për jetën dhe veprën e tij. PJERIN SHELDIJA (artist, piktor): Për mua ka kenë mësues me veprën e tij e me sjelljen e tij. Njeri shumë i butë, njeri shumë i dashtun, kujtoj një shprehje të bukur të profesorit tem Nexhmedin Zajmi, ju njoh karakterin, tu ju pa punën tuj. Më fort se për Simon Rrotën nuk është ndryshe. RITA DRISHTI (mbesa e Simon Rrotës): I vëllai i saj, ishte shok i ngushtë me Simonin, vuajti se unë e pashë dy -tri herë dhe nuk e di pse më ngacmonte ndjenja, që ky bën për mu dhe një nga këto vëllezër, ka qenë që motra të mos vinte në Shqipëri. Nuk e dini ju se cfarë është Shqipëria, ku po e cojmë ne motrën? ELENI LAPERI (studiuese arti): Në galerinë e Shkodrës janë dy portrete në pikturë të Simonit. Janë portrete të prindërve të tij, është portreti i nënës, që është një grua e ëmbël por e ndrojtur sic ishin gjithë nënat në atë kohë, është dhe portreti i të atit që më pëlqen shumë. Mua më godet gjithmonë vështrimi i tij, me atë sytë e kaltër, nën vetullat e rënda është portreti i një njeriu të rreptë njeriu të fortë por dhe i një burri të mencur… SUZANA VARVARICA KUKA (studiuese arti): jemi në galerinë e shkodrës. Kjo është një nga ato galeri shtetërore që e ruan me shumë kujdes veprën e Simon Rrotës. Një nga galeritë që tregon kujdes të jashtëzakonshëm…

Karnavalet në Gjirokastër, festa në qytetin e gurtë u rikthye pas 6 dekadash
23/02 19:15
Ç’ne single ti? Shfaqja ngjit në skenë artisten durrsake Keti Bashhysa
23/02 19:13
Exclusive/ Smajl Lulani, artisti me kodin e vet piktorik…
23/02 16:21
Shkrimtarët e diasporës/ Mbi 100 shkrimtarë në takimin “letra nga diaspora”
22/02 19:46
“Galaksia” në Teatrin Kombëtar – Vepra me Olta Dakun protagoniste
20/02 19:40
Arratisjet në komunizëm/ 90 mijë dosje dhe fashikuj hedhin dritë për gjysmë shekulli
18/02 19:42
Në shpellën e Anglezit stalakmidet dhe stalaktidet miliona vjeçare, por edhe gjurmët e luftës II Botërore
16/02 20:59
“Dritë përtej errësirës” Ekspozita në Shkodër, 30 vite pas rikthimit të lirisë së besimit
16/02 20:43
Gjirokastër/ Interpretohen vargjet e Fan Nolit, Dritëro Agollit dhe Ismail Kadaresë
16/02 12:47
Drama “Hedda Gabler”/ Vepra e Ibsenit, në skenën e teatrit eksperimental
15/02 15:57
Sot dita e radios/ “Pasioni” që nuk vdes kurrë
13/02 20:03
Prezantohet dokumentari kushtuar aktorit Bekim Fehmiu
13/02 16:04
“Eja në alpet tona, eja në mit”/ Alket Ismali promovon librin me pamjen e alpeve shqiptare
11/02 15:41
“Oscar” në Top Channel, ceremonia u transmetua live
10/02 13:39
Lezhë, shfaqet “Vajza me kukull”/ Drane Xhaj: Për të ardhur keq sa pak interes për teatrin
10/02 13:03
Lamtumira e Nexhmije Pagarushës! Në Prishtinë ceremonia për artisten e madhe
09/02 13:26
Homazh për Pagarushën, artisten e madhe që u nda nga jeta në moshën 86-vjeçare
09/02 13:03
Korçë, komedi premierë/ “S’ka burrë që tradhton gruan time”, në skenën e teatrit
08/02 15:34
Rroku bashkon njerëzit/ 3 musketierët ‘zbarkojnë’ në Greqi
07/02 21:21
Lamtumirë Nexhmije Pagarusha/ Bilbili i Kosovës ishte 86 vjeç, la pas këngët e mrekullueshme
07/02 13:51