“Mikpritja e një populli…” Libri kushtuar pritjes së kosovarëve në 1998-n
12/11/2019 19:18

20 vite me parë, mijëra shqiptarë të Kosovës të përndjekur nga ushtritë serbe, kaluan kufirin për në Shqipëri, në vendin që e cilësonin si atdheun e dytë. Shqiptarët hapën dyert për t’i mirëpritur, ndërsa për shkak të numrit të madh, kleri fetar, ai katolik dhe mysliman u bashkuan duke krijuar kampe të mëdha për strehimin e tyre. “Mikpritja e një populli që kërkon liri” është libri që u promovua nga Arqipeshkvia Metropolitane e Dioqezës Shkodër – Pult, kushtuar atyre momenteve të vështira të shqiptarëve të Kosovës. Gjatë promovimit të librit, u shfaq edhe një dokumentar kushtuar 13 gushtit të vitit 1998. Një momenti të rrallë, ku Kisha Katolike dhe Komuniteti Musliman Shqiptar zhvilluan një lutje të përbashkët për paqe në Kosovë.

“Njeriu me k’mishë”/ Historia e drejtuesit të xhandarmerisë së zogut
07/12 16:52
Shqiptarët në Çeki/ Ekspozita e fotografit Roland Tasho
25/11 16:28
Polici që shkruan poezi/ Vargjet e tij janë tekstet e këngëve më të njohura popullore
23/11 12:47
“Shirli Valentina” në Durrës/ Komedia ngjit në skenë aktoren Olta Daku
23/11 12:45
Ekspozitë në Kryegjyshatë/ Një galeri arti në qendrën e bektashizmit
21/11 19:35
Super Mario dhe Zelda në Japoni/ Nintendo hap dyqan në Tokyo
20/11 14:44
Një yll për Anën dhe Elsën. Aktoret e “Frozen” në bulevardin e famës
20/11 14:36
100 ujqër të derdhur në hekur- Instalacioni i veçantë i artistit kinez në Napoli
18/11 19:57
“Një paralajmërim” – Libri me autor anonim
18/11 15:56
Banksy nën akuzë për vjedhje
18/11 15:00
Restaurohet kisha e Shën Premtes, në Balldre do të jetë e hapur për vizitorët
17/11 12:50
Panairi i librit/ U shpallën çmimet për fituesit
16/11 20:19
Panairi i Librit/ U shpallën çmimet për fituesit
16/11 16:19
Fotot e panjohura të luftës/ Ekspozohen në Elbasan, për 75 vjetorin e çlirimit
16/11 12:39
Panairi i librit/ “Testamenti” i Leka Bungos
15/11 20:20
Ndahen “Latin Grammy”/ Triumfojnë Rosalia dhe Alejandro Sanz
15/11 14:24
“Koncert në vitin 1936”… Aktorët e rinj në teatrin e Korçës
15/11 14:20
Panairi i Librit/ “Dudaj” me tituj te rinj: Morrison, Allende, Vorpsi, Obama
14/11 20:25
“Si e kam njohur”, Mustafa Nano sjell në treg librin e ri
14/11 07:44
Panairi i librit, prezantohen botimet e reja
13/11 20:31