Fëmijët që lindën në Durrës/ Pas tërmetit në maternitetin e qytetit
04/12/2019 19:49

Në maternitetin e Durrësit, dy nëna kanë sjellë në jetë vajzat e tyre. Gazetarja e Top Channel, Vali Qyrfyci ndodhet pranë tyre për ti pyetur se si përjetuan natën e tërmetit të tmerrshëm të 26 nëntorit, që do të mbetet mend gjatë në kujtesën e të gjithë shqiptarëve. Alketa është njëra prej nënave të reja që ka sjellë në jetë një vajzë, Amantian. “E kam kaluar shumë keq këtë eksperiencë, jemi trembur kaq shumë. Kam disa ditë që kam ardhur nga Saranda. Kam babin që kam të vjetër dhe kur ra tërmeti kapa babin nga krahët. Banesa u dëmtua shumë. Në spital erdha sot, isha te motra në Librazhd”, shprehet Alketa. Ka qenë një eksperiencë aspak e mirë për të gjithë nënat që sollën në jetë fëmijët e tyre në këto ditë të këqija për Shqipërinë. Një tjetër nënë e re, ka sjellë në jetë një vajzë dhe tregon momentet e ankthit dhe tmerrit që përjetoi natën e 26 nëntorit. “Normalisht ishte një tërmet shumë i fuqishëm si të gjithë e kanë ndjerë. Patjetër që u trembëm dhe do të mbetet gjatë në kujtesën tonë, por shpëtuam mirë. Kur ra tërmeti i orës 4 ishim duke fjetur së bashku me bashkëshortin dhe dy vajzat e mia, qëndruam dhe menduam se do të ishte një tërmet i shkurtër. Por zgjati disa sekonda dhe të tromaksur dolëm me vrap për të dalë sa më parë nga shtëpia. Në ato momente u ngrita siç isha dhe mendoja vetëm që të shpëtoj jetën e vajzave. Frika ishte e papërshkrueshme. Nuk kam pasur problem por kemi qenë të trembur”, ka thënë ajo.

LSDM dhe BDI afër marrëveshjes? Vijojnë negociatat për qeverinë e re në Shkup
10/08 22:25
Top News – Shërohet nga covid 19/ Thirrja e Ralf Gjonit-zbatoni masat
10/08 22:12
Përshkallëzohet tensioni! 5 anije turke hyjnë në ujërat grekë
10/08 21:50
Top News – Trajtimi me plazmë/ Meta-të shkohet drejt zbatimit te saj
10/08 21:26
125 raste të reja dhe 1 humbje jete/ Mosha mesatare e të infektuarve, 47 vjeç.
10/08 19:32
Top News – Nga Kakavija në Greqi/ Do kalojnë vetëm 750 persona në ditë
10/08 18:32
Top News – Covid, trajnimi i mjekeve/ Manastirliu me mjekët italiane
10/08 17:31
Top News – Covid, 125 raste të reja/ 200 viktima nga fillimi i pandemisë
10/08 17:27
Top News – Peng grekun, 1.3 mln euro/ Sekuestro pasurive të 3 fierakëve
10/08 16:39
Parfumet e verës/ Këshillat për aromat në ditët e pushimeve
10/08 16:22
Pogradec/ Sherr mes dy personave, plagosen në kokë e këmbë me mjete të mprehta
10/08 16:21
Covid-19/ MSH: 125 raste të reja dhe 1 humbje jete në 24 orët e fundit
10/08 16:16
Top News – Covid në Kosovë/ 14 viktima e 172 raste të reja
10/08 16:08
Nis puna për tunelin Kardhiq-Delvinë/ Projekti ishte bllokuar pas padive
10/08 15:45
Pyjet e Gjirokastrës po dëmtohen/ Rreth 6 mijë hektarë me pisha, nuk ekzistojnë më
10/08 15:38
Shkarkohet gjyqtari i Dajtit/ Aleks Nikolli i Apelit të Shkodrës, nuk shpjegon dot pasurinë
10/08 15:35
“Shembeni pallatin tonë”/ Banorët e një pallati të dëmtuar në Durrës kërkojnë ekspertizë të huaj
10/08 15:25
Burg për vrasësin e nënës/ Olsi Çekiçi i preu kokën në fshatin Buçimas, Pogradec
10/08 15:23
Top News – Vrasësi pranon krimin/ Vrau nënën, gjykata e le në burg
10/08 14:56
Top News – Trafikantë dhe hajdutë/ 5 persona në shenjestren e OFL
10/08 14:26