Mbyllen zgjedhjet në Kosovë, dalin rezultatet dhe ndahen vendet në Parlament
07/11/2019 20:15

Qytetarët e Kosovës në zgjedhjet e parakohshme të 6 tetorit nuk kanë vendosur vetëm për një qasje të re qeverisëse por edhe frymë të re politike brenda Kuvendit të Kosovës. Legjislatura e shtatë do të përbëhet nga shumë fytyra të reja politike. Nga partia më e madhe, Lëvizja Vetëvendosje 17 nga 32 deputetë janë fytyra të paqena ndonjëherë në kuvend. Nga 29 deputetët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, 12 do të ulen për herë të parë. Edhe për partinë që u rrëzua nga pushteti pas 12 vjetësh, votuesit e saj i dhanë besimin politikanëve të rinj. Nga 25 deputetë sa do ti ketë Partia Demokratike e Kosovës, 15 do të ulen për herë të parë në legjislativ. Ndërsa nga koalicioni 100 për qind Kosova, AAK- PSD, nga 14 deputetë 4 janë të rinj. Dy parti politike, pjesë e Qeverisë në detyrë më nuk do të jenë as pjesë e Kuvendit. Koalicioni Nisma- AKR sipas rezultateve përfundimtare kanë marrë vetëm 4.98 për qind të votave, rrjedhimisht duke mos e kaluar as pragun zgjedhor. Derisa nga PSD-ja si pjesë e koalicionit 100% Kosova, vetëm një person ka arritur të marrë vota të mjaftueshme për t’u bërë deputet. LVV-ja dhe LDK-ja sipas rezultateve përfundimtare kanë 61 përfaqësues në Kuvend, si rrjedhojë kanë vota të mjaftueshme për t’i quar përpara agjendat politike. Këto dy parti gjatë së enjte do të zhvillojnë takimin e gjashtë të grupeve punuese, për të diskutuar për harmonizimin e qëndrimeve për politikat sociale dhe projektet infrastrukturore. Menjëherë pas certifikimit të zgjedhjeve, pritet nënshkrimi i marrëveshjes për qeverisje, pas së cilës do të diskutohet temat e rëndësishme si dialogu, ndarja e ministrive dhe inkuadrimi i politikanëve nga komuniteti serb në Qeveri e që kanë mbështetjen e Listës Serbe.

Abdixhiku kërkon anulimin e projektit të ndërtimit në Liqenin e Badovcit
22/02 15:34
E qëlluan me vezë, LDK reagon për sulmin ndaj Hotit: Akt i ulët dhe i papranueshëm
22/02 14:30
Lajcak, i dërguari për Kosovën/ Diplomati sllovak propozohet zyrtarisht
22/02 12:35
“Të dielën mbyllni dyqanet”/ Kosovë, kundërshtohet vendimi i komunave
22/02 12:33
Lajm i hidhur për Kosovën, Xhamajka i mohon njohjen si shtet të pavarur
21/02 10:17
Xhamajka njeh Pavarësinë e Kosovës, njohja e parë që nga 2018
20/02 20:34
Osmani: Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme, Trepça e paprekshme!
20/02 18:08
Kosovë/ Vendimet e Haradinajt, anulohen nga qeveria e re!
20/02 17:53
BE: Investime për Kosovën/ Premton hapjen e vendeve të reja të punës
20/02 15:47
Kurti për shkëmbimin e territoreve/ Kryeministri: Projekti dështoi, por ideja nuk ka vdekur
20/02 12:22
Prodhuesit në Kosovë kërkojnë tregje të përbashkëta
19/02 19:48
Cakaj në Kosovë: Jemi gati të zhbëjmë kufijtë
19/02 19:42
Bllaca e morri armën në polici/ Mbi 100 policë me probleme shëndetësore, përfshi edhe ato psikike
19/02 19:36
Kosova në “Berlinale”/ Përfaqësohet nga filmi “Exil” i Visar Morinës
19/02 16:25
Vucic: Nuk e përballojmë dot një luftë me Kosovën!
19/02 16:23
“Taksa ndaloi ndarjen e Kosovës”/ Vuçiç: Vendosur me përkrahjen e një vendi të fuqishëm perëndimor
18/02 19:41
Kërkesa e Osmanit: Unifikim në politikën e jashtme
18/02 19:32
Gjilan/ Policja shuan familjen e saj, vret prindërit e dy vëllezërit, vret edhe veten
18/02 19:17
Integrimi evropian/ Kosovë, partitë premtojnë bashkëpunim
18/02 18:12
Tragjedia në Kosovë/ Nxirren trupat e pajetë nga shtëpia në Gjilan
18/02 18:10