Fëmijët që lindën në Durrës/ Pas tërmetit në maternitetin e qytetit
04/12/2019 19:49

Në maternitetin e Durrësit, dy nëna kanë sjellë në jetë vajzat e tyre. Gazetarja e Top Channel, Vali Qyrfyci ndodhet pranë tyre për ti pyetur se si përjetuan natën e tërmetit të tmerrshëm të 26 nëntorit, që do të mbetet mend gjatë në kujtesën e të gjithë shqiptarëve. Alketa është njëra prej nënave të reja që ka sjellë në jetë një vajzë, Amantian. “E kam kaluar shumë keq këtë eksperiencë, jemi trembur kaq shumë. Kam disa ditë që kam ardhur nga Saranda. Kam babin që kam të vjetër dhe kur ra tërmeti kapa babin nga krahët. Banesa u dëmtua shumë. Në spital erdha sot, isha te motra në Librazhd”, shprehet Alketa. Ka qenë një eksperiencë aspak e mirë për të gjithë nënat që sollën në jetë fëmijët e tyre në këto ditë të këqija për Shqipërinë. Një tjetër nënë e re, ka sjellë në jetë një vajzë dhe tregon momentet e ankthit dhe tmerrit që përjetoi natën e 26 nëntorit. “Normalisht ishte një tërmet shumë i fuqishëm si të gjithë e kanë ndjerë. Patjetër që u trembëm dhe do të mbetet gjatë në kujtesën tonë, por shpëtuam mirë. Kur ra tërmeti i orës 4 ishim duke fjetur së bashku me bashkëshortin dhe dy vajzat e mia, qëndruam dhe menduam se do të ishte një tërmet i shkurtër. Por zgjati disa sekonda dhe të tromaksur dolëm me vrap për të dalë sa më parë nga shtëpia. Në ato momente u ngrita siç isha dhe mendoja vetëm që të shpëtoj jetën e vajzave. Frika ishte e papërshkrueshme. Nuk kam pasur problem por kemi qenë të trembur”, ka thënë ajo.

Me 221 km/h, policia post-bllok në Sauk: Mos shpejto të arrish aksidentin
12/12 09:27
Basha nuk ulet me Ramën: Jo takim për vota
11/12 19:50
Debat për ligjin e online/ Grupet e interesit kërkojnë ndryshime
11/12 19:49
Shtëpia, sigurim i detyrueshëm/ Propozohet pagesa 25 euro në vit për mbrojtjen nga tërmetet
11/12 19:47
Luigi Di Maio: Të fuqizojmë luftën kundër krimit dhe korrupsionit
11/12 19:21
Veliaj ndez dritat e festës te parku i Liqenit Artificial
11/12 18:55
Aksidenti në Berat/ I preu rrugën ambulancës, jepet masa e arrestit për shoferin serb
11/12 18:12
Rindërtimi në Durrës/ Bashkia punëson specialistë për të riparuar dëmet
11/12 16:29
Bashkia Tiranës zhvendos nga konvikti 15 në një banesë me qira familjen Gjergjo
11/12 16:16
Rama: Ndërtojmë shtëpi të reja/ Kryeministri takon të pastrehët e tërmetit në Mamurras
11/12 15:45
Gjykata e Lezhës jashtë funksionit/ Tërmeti i dëmtoi rëndë kolonat. Dalin jashtë gjyqtarët
11/12 15:35
Tërmeti/ Ministri Çuçi bën bilancin: Deri më tani janë 20 miliardë lekë për rindërtimin
11/12 15:31
Tërmeti/ Soreca me Di Maion në Vorë: Italia që nga dita e parë pranë Shqipërisë
11/12 15:27
Shtëpitë e reja për të pastrehët/ Jo në pallate, më të lira dhe të mobiluara e çelsa në dorë
11/12 15:23
“Vetëm unë jam ‘i zi’ të flas edhe unë”/ Rama banorit rom: Ti je si shpirt, hajde ulu këtu afër meje
11/12 14:54
Rindërtimi në Durrës/ Bashkia punëson specialistë për të riparuar dëmet
11/12 13:58
Dvorani në prokurori/ Dje dha shpjegimet e tij edhe presidenti Meta
11/12 13:57
Top Story/ Ndërtuesi Pilo Keri, si abuzoi me cilësinë e ndërtimeve në Durrës
11/12 13:19
“Kam lënë punën në Zvicër, as ndihma, as çadra”/ Rama-banores: Nuk e pranoj…
11/12 13:18
Kostot e fiskalizimit/ Kompanitë: Softi 1265 euro, financat e përgënjeshtrojnë shifrën
11/12 13:03