“Mite të vjetra moderne”/ Hermon Madhi shpreh revoltën për humbjen e vlerave
22/01/2020 20:09

Me anë të një cikli grafik që e quan “Mite të Vjetra Moderne” Hermon Madhi shpreh revoltën e tij ndaj denatyralizimit të botës njerëzore që e orientojnë shoqërinë drejt humbjes së vlerave. Sipas tij po jetojmë në një botë pak të ndjeshme. “Në një këndvështrim timin e shikoj që shoqëria moderne është pak e thatë. Kemi të bëjmë me nje njeri të programuar, të kontrolluar, skllav i rrjeteve sociale ose disiplinës, shpesh shenjtëron paranë. Në fakt bota është shumë më e dashur, më e bukur se kaq, sepse është vetë njeriu që e bën të bukur. Dhe njeriu nuk mund të rrojë dot pa emocione. Imagjinoni një njeri që s’qan apo s’qesh”, tha Hermon Madhi. Ju thoni që arti është një balancë midis logjikës dhe emocionit, si ka mundësi? Është, sepse njeriu ndërton një të ardhme në bazë të logjikës, ku ai i balancon situatat. Natyrisht që është emocion, sepse ruan befasinë në rrugën e tij, të cilën ai se programon dot. Sipas artistit heronjtë mitikë mbeten modern, sepse ata flasin gjithmonë duke qenë të sinqertë me ne, pavarësisht nga koha dhe shijet. Cilat janë temat e prekura? Shoh më shumë histori dhe letërsi. “Janë fragmente nga historia, mitologjia dhe bible dhe në një moment i kam parë ashtu siç i sheh një njeri sot. Ku shpesh një element e merr dhe e përdor sipas interesit të tij. Gjë që është normale, sepse brenda një historie përpiqet të gjejë atë që i intereson”, tha Madhi. Në realizimin e këtij cikli është përdorur rapidografi, me të cilin Madhi ka skalitur çdo hollësi. Ju thoni që teknologjia nuk e realizon dot këtë, vetëm puna e dorës apo jo? “Po. Puna e dorës, sepse teknologjia mund të realizojë shumë gjëra të mrekullueshme, por është njëlloj si fara e një bime të shëndetshme dhe ka nevojë për dorën e njeriut.”, shton ai. Ekspozita qëndron ne COD, Qendrën për Hapje dhe Dialog./Jetona Kocibelli/

Karnavalet në Gjirokastër, festa në qytetin e gurtë u rikthye pas 6 dekadash
23/02 19:15
Ç’ne single ti? Shfaqja ngjit në skenë artisten durrsake Keti Bashhysa
23/02 19:13
Exclusive/ Smajl Lulani, artisti me kodin e vet piktorik…
23/02 16:21
Shkrimtarët e diasporës/ Mbi 100 shkrimtarë në takimin “letra nga diaspora”
22/02 19:46
“Galaksia” në Teatrin Kombëtar – Vepra me Olta Dakun protagoniste
20/02 19:40
Arratisjet në komunizëm/ 90 mijë dosje dhe fashikuj hedhin dritë për gjysmë shekulli
18/02 19:42
Në shpellën e Anglezit stalakmidet dhe stalaktidet miliona vjeçare, por edhe gjurmët e luftës II Botërore
16/02 20:59
“Dritë përtej errësirës” Ekspozita në Shkodër, 30 vite pas rikthimit të lirisë së besimit
16/02 20:43
Gjirokastër/ Interpretohen vargjet e Fan Nolit, Dritëro Agollit dhe Ismail Kadaresë
16/02 12:47
Drama “Hedda Gabler”/ Vepra e Ibsenit, në skenën e teatrit eksperimental
15/02 15:57
Sot dita e radios/ “Pasioni” që nuk vdes kurrë
13/02 20:03
Prezantohet dokumentari kushtuar aktorit Bekim Fehmiu
13/02 16:04
“Eja në alpet tona, eja në mit”/ Alket Ismali promovon librin me pamjen e alpeve shqiptare
11/02 15:41
“Oscar” në Top Channel, ceremonia u transmetua live
10/02 13:39
Lezhë, shfaqet “Vajza me kukull”/ Drane Xhaj: Për të ardhur keq sa pak interes për teatrin
10/02 13:03
Lamtumira e Nexhmije Pagarushës! Në Prishtinë ceremonia për artisten e madhe
09/02 13:26
Homazh për Pagarushën, artisten e madhe që u nda nga jeta në moshën 86-vjeçare
09/02 13:03
Korçë, komedi premierë/ “S’ka burrë që tradhton gruan time”, në skenën e teatrit
08/02 15:34
Rroku bashkon njerëzit/ 3 musketierët ‘zbarkojnë’ në Greqi
07/02 21:21
Lamtumirë Nexhmije Pagarusha/ Bilbili i Kosovës ishte 86 vjeç, la pas këngët e mrekullueshme
07/02 13:51