Futboll në baltë/ Kushte skandaloze për ekipet e kategorive
09/11/2019 16:52

Skuadra e Lushnjes është pjesë e kategorisë së parë të futbollit në Shqipëri ku aktualisht kryeson në grupin e jugut me 15 pike. Megjithatë puna për këtë skuadër nuk është aspak e lehtë sidomos në periudhën e dimrit, ku shirat e vazhdueshëm rëndojnë gjendjen e terreneve duke i penguar futbollistët në përgatitjen e tyre. Kjo fushë gjendet vetëm 200 metra larg stadiumit ‘’Roza Haxhiu’’ dhe jo vetëm nuk është në dispozicion të skuadrës por ka mbetur e harruar duke u shndërruar në dimër në një “liqen” që si shërben askujt. “Unë qëkur mora ekipin i dija kushtet, në fakt me këto kushte jemi përgatitur edhe përpara 20 vitesh. Nga ana profesionale do thoja me të madhe që një terren më i mirë do ishte shumë herë më mirë. A ndikon terreni? Mendoj qe po, por nuk ka vend për justifikim”, është shprehur Ilir Gjyla, Trajner i KS Lushnja Sa i përket terreneve të cilave u referohet trajneri Gjyla pra atyre që janë në dispozicion të skuadrës, fusha ngjitur stadiumit Roza Haxhiu dhe pjesa pas portave brenda stadiumit, nuk është se kanë ndonjë ndryshim nga njëra tjetra. Me të drejtë është e vështirë të ketë kërkese llogarie për rezultatet kur kupton sakrificat e futbollistëve të cilët duhet të përballen me këto terrene çdo ditë, megjithatë bashkia e qytetit duhej të paktën të provonte të gjente një zgjidhje për këtë situatë me anë të buxhetit të caktuar pikërisht për klubin e futbollit Lushnja, puna e parë mund të ishte heqja e ujit nga fushat e stërvitjes.

Sot ndeshja Shqipëri-Francë/ Në Tiranë edhe presidenti i UEFA-s
17/11 16:50
Shqipëri-Francë/ Ekipet në stërvitjen e fundit, nesër masa sigurie maksimale
16/11 20:08
Deschamps: Shqipëria e motivuar/ “Do të jetë një ndeshje e fortë, do bëjmë më të mirën”
16/11 19:41
Reja: Të mësojmë nga gabimet/ Hysaj premton një ndeshje të veçantë me Francën
16/11 19:37
Kosova u ka lënë shije të mirë vizitorëve anglezë
16/11 17:03
“Albstar” ndërtoi stadiumin/ Arena Kombëtare kushtoi 75 milionë euro
15/11 15:40
“Cev Challenge Cup”/ Erzeni fiton ndeshjen e parë kundër Partizanit
14/11 12:07
Kosova niset në Çeki, pa Vedat Muriqin
13/11 18:16
Dy sfidat e Kombëtares/ Ndeshja me Andorrën dhe Francën brenda pak ditësh
13/11 17:43
Historia e portierit që s’u arratis/ Sulejman Maliqati flet për karrierën dhe futbollin sot
13/11 12:44
Testimi i stadiumit të ri/ Vllaznia-Apolonia për femra, përpara Shqipëri-Francë
10/11 21:38
Ndeshjet e kombëtares/ Trajneri Reja flet për sfidat me Andorrën dhe Francën
10/11 14:02
Futboll në baltë/ Kushte skandaloze për ekipet e kategorive
09/11 16:52
Ekskluzive/ Stadiumi do quhet “Air Albania”. Arrihet marrëveshja me kompaninë ajrore shqiptare
09/11 12:02
Festë për arenën kombëtare/ Duka: Do mbahet para ndeshjes Shqipëri-Francë
08/11 20:05
Bylis, surpriza e superligës/ Ballshiotët dalin të dytët në renditje para Tiranës dhe Kukësit
08/11 19:53
Dekorohen sportistët, vlerësimi i presidentit Meta për figurat historike të sportit
05/11 20:00
“La topin por jo sportin”, njihuni me Zyhdi Çobën, mjekun kampion të Shqipërisë
03/11 21:14
E rëndë/ Lojtarët e Këlcyrës dhunojnë futbollistin e Maliqit
03/11 18:23
Inaugurimi i stadiumit të ri/ FSHF i kërkon qeverisë të miratojë ndryshimet ligjore para 17 nëntorit
30/10 20:11