Palmer: Nuk mund të shohim asnjë integrim nëse nuk ka negociata me Serbinë
01/11/2019 20:04

Përfaqësuesi i posacëm i SHBA për Ballkanin Perëndimor, Mathew Palmer, ka kërkuar nga Kosova që të angazhohet seriozisht për dialog dhe arritjen e një marrëveshjeje për normalizimin e raporteve me Serbinë. Palmer, bëri një bashkëbisedim me studentët dhe përfaqësuesit e shoqërisë civile në Prishtinë ku u ndal edhe tek zgjedhjet e fundit parlamentare në Kosovë, që sollën fitoren e Lëvizjes vetëvendosje. Ai tha se SHBA mbështet orientimin e votuesve kosovarë për ndryshim. “Votuesit u shprehën qartë për ndryshim dhe duket se votuesit mbështetën qartë partinë që shprehu qartë parimet kundër korrupsionit si dhe parimet për zhvillimin ekonomik më të madh e më të fokusuar. Edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës i përqafojnë këto qëllime”, shprehet Palmer. Palmer inkurajoi qeverinë e re të Kosovës që krahas prioriteteve të brendshme, të merret edhe me dialogun me Serbinë dhe arritjen e një marrëveshjeje të normalizimit të raporteve. “Në vend se ta shohim dialogun si shpërqendrim, konsiderojeni normalizimin si trasim për prosperitet dhe drejtësi, shton Palmer. Ai tha se nuk sheh përparim për integrimin e Kosovës dhe rajonit, pa arritjen e marrëveshjes së normalizimit me Serbinë. “Shtetësia e juaj është e pakthyeshme dhe tani ju duhet normalizimi”, tha Palmer, duke ritheksuar qëndrimin e SHBA-së në mbështetje të pavarësisë së Kosovës. Më herët, Palmer u takua me presidentin e Kosovës Hashim Thaci si edhe disa përfaqësues të partive politike.

Gjendje e jashtëzakonshme në Kosovë/ Ekspertët kërkojnë mbylljen. Pritet vendimi i qeverisë Hoti
11/07 19:37
Top News – Kreu i LDK me covid/ Haradinaj lutet për Mustafën
10/07 22:57
Lehtësohet spitali i Prishtinës/ Pacientët me Covid-19 shpërndahen edhe në qytete të tjera
10/07 19:55
Top News – Kosovë/ Isa Mustafa infektohet me Covid-19
10/07 15:37
Top News – Takimi Hoti-Vuçiç/ ‘Kryhet’ Parisi, shtyhet Brukseli!
10/07 14:29
Top News – Viola von Cramon: Kosova është shumë e interesuar për marrëveshje me Serbinë
10/07 11:31
Top News – Covid-19 në Kosovë/ 8 viktima, 200 raste të reja
10/07 11:13
Top News – Hoti dhe Vuçiç takohen sot virtualisht
10/07 10:30
Top News – Kuvendi i Kosovës/ Miraton rezolute për vlerat e UÇK
09/07 23:11
Kosovë, bie ligji për Covidin/ Qeveria del kundër projektit që propozoi Vjosa Osmani
09/07 15:17
Top News – Qeveria e Kosovës/ Nuk miraton ligjin për pandeminë
09/07 11:45
Kosovë, ligji anti-covid/ Qeveria mblidhet të enjten për ta kaluar më as në parlament
08/07 19:48
Top News – Thaçi thirret në Hagë/ Të hënën pyetet nga prokuroret
08/07 19:44
Top News – Dialogu Kosovë-Serbi/ Lajcak takime në Berlin
08/07 15:06
Top News – Zyra e presidentit Macron jep detaje të takimit me Avdullah Hotin
08/07 14:47
Vdekja e 4 pacientëve me Covid/ Kosovë, Ish drejtori i shërbimit spitalor: Jo për shkak të aparaturës
07/07 19:40
Rikthimi i kufizimeve në Kosovë/ Pronarët e restoranteve kundër vendimit të qeverisë
07/07 13:15
Top News – Humb jetën një ushtar amerikan në Kosovë
07/07 12:44
Rikthimi i kufizimeve në Kosovë/ Pronarët e restoranteve kundër vendimit të qeverisë
06/07 22:27
Top News – Hoti në Paris/ Takim me Macron para dialogut
06/07 18:25