“Dashuria për arkitekturën lindi tek unë si dashuritë që lindin për vajzat…”
18/09/2019 17:34

Mario Botta është një arkitekt zviceran me origjine italiane i cili renditet si një ndër arkitektën më të njohur, e më me influencë në botë.Botta projektoi ndërtesën e tij të para në moshën 16 vjeçare. Modelet e tij priren të përfshijnë një sens të fortë të gjeometrisë, shpesh duke u bazuar në forma shumë të thjeshta, por duke krijuar vëllime unike të hapësirës. Ndërtesat e tij shpesh janë prej tullave, megjithatë përdorimi i materialeve është i gjerë, i larmishëm dhe shpesh unik. Stili i tij mund të shihet gjerësisht në Zvicër si dhe në Itali, por edhe ne Amerike dhe Angli. Punimet nga Botta janë edhe në disa kisha te reja si dhe rikonstruksione te disa kishave shekullore. Ne karrieren e tij eshte vleresuar me rreth 70 cmime nderkombetare, si dhe ka marre vleresim me cmimin Honoris Causa. Botta per here te pare vizitioi Tiranen ne muajin shtator. Ne nje interviste te dhene exlusive ai ka treguar pershtypjet e para gjate vizites ne Tirane si dhe ka folur mbi karrieren e tij dhe pasionin per arkitekturen.

Letërsia për fëmijë/ Çfarë lexojnë ata dhe si ndryshojnë brezat
06/06 19:58
Letërsia për fëmijë/ Krijimi më i fundit nga Gaqo Bushaka
03/06 20:00
“Vizart” mbledh brezat/ Artistë të para dhe pas viteve ’90 bëhen bashkë në një ekspozitë
02/06 19:57
Autoportrete dhe skulptura/ Punët e izolimit në Shqipëri të Mikel Temos
31/05 20:09
Peter Handke vjen në Shqip/ Fituesi Nobelit që u kontestua gjerësisht për qëndrimin pro Miloshevicit
29/05 19:52
Studio e Muntaz Dhramit/ Nga busti i Papa Gjon Palit II, Lasgushit, Boletinit & plani për I.Qemalin
28/05 19:46
Në gjurmët e një kishe/ Elbasan, Zbulohet pllaka me shkrimin latin, Alba
23/05 20:02
Garderoba e Teatrit të shembur/ Veshjet e aktorëve ndër vite që u larguan në castet e fundit
21/05 19:57
Masat për hapjen e muzeve/ Gjirokastër, marrëveshja me operatorët që bëjnë gati ofertat për tregun
13/05 19:50
Ekspozitat e kohës së pandemisë/ Aktivitete janë shtyrë ose janë lënë në mes për shkak të izolimit
09/05 19:53
Lamtumirë Maks Velo! Përcillet në banesën e fundit arkitekti
08/05 15:42
Izolimi i Bashkim Shehut/ “Nuk besoj se do të shkruhen romane të mirë për pandeminë”
07/05 19:50
Frymëzim nga pandemia/ Pesë pikturat e Adrian Cenes në karantinë
06/05 19:48
Teatër në kohë pandemie/ Aktorët e durrësit rikthejnë “tetarin në mikrofon”
05/05 19:48
Art në gërmadha/ Tanini pikturon ish-magazinën e minierës së Gurit të kuq
05/05 15:51
Al Bano në javën e europës/ Artistë shqiptarë dhe të huaj në koncertet onlinepër shkak të pandemisë
04/05 19:37
Përkthimi në kohë pandemie/ Flet përkthyesi i Dekameronit, Shpëtim Çuçka
03/05 14:06
Me penel në izolim/ Nxënësja e shkollës artistike po shfrytëzon qëndrimin në shtëpi
02/05 19:54
Një tenor në izolim/ Saimir Pirgu po qëndron në shtëpinë e tij Verona
01/05 19:37
Një violonçelist në izolim/ Vlorent Xhafaj tregon se si po i kalon ditët dhe muzikën që ka zgjedhur
30/04 19:45