“Ndikuesit”, Budini vendos gazetarët përballë politikanëve
08/11/2019 19:55

Është e vështirë të kuptosh historinë politike nëse në radhë të parë nuk analizon rolin e ndikuesve. “Influencers” i njohim ata më shumë sot në rrjetet sociale. E megjithatë kësaj here bëhet fjalë për njëlloj tjetër ndikuesish. Ata janë gazetarët, të cilët Belina Budini i vendos përballë politikanëve, në librin e saj më të fundit “Ndikuesit”. Por a janë me të vërtetë ata ndikues. A është ky një titull miklues apo me ironi? “Unë flas për ndikues politikë natyrisht. Flas për gazetarë politikë, të cilët kanë vullnetin për të ndikuar. E shprehin bindshëm vullnetin për të ndikuar. Dalin nëpër pozicione ose në rivalitet politik gjithkund përballë poltikanëve, përballë audiencave, përballë njëri- tjetrit”, shprehet Velina Budini, autore e librit. Një ilustrim viziv të vullnetit për ndikim, Bujar Kapexhi e bën nëpërmjet kësaj kopertine, me dy tituj që autorja ka zgjedhur t’i quajë Ndikues dhe Influencers. “Për njëlloj ironie është bërë krahasimi me influencers, sepse Influencers njihet që i përkasin më tepër botës së mediave sociale, rrjeteve sociale, Instagramit etj. Por c’është e vërteta rolin e këtyre blogerve apo ndikuesve në rrjetet sociale prapë e kanë zënë kryesisht figurat e analizës politike, le të themi këta ndikues që unë kam marrë në shqyrtim në librin tim”, deklaron Budini. Nëpërmjet 20 intervistave me figurat kryesore të gazetarisë, me pyetje që prekin marrëdhëniet e tyre me pushtetin apo politikën, Budini përcakton kështu edhe rolin e këtyre gazetarëve. “Roli që mbizotëron është ky i ndërveprimit dhe i përzierjes me politikën, që krijon edhe keqkuptime të shumta se ku ndahet politikani nga gazetari”, shton ajo më tej. Përveç ndërvepruesit me politikën, Budini nuk harron të bëjë edhe antitezën me rolin tjetër të gazetarit. Atë të ndarjes nga politikani e të qenurit më besnik ndaj faktit e të vërtetës.

Kadare mbush 84 vjeç/ Akademia e shkencave, kërkesë zyrtarë për çmimin nobel
28/01 20:01
Nostalgji: “Cikli i dasmave shqiptare”- Dasma elbasanase, Premierë- 28 Janar 2020
28/01 16:00
Ekspozita e Hasan Nallbanit/ Vjen në 85 vjetorin e lindjes së piktorit
27/01 19:59
Shqiptarët e Sanxhakut të Nishit/ Gjurmë shqiptare, Çfarë ndodh pas 140 vitesh
25/01 16:12
Filmat e regjisores Elini/ Arkivi shtetëror i filmit risjell dy prodhimet për fëmijë
24/01 20:07
Nis sot “Top Talent”/ Edicioni i tretë i zbulimit të talenteve
24/01 12:26
Çmimet kombëtare të letërsisë/ Çmimin e parë për romanet e fiton Enkel Demi
23/01 15:48
“Mite të vjetra moderne”/ Hermon Madhi shpreh revoltën për humbjen e vlerave
22/01 20:09
Petrit Malaj, “Mjeshtër i Madh”/ Aktori dhe Rektori i Universitetit të Arteve u nderua nga Presidenti
21/01 19:58
Nostalgji: Emisioni Top Show sjell “Festivalet e viteve 60-70”- Premierë, 21 Janar 2020
21/01 16:00
Shkodër/ Mjeshtrit e drurit, tradita një shekullore e familjes Karini
21/01 15:51
Viti i Federico Fellinit/ Italia përkujton 100-vjetorin e lindjes së gjeniut të kinematografisë
21/01 13:42
Emancipimi i turmave/ Një historik i protestave dhe konflikteve në këto 30 vite në një dokumentar
20/01 21:12
Lushnje/ Memorial për Vaçe Zelën
20/01 16:25
Memorial për Vaçe Zelën/ Lushnje, përurohet në qendër të qytetit të lindjes
20/01 13:23
Kinemaja “Shqipëria dje”/ U ndërtua në Elbasan nga biznesmeni Gjergj Luca, në projekt edhe teatri
19/01 20:12
Shqiptarët e ardhur nga Irani / Si mbërritën qindra vjet më parë paraardhësit e tyre në Tiranë
19/01 13:33
Nostalgji: Emisioni “Fiks Fare” viti 2006, debati mes Sali Berisha & Spartak Ngjela
14/01 16:00
Koleksionisti për trashëgiminë/ Dropull, 200 objekte të ruajtura në një shtëpi
14/01 12:30
Rritja e çmimit të biletave për muze/ Operatorët turistikë në Durrës, të shqetësuar
13/01 15:33