Haradinaj: Vendimi për liberalizimin e vizave do të merret në dhjetor
06/11/2019 19:43

Kryeministri në largim i Kosovёs, Ramush Haradinaj, është shprehur i bindur se vendimi për liberalizimin e vizave do të merret gjatë muajit dhjetor dhe se qytetarët e vendit shumë shpejti do të lëvizin pa viza në shtetet e BE-së. Haradinaj nuk pajtohet me deklaratat e zyrtarëve të BE-së se Kosova nuk po e lufton korrupsionin dhe krimin e organizuar. Shembullin se në Kosovë korrupsioni nuk është në nivelet qё pretendohet, ai e ilustroi me procesin zgjedhor të 6 tetorit. “Një sistem politik i korruptuar godet mё sё pari zgjedhjet, dhe ndёrkohё kёtu tё gjitha institucionet pjesëmarrëse treguan integritet. Nuk po them që Kosova nuk ka nevojë të vazhdojë të përballet me luften kundёr krimit, korrupsionit, të këqijave. Por kjo temё, nuk duhet tё vazhdohet tё kthehet nё retorikё“, ёshtё shprehur Haradinaj. “Unë e di se në fund të nëntorit është një proces, por nuk dua tё jap detaje sepse e tillё është natyra e punës. Unё gjithashtu e di se në dhjetor jemi të gatshëm për marrjen e vendimit për liberalizimin e vizave, nё krye tё tё cilit pres tё vihet Gjermania“, ka qene deklarata e shefit ne detyre tё ekzekutivit kosovar.

Abdixhiku kërkon anulimin e projektit të ndërtimit në Liqenin e Badovcit
22/02 15:34
E qëlluan me vezë, LDK reagon për sulmin ndaj Hotit: Akt i ulët dhe i papranueshëm
22/02 14:30
Lajcak, i dërguari për Kosovën/ Diplomati sllovak propozohet zyrtarisht
22/02 12:35
“Të dielën mbyllni dyqanet”/ Kosovë, kundërshtohet vendimi i komunave
22/02 12:33
Lajm i hidhur për Kosovën, Xhamajka i mohon njohjen si shtet të pavarur
21/02 10:17
Xhamajka njeh Pavarësinë e Kosovës, njohja e parë që nga 2018
20/02 20:34
Osmani: Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme, Trepça e paprekshme!
20/02 18:08
Kosovë/ Vendimet e Haradinajt, anulohen nga qeveria e re!
20/02 17:53
BE: Investime për Kosovën/ Premton hapjen e vendeve të reja të punës
20/02 15:47
Kurti për shkëmbimin e territoreve/ Kryeministri: Projekti dështoi, por ideja nuk ka vdekur
20/02 12:22
Prodhuesit në Kosovë kërkojnë tregje të përbashkëta
19/02 19:48
Cakaj në Kosovë: Jemi gati të zhbëjmë kufijtë
19/02 19:42
Bllaca e morri armën në polici/ Mbi 100 policë me probleme shëndetësore, përfshi edhe ato psikike
19/02 19:36
Kosova në “Berlinale”/ Përfaqësohet nga filmi “Exil” i Visar Morinës
19/02 16:25
Vucic: Nuk e përballojmë dot një luftë me Kosovën!
19/02 16:23
“Taksa ndaloi ndarjen e Kosovës”/ Vuçiç: Vendosur me përkrahjen e një vendi të fuqishëm perëndimor
18/02 19:41
Kërkesa e Osmanit: Unifikim në politikën e jashtme
18/02 19:32
Gjilan/ Policja shuan familjen e saj, vret prindërit e dy vëllezërit, vret edhe veten
18/02 19:17
Integrimi evropian/ Kosovë, partitë premtojnë bashkëpunim
18/02 18:12
Tragjedia në Kosovë/ Nxirren trupat e pajetë nga shtëpia në Gjilan
18/02 18:10