“Madre Eterna” në parkun Rinia/ Skulptori Ermir Grezda, rikthen modelin e vitit 1972
09/11/2019 19:45

Këtë skulpturë profesor Ermir Grezda e quan Madre Eterna, për shkak të temës së saj lirike, dashurinë e pakusht të nënës për fëmijës. Që nga viti 1972 kur ai punoi të parin model të saj ka kaluar shumë kohë, por në studion e tij e gjejmë që i rikthehet të njëjtit model, kësaj here kushtuar parkut Rinia në Tiranë. Z. Grezda ky është një imazh tepër i njohur në krijimtarinë tuaj të skulpturës, mos gaboj që në vitet 70 dhe i riktheheni sërish të njëjtin model? “Duke qenë se kjo temë ka qenë shumë preferenciale në jetën artistike edhe duke parë momentin që Bashkia ka shpallur një mundësi për lulishten që po reformohen, diku tek Parku Rinia, rifillova ta gnre nga e para në përmasat e sheshit që është në qendër të Tiranës”, shprehet Ermir Grezda, skulptor. Me një vepër të tillë është më e drejtpërdrejtë marrëdhënia e nënës dhe fëmijës. Kjo është material polisteroli? Kjo është në material polisteroli për arsye të shpejtësisë dhe kjo do ë kthehet në bronx, duke patur një ambient të reformuar në këto lulishte. Çfarë përmasash ka? 2 metër e 20 cm, dhe është plotësisht e pranueshme për një hapësirë të tillë, sepse raporti midis volumit dhe ambientit është shumë delikat, sidomos në skulpturën e parqeve ose monu monumentale. Skulptura e parë e këtij modeli është në Romë aktualisht? Ajo ndodhet në Piacca di Spagna në Romë, edhe ajo është pak a shumë e njëjta figurë. Mbi atë unë e kam pasur ëndërr të realizoja një vepër në përmasa të tilla në parqet tona dhe kjo më në fund u bë realitet. Veprat e Grezdës kanë një natyrë shprehëse të lidhur ngushtë me ndjesitë e brendshme personale. Eleganca femërore sensuale ka ndikuar për një trajtim plastik të ndjeshëm.

Në shpellën e Anglezit stalakmidet dhe stalaktidet miliona vjeçare, por edhe gjurmët e luftës II Botërore
16/02 20:59
“Dritë përtej errësirës” Ekspozita në Shkodër, 30 vite pas rikthimit të lirisë së besimit
16/02 20:43
Gjirokastër/ Interpretohen vargjet e Fan Nolit, Dritëro Agollit dhe Ismail Kadaresë
16/02 12:47
Drama “Hedda Gabler”/ Vepra e Ibsenit, në skenën e teatrit eksperimental
15/02 15:57
Sot dita e radios/ “Pasioni” që nuk vdes kurrë
13/02 20:03
Prezantohet dokumentari kushtuar aktorit Bekim Fehmiu
13/02 16:04
“Eja në alpet tona, eja në mit”/ Alket Ismali promovon librin me pamjen e alpeve shqiptare
11/02 15:41
“Oscar” në Top Channel, ceremonia u transmetua live
10/02 13:39
Lezhë, shfaqet “Vajza me kukull”/ Drane Xhaj: Për të ardhur keq sa pak interes për teatrin
10/02 13:03
Lamtumira e Nexhmije Pagarushës! Në Prishtinë ceremonia për artisten e madhe
09/02 13:26
Homazh për Pagarushën, artisten e madhe që u nda nga jeta në moshën 86-vjeçare
09/02 13:03
Korçë, komedi premierë/ “S’ka burrë që tradhton gruan time”, në skenën e teatrit
08/02 15:34
Rroku bashkon njerëzit/ 3 musketierët ‘zbarkojnë’ në Greqi
07/02 21:21
Lamtumirë Nexhmije Pagarusha/ Bilbili i Kosovës ishte 86 vjeç, la pas këngët e mrekullueshme
07/02 13:51
Në karantinën e Ankarasë/ Shqiptarja Silva Doçi dhe 42 të evakuuarit nga Kina nuk kanë shfaqur probleme
02/02 20:22
Qendra e Librit dhe Leximit/ Në fokus do të jetë autori shqiptar dhe gjuha shqipe
31/01 20:31
Në shtëpinë e Kadaresë/ Muzeu në Gjirokastër i hapur për vizitorë
30/01 20:17
Ekspozitë nën ujë/ Fotografitë e peshqve në akuarium të Ergys Zhabjakut
29/01 20:51
Kadare mbush 84 vjeç/ Akademia e shkencave, kërkesë zyrtarë për çmimin nobel
28/01 20:01
Ekspozita e Hasan Nallbanit/ Vjen në 85 vjetorin e lindjes së piktorit
27/01 19:59