Në shkollë pagesa 1 mijë lekë/ Debate në Tiranë për përjashtimin e fëmijëve të mësuesve
09/11/2019 12:22

Kohët e fundit nxënësve të shkollave 9 vjeçare dhe të mesme po u kërkohet të paguajnë një kontribut. Por prindërve nuk ju sqarohet, se ky kontribut është vullnetar, kush ka paguan, kush nuk ka nuk jep para. Që në vitin 2007 ka një udhëzim i Ministrisë së Arsimit, numër 29 që qartëson se kontributi është vullnetar. “Maksimumi i shumës së dhuruar përgjatë një viti shkollor nga një prind, nuk e kalon shumën e 10 mijë lekëve të vjetra.”, thotë Aida Hajdaraj, Specialiste e kurrikulave, Zyra Vendore Arsimore, Tiranë. Kryetari i bordit të shkollës ja parashtron kërkesën çdo prindi me shkrim, ku e njeh me nevojat që ka institucioni dhe sa mund të kontribuojnë. Kryesisht këto ndihma shkojnë për fëmijët në nevojë që janë pjesë e asaj shkolle, për rojen, ose baza materiale qe institucioni nuk i mbulon dot. “Shuma e grumbulluar është në çdo kohë objekt kontrolli, për të gjitha blerjet duhet të ketë faturë tatimore, dhe të argumentuara se pse janë bërë këto blerje dhe si do të shpërndahen materialet nëpër klasat”, thotë ajo. Specialistja thotë se Zyra Vendore Arsimore ka trajtuar të gjitha ankesat e depozituara për shkeljen e udhëzimit të Ministrisë së Arrsimit. “ Çdo viti kemi patur ankesa dhe kemi bërë deri paralajmërime për largim nga puna të drejtuesve të shkollës”, vijon ajo më tej. “Unë kam paguar 10 mijë lekë të vjetra. Nuk na tha njeri që është vullnetar. Na thanë që duhen për të paguar rojen e shkollës. Ne na thanë është detyrim për familjet në nevojë’, thanë disa nxënës.

Atmosfera në sheshin e Prishtinës gjatë ndeshjes Kosovë-Angli
17/11 17:57
Prapaskenat e tërheqjes së Kavalec, ish-këshilltarja e Trump: U lobua nga Shqipëria kundër saj
17/11 16:36
Protesta e minatorëve në Bulqizë: Do të krijojmë sindikatë të re
17/11 16:18
“Shqipëria punon tokën”, fermerët mblidhen në Sheshin Skënderbej
17/11 16:02
De Biasi xheloz për Rejan/ Ish- trajneri dhe Igli Tare flasin për stadiumin e ri
17/11 15:31
Të maskuar si policë, 5 persona arrestohen teksa po trafikonin kanabis
17/11 14:02
Trageti turistik, në pranverë nisin lundrimet turistike Pogradec-Ohër
17/11 13:33
“Shqipëria punon tokën”, fermerët mblidhen në sheshin “Skënderbej”
17/11 13:31
Sot ndeshja Shqipëri-Francë, në Tiranë edhe presidenti i UEFA-s
17/11 13:27
Stomatologu agronom, pasioni i Mark Bobnaj për të shartuar pemë
17/11 12:25
Bypass-i nuk mbaron, vëzhgim në rrugën e Fierit
17/11 12:22
“Bëni transparente pasuritë”, thirrja e kreut të GRECO për politikanët shqiptarë
17/11 12:00
“Tirana Street Food Festival”, shijen e kulinarisë më të mirë e gjeni te sheshi “Nënë Tereza”
17/11 11:15
Po kthehet në “rrugën e vdekjes”, Policia heq 135 patenta: Aksidentet, pasojë e shpejtësisë dhe çmendurisë
17/11 08:22
Ndryshon taksa e të dypunësuarve/ Pas një janarit të ardhurat tatohen si një pagë e vetme
16/11 19:35
Në një apartament, tre familje/ Korçë, mbi 500 familje në nevojë urgjente për strehim
16/11 19:32
Sonte, “Gjurmë Shqiptare”/ Në Shqipëri ka ndodhur një pushtim i heshtur
16/11 16:40
Problemet e adoleshentëve/ Sociologët tregojnë se nga çfarë rrezikohen të rinjtë
16/11 15:55
Rrugët që përmbyten në Durrës/ Në periferi situata bëhet kritike kur ka rreshje
16/11 15:48
Fundjava do jetë pa rreshje/ Temperatura deri ne 23 gradë, shiu do vijë javën që vjen
16/11 15:45