Insekticidi që kontaminon mjaltin, bletërritësit përdorin amitraz. Ekspertët: I rrezikshëm për njeriun
17/07/2019 12:42

Amitraz ky insekticid mund të përdoret për të vrarë parazitët tek lopët dhe derrat, por jo tek bletët. Sipas toksikologut Zihni Sulaj, amitrazi është një produkt me efekt të gjerë toksik. Pavarësisht kësaj bletërritësit spërkasin kosheret e bletëve me amitrazin vrasës.

Lirohen të ndaluarit e “Toyota Yaris”/ Gjykata ndryshon masën e sigurisë, dy prej tyre janë në kërkim
17/01 19:45
Gruaja e pastrehë kërkon ndihmë/ Tërmeti i shkatërroi shtëpinë, po lufton edhe me sëmundjen
17/01 16:34
Detaje të reja/ Zjarri në banesën në Laç, 2-vjeçari që humbi jetën po luante me shkrepëse
17/01 16:31
Hapet bulevardi “Migjeni”/ Rruga 36 metra e gjerë ndryshon tërësisht zonën e Kasharit
17/01 16:26
Orikumi është bosh/ Në qytet kanë mbetur vetëm të moshuarit
17/01 16:24
Moti i thatë do vazhdojë/ Nuk priten reshje në ditët në vijim
17/01 15:30
Kriza e energjisë vazhdon/ Dimri pa reshje rëndon bilancin e energjisë
17/01 15:24
Aksidentet vrasin më shumë se krimi/ Fajësohen rrugët, celularët dhe alkooli
17/01 15:22
Agjenti i Iranit, do hapte TV shqip/ Drejtonte edhe fondacionin Saadi Shirazi në Shqipëri
17/01 15:20
Dita ndryshe e fëmijëve të veçantë/ Lehtësi për fëmijët me autizëm
17/01 12:36
Aksidente prej mjegullës/ Thirrje për kujdes në akset e Bulqizës
17/01 12:07
Kapen 38 kurd dhe irakenë në Novoselë, kishin ardhur nga Greqia për tu larguar drejt Evropës
17/01 10:25
Kavajë/ Fabrika e dyshekëve në flakë, ishte në pronësi të babit të kryebashkiakut
17/01 02:21
Zjarri në fabrikën e dyshekëve në Kavajë, s’është hera e parë që digjet
16/01 20:21
Del nga burgu i dënuari për vrasje/ Gjykata e Tiranës liron Ergys Kolaverin
16/01 19:44
Divorcet, shkak edhe vjehrrat/ Numri i familjeve që shkatërrohen, rritet me shpejtësi
16/01 15:56
Tjetër lirim nga burgjet, gjykata liron të dënuarin me 20 vite burg
16/01 15:51
Kajmaku la probleme pas/ Betejë ligjore për drejtimin e bashkisë së Vorës
16/01 15:34
Shqiptarët të pakënaqur me punën/ Mendojnë se paguhen pak, punojnë shumë dhe nuk vlerësohen
16/01 15:06
U rindërtua nga këngëtarja Rita Ora, 6 anëtarët e familjes Sala hyjnë në shtëpinë e re
16/01 13:51