Linja Prishtinë-Beograd/ Lufthansa planifikon ta kthejë
20/01/2020 21:30

Grupi Lufthansa dhe kompania Eurowing, do të hapin një linjë ajrore mes Prishtinës dhe Beogradit, me dokumentacionin që tashmë është nënshkruar në Berlin. Dokumentat janë nënshkruar edhe nga delegacioni i ministrisë së ekonomisë së Serbisë, e cila do të njoftojë unik dhe KFOR për qëllimet e saj për rikthimin e linjës ajrore mes Beogradit dhe Prishtinës, por në përputhje me rezolutën 1244 të KS të OKB dhe marrëveshjen teknike ushtarake të Kumanovës. Në mënyrë që plani të konkretizohet do të duhet që në të ardhmen të arrihen marrëveshje teknike të përshtatshme me KFORin në lidhje me procedurat e zakonshme për operacionet e trafikut ajror. Por, që linja ajrore Prishtinë-Beograd të nisë të funksionojë, duhet që më parë qeveria e Prishtinës të heqë taksën 100 për qind mbi mallrat serbe si edhe të fillojë zbatimin e angazhimeve dhe të rikthehet në tryezën e dialogut-thuhet në një deklaratë të Ministrisë serbe të ekonomisë. Pavarësisht nëse do të konkretizohet apo jo, linja Beograd-Prishtinë, reagimet kanë qenë të menjëhershme pas publikimit të lajmeve. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka përshëndetur njoftimin duke e konsideruar këtë një hap të rëndësishëm që do të lehtësojë dhe përshpejtojë qarkullimin e njerëzve dhe mallrave në rajon. KFOR vazhdon të jetë autoriteti që kontrollon hapësirën ajrore në Kosovë, bazuar në rezolutën 1244. Ndërsa presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, mirëpriti nënshkrimin e marrëveshjes duke thënë se ky hap shënon një tjetër përpjekje për normalizim të marrëdhënieve në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Dialogu Serbi-Kosovë/ Shefi i diplomacisë evropiane: Do të nisë së shpejti
16/02 12:20
Thaçi: Jemi të përkushtuar për të arritur marrëveshje me Serbinë
15/02 18:14
Ikja e mjekëve jashtë Kosovës/ Komuna e Suharekes hap konkurs për gjinekolog por asnjë aplikantë
15/02 15:44
Përballja e parë Kurti-Vuçiç/ Në konferencën e Sigurisë në Mynih, në panel edhe Kryeministri Rama
15/02 12:19
Marrëveshja për hekurudhat Beograd-Fushë Kosovë
14/02 09:47
Vettingu në Kosovë/ Premtimi i Kurtit, duhen ndryshime të Kushtetutës
13/02 20:07
Bie koalicioni VV-LDK në Prizren/ Vendin e merr kandidati i PDK-së
13/02 19:28
“Mësim deputetëve analfabetë”/ Protesta para selisë së Kuvendit të Kosovës
13/02 15:56
Kurti letër Thaçit: Takohemi sot për të bashkërenduar qëndrimet tona rreth politikës së jashtme
13/02 15:21
Pompeo i shkruan Kurtit: Taksa dhe njohja e ndërsjellë me Serbinë, prioritete
13/02 12:25
Kurti ul pagën e tij dhe të ministrave/ Ekspertët: Vendimi i drejtë, por nuk ka bazë ligjore
12/02 19:51
Kosova s’do aplikojë në Interpol/ Tërheqja pas konsultimit me aleatët perëndimorë
12/02 19:48
Takimi Kurti-Vuçiç, pritet nënshkrimi i një marrëveshjeje
12/02 18:47
Gazi nga Kosova, Lleshaj: Kemi marrë, por s’është përdorur
12/02 16:46
Kurti ul pagat e zyrtarëve/ Qeveria shfuqizon vendimin e miratuar nga “Haradinaj”
12/02 15:40
Investimet amerikane nuk do të anulohen për Kosovën
12/02 13:58
Vizita e Kurtit në Tiranë, ja çfarë shkruan mediat në Kosovë
11/02 21:08
AAK: Protesta po u hoq taksa/ “Kosova nuk ka instrumente politike për të zbatuar reciprocitet ndaj Serbisë”
11/02 19:48
Grenell “i prerë”: SHBA anulon projektet milionëshe derisa të hiqet taksa me Serbinë
11/02 19:43
Vrasja e Ivanovic, fillon gjykimi në Prishtinë
11/02 16:18