Pasuritë e sekuestruara, Shqipëria “kopjon” modelin Italian
15/11/2019 20:32

Që nga hyrja në fuqi e ligjit Anti-mafia, krimi i organizuar në vend ka humbur pasuri me vlerën e 4.4 miliardë lekëve. Por, ministja Anila Denaj sugjeron ndërhyrje në legjislacion pasi nga totali i pasurive të sekuestruara në përfundim vetëm 40 përqind e tyre konfiskohen dhe i kalojnë shtetit. Por gjatë konferencës mbi asetet e krimit, ministrja e drejtësisë tregoi edhe anën tjetër të medaljes. Prokurori i Anti-mafias italiane Federico Cafiero De Raho përsëriti për të disatën herë bashkëpunimin e krimit shqiptar me Ndragetën e cila fiton 30 miliardë euro në vit nga trafiku i kokainës. “Aktiviteti i tyre ekonomik nuk shtrihet me mes familjareve apo personave te bashkëlidhur, por përmes mënyrave te tjera qe janë profesionistet si përshembull avokatet biznesmenet. Nuk dua te kriminalizoj asnjë kategori . T’i kundërvihemi infiltrimit të krimit të organizuar në institucione, infiltrimit të krimit të organizuar në ekonominë legale, inflitrimit përmes ndërmjetësve që ngjajnë si te rregullt por nuk janë të tille pasi përfaqësojnë mafiozet me xhakete dhe kollare . sot lufta ndaj krimit te organizuar është akoma me e vështirë dhe te tille e bën kamuflimi”, shprehet De Raho. “Kriminelët e nivelit të lartë janë njerëz shumë të vendosur që duan të bëjnë gjithçka vetëm të vazhdojnë të kryejnë bizneset e tyre, qoftë edhe nga burgjet në mënyrë që të përdorin të gjitha mënyrat e mundshme për të komunikuar me miq të tyre po aq kriminelë sa ata, ti urdhërojnë për të bërë gjëra nga më të ndryshmet dhe që nuk janë në burg me ta”, ka thënë Soreca. “Italia dhe Shqipëria kanë treguar se është e mundur të godasin dhe shkatërrojnë grupet kriminale edhe ato të konsideruara të paprekshme”, shprehet Lakomy. Por ndërkombëtarët mendojnë se parimi “ndiq paranë” nuk duhet të përdoret vetëm ndaj kriminelëve por edhe ndaj të korruptuarëve, të cilëve duhet tu sekuestrohen pasuritë. Me shumë gjasë ky ishte qëllimi i pyetjes se Francesko Mandoit, i cili e pyeti zyrtarët shqiptarë se a kanë sekuestruar pasuri të të korruptuarëve. Përgjigjja ishte “po, kemi sekuestruar një pasuri të një gjyqtari”. Por kjo statistikë flet vetë se sa duhet bërë ende edhe ndaj korrupsionit.

Basha nuk ulet me Ramën: Jo takim për vota
11/12 19:50
Debat për ligjin e online/ Grupet e interesit kërkojnë ndryshime
11/12 19:49
Shtëpia, sigurim i detyrueshëm/ Propozohet pagesa 25 euro në vit për mbrojtjen nga tërmetet
11/12 19:47
Luigi Di Maio: Të fuqizojmë luftën kundër krimit dhe korrupsionit
11/12 19:21
Veliaj ndez dritat e festës te parku i Liqenit Artificial
11/12 18:55
Aksidenti në Berat/ I preu rrugën ambulancës, jepet masa e arrestit për shoferin serb
11/12 18:12
Rindërtimi në Durrës/ Bashkia punëson specialistë për të riparuar dëmet
11/12 16:29
Bashkia Tiranës zhvendos nga konvikti 15 në një banesë me qira familjen Gjergjo
11/12 16:16
Rama: Ndërtojmë shtëpi të reja/ Kryeministri takon të pastrehët e tërmetit në Mamurras
11/12 15:45
Gjykata e Lezhës jashtë funksionit/ Tërmeti i dëmtoi rëndë kolonat. Dalin jashtë gjyqtarët
11/12 15:35
Tërmeti/ Ministri Çuçi bën bilancin: Deri më tani janë 20 miliardë lekë për rindërtimin
11/12 15:31
Tërmeti/ Soreca me Di Maion në Vorë: Italia që nga dita e parë pranë Shqipërisë
11/12 15:27
Shtëpitë e reja për të pastrehët/ Jo në pallate, më të lira dhe të mobiluara e çelsa në dorë
11/12 15:23
“Vetëm unë jam ‘i zi’ të flas edhe unë”/ Rama banorit rom: Ti je si shpirt, hajde ulu këtu afër meje
11/12 14:54
Rindërtimi në Durrës/ Bashkia punëson specialistë për të riparuar dëmet
11/12 13:58
Dvorani në prokurori/ Dje dha shpjegimet e tij edhe presidenti Meta
11/12 13:57
Top Story/ Ndërtuesi Pilo Keri, si abuzoi me cilësinë e ndërtimeve në Durrës
11/12 13:19
“Kam lënë punën në Zvicër, as ndihma, as çadra”/ Rama-banores: Nuk e pranoj…
11/12 13:18
Kostot e fiskalizimit/ Kompanitë: Softi 1265 euro, financat e përgënjeshtrojnë shifrën
11/12 13:03
Rreziku nga kullat/ Rrezikojnë të shemben në Fier. U spostuan nga tërmeti
11/12 12:55