Debat për ligjin e sporteve/ Presidentët e ekipeve bojkotojnë takimin e organizuar nga vetë ata
24/01/2020 20:02

Liga e Futbollit shqiptar ka zhvilluar mbledhjeje radhës për të diskutuar rreth ndryshimeve të ligjit të sponsorizimeve që është e vetmja kërkesë e plotësuar me sa duket nga ana e qeverisë, nga disa pika që komuniteti i futbollit diskutoi dhe dakortësoi në parim, me kryeministrin e vendit në mbledhjen e gati një viti më parë. Edhe pse në interes të atyre që investojnë në futboll, në këtë mbledhje të ligës ishin të pranishëm vetëm 5 përfaqësues, që do të thotë rreth 50% e Superligës, Tirana, Laci, Skënderbeu, Teuta dhe Luftëtari. Si për ironi mungonin përfaqësues klubesh që në çdo dalje trumbetojnë ndryshimet që i duhen bërë ligjit për të shpëtuar futbollin dhe mbrojtur investimet e tyre. Në mbyllje të këtij takimi presidenti i Liges Edvin Libohova tregon hapat e mëtejshëm. Edvin Libohova / President i ligës Do të shkoj në kryeministri për të zhvilluar një takim për këtë vjedhje sepse nuk tërhiqemi nëse nuk do të plotësohen do të përshkallëzojmë qëndrimin tonë ndoshta deri në bojkot. Investimeve të këtyre presidentëve humbasin dhe nuk njihen nga asnjë institucion financiar shtetëror, gjë që shqetëson të gjithë përfaqësuesit e klubeve. Pashk Laska / President i Laçit Unë i paguaj çdo tatim këtij shteti duhet të ndërhyjë dhe ta ndihmojë futbollin. Nuk e di pse munguan presidentët e tjerë dhe pse fshihen e ikin Modifikimi i bërë në ligjin e sponsorizimeve të vitit 1994 praktikisht nuk është asnjë ndihmë e shtetit ndaj futbollit. Artan Shyti / drejtor i klubit Teuta Sink shteti nuk po ndihmon futbollin por po ndihmon privatin. Ne prap duhet të përballemi me privatin që të marrim para, kjo nuk është ndihmë ndaj nesh. jemi për bisedime jo për bojkot por edhe pritja ka një limit.

Tirana miqësore me Pogradecin/ Egbo teston lojtarët për ndeshjet Europiane
12/08 13:18
Bojkoti i Superiores/ Ekipet e futbollit kërkojnë lehtësi nga taksat
10/08 16:28
“Partizani, vlerësim e përgjegjësi”/ Prezantohet Ilir Daja
10/08 15:56
Ilir Daja te Partizani/ Prezantohet si trajner i ri pas shkarkimit të Sormanit
10/08 13:02
Qitja del nga izolimi/ Nisin garat e kontrollit, të parat gjatë pandemisë
09/08 20:09
Kitesurfing në Darëzezë/ Të apasionuarit e sporteve të ujit argëtojnë pushuesit
08/08 20:08
Top News – ‘The Mountain Race’/ Rusi Mityaev, 2 rekorde në 24 orë
08/08 13:04
Kukësi stërvitet në Tropojë/ Nënkampionët në pritje të shortit për Europa league
07/08 17:54
Vllaznia zgjedh drejtor kroat/ Matko Djarmati vjen nga skuadra e Rijekës në Kroaci
07/08 17:35
Teuta, fituese e kupës/ Presidenti i ekipit tregon për vështirësitë e sezonit
05/08 16:38
FSHF takim me presidentët/ Mblidhen 10 përfaqësuesit e Kategorisë Superiore
05/08 13:07
Fanella e Muçës shitet më shumë/ Si u rrit interesi i tifozëve pas shpalljes kampion të Tiranës
05/08 09:51
Trajneri i ri Kukësit/ Prezantohet Skënder Gega te verilindorët
03/08 13:09
Thyen kampionët e Tiranës në finale, Teuta fiton kupën
02/08 22:55
Emocione në ‘Air Albania’ , ‘Bardheblutë’ zyrtarisht kampion për të 25-ën herë
30/07 02:13
“Tirana Kampion”/ Kryeqyteti vishet bardheblu në prag të festimeve për Titullin
29/07 17:07
10 vajzat e shtangës/ Ekipi i Partizanit që e ka monopol kampionatin dhe kupën e Shqipërisë
27/07 20:20
Stadiumi i ri i Fierit/ Projekti nga arkitekti italian i “Air Albania Stadium”
24/07 20:10
Apolonia ngjitet në Superiore/ Mundi kastriotin dhe rikthehet pas 5 vitesh mungesë
23/07 19:58
Hetimet për Tirana-Bylis/ Dështon seanca e komisionit të etikës për shkak të mungesës së kuorumit
22/07 19:59