Jul Çesari/ Drama shekspiriane në Tiranë
14/07/2019 20:34

Ne jemi po të njëjtët kur vjen çështja për ambicien për pushtet. Jemi po më afër kafshëve, sesa qenies njerëzore. Jemi apo ata që para 420 vitesh kur Shekspiri shkroi thrillerin politik “Jul Çezari”. Kësaj ideje i qëndroi besnik deri në fund regjisori kroat Ivica Buljan.

Rikthehet “Jul Cezari”. Shfaqja teatrale në ambientin e jashtëm të teatrit
14/10 20:07
Çmimi “Fatos Baxhaku”/ Mbyllet Festivali i Filmit Ballkanik dhe Kulinarisë në Pogradec
13/10 20:53
Festivali i teatrit në Elbasan/ Ngjitet në skenë Maia Morgenstern, aktorja e njohur rumune
13/10 12:32
Raundi III i regjistrimeve/ Nisin të hënën nëpër universitete, mbyllen në 31 tetor
12/10 19:40
Kërkimet arkeologjike në Drino, misioni shqiptaro-italian mbyllet me gjetje të rëndësishme
12/10 12:55
Lezhë/ Pas 3 dekadash me muze, do të ekspozohen objektet e mbyllura në magazinë
12/10 12:43
Spektakël për Edgar Degas/ Paris, piktori francez përkujtohet në muze me balet
11/10 15:04
“Dhoma e hapave të humbur”/ Ekspozitë e piktorit Gazmend Leka
10/10 17:12
Olga Tokarczuk dhe Peter Handke- Shpallen fituesit e çmimit Nobel në Letërsi
10/10 16:37
Festivali i teatrit në Elbasan/ Trupa teatrore nga e gjithë bota në edicionin e 21-të
10/10 16:26
Festivali i Teatrit në Elbasan, trupa nga e gjithë bota në edicionin e 21-të
10/10 14:03
Takim muzikor mes dy botëve/ Lahutë dhe tinguj aziatikë në Shkodër
10/10 14:02
Shfaqet premierë filmi “Gjyshja”, një dramë shqiptare, me regji të Eduart Grishaj
08/10 13:27
Festivali i Filmit ballkanik/ Pogradec, në garë 78 prodhime nga 10 vende të rajonit
08/10 13:08
Oda dibrane mbledh 650 artistë/ Festivali i muzikës folklorike në dy shtete
08/10 12:30
“Tre musketierët” dhe një grek, koncerti i muzikës rok të martën në amfiteatrin e Tiranës
07/10 20:19
Tetori gjerman në Shkodër/ 40 aktivitete kulturore për bashkimin e Gjermanisë
07/10 16:40
Festë për motrën e Ali Pashës. Këngë e valle në Gjirokastër për Shanishanë
07/10 15:35
Ekspozita për Geraldinën, muzeu i Hungarisë dhe ai i Shqipërisë sjellin jetën e Mbretëreshës
04/10 20:30
Përkujtohet Mid’hat Frashërit/ Në 70 vjetorin e vdekjes vjen vëllimi i katërt i veprës së tij
03/10 19:25