Butrinti, greko-romak! Reagon Ceka: Vlerësimi nga një kompani periferike
08/11/2019 20:11

“Princ and Pearce” është kompani që ka marë përsipër planin e ri të manaxhimit të Butrinit, ku ekspertët e historisë do të jenë atë të arkeologjisë greko-romake. Sipas arkeologut Neritan Ceka, studio që ka marrw përsipër manaxhimin e Butrinit nuk është apsak serioze gjë e cili po defomon historinë. “Butrinti në bazë të burimeve historike është kaon dhe është në kuadrin e epirit ku të gjithë autorët antikë thonë që nuk është grek pra thonë që është barbar. Fakti që ka një teatër ka një organizim për një studio provinciale angleze që ka bërë këtë plan dhe një ka në cv e vet vetëm një muze pronvincial, cdo gjë ku ka qytetërim është greke sepse ilirët ishim barbarë dhe të egër”, shprehet Neritan Ceka, historian. Një manaxhim i tillë po mundohet ta paraqesë Butrintit si qytet grek. “Butrinti grek ekziston vetëm në tesktet e shekullit XVIII-XIX dhe në mëndjet e atyre që përbuzin shqipëtarët. Patjetër dëmton jo vetëm historinë tonë që ne themi që vijmë nga ilirët dhe ilirët janë një popull i kulturuar, ai që bën butrintin grek patjetër që ka një prapamendim politik”, vazhdon historiani. Ndërsa një tjetër njohës i mirë i historisë i sugjeron ekspertëve të kompanisë Angleza të lexojnë më shumë mbi historinë e popullit ilir. “Shiko unë nuk mendoj që pjesa e ilirivë është mohuar sepse kemi një pasaktësi apo mosnjohuri të personave që merRen me këtë punë. Ndoshta do të ishte më mirë që të lexonin më shumë ose të pyesin studiuesit shqiptarë”, deklaron Auron Tare. Parku i Butrintit, padiskutim që është krenaria historike e popullit shqiptarë, që po kërkon të manaxhohet nga studioja që kërkojnë të tjetërsojnë historinë.

Kadare mbush 84 vjeç/ Akademia e shkencave, kërkesë zyrtarë për çmimin nobel
28/01 20:01
Nostalgji: “Cikli i dasmave shqiptare”- Dasma elbasanase, Premierë- 28 Janar 2020
28/01 16:00
Ekspozita e Hasan Nallbanit/ Vjen në 85 vjetorin e lindjes së piktorit
27/01 19:59
Shqiptarët e Sanxhakut të Nishit/ Gjurmë shqiptare, Çfarë ndodh pas 140 vitesh
25/01 16:12
Filmat e regjisores Elini/ Arkivi shtetëror i filmit risjell dy prodhimet për fëmijë
24/01 20:07
Nis sot “Top Talent”/ Edicioni i tretë i zbulimit të talenteve
24/01 12:26
Çmimet kombëtare të letërsisë/ Çmimin e parë për romanet e fiton Enkel Demi
23/01 15:48
“Mite të vjetra moderne”/ Hermon Madhi shpreh revoltën për humbjen e vlerave
22/01 20:09
Petrit Malaj, “Mjeshtër i Madh”/ Aktori dhe Rektori i Universitetit të Arteve u nderua nga Presidenti
21/01 19:58
Nostalgji: Emisioni Top Show sjell “Festivalet e viteve 60-70”- Premierë, 21 Janar 2020
21/01 16:00
Shkodër/ Mjeshtrit e drurit, tradita një shekullore e familjes Karini
21/01 15:51
Viti i Federico Fellinit/ Italia përkujton 100-vjetorin e lindjes së gjeniut të kinematografisë
21/01 13:42
Emancipimi i turmave/ Një historik i protestave dhe konflikteve në këto 30 vite në një dokumentar
20/01 21:12
Lushnje/ Memorial për Vaçe Zelën
20/01 16:25
Memorial për Vaçe Zelën/ Lushnje, përurohet në qendër të qytetit të lindjes
20/01 13:23
Kinemaja “Shqipëria dje”/ U ndërtua në Elbasan nga biznesmeni Gjergj Luca, në projekt edhe teatri
19/01 20:12
Shqiptarët e ardhur nga Irani / Si mbërritën qindra vjet më parë paraardhësit e tyre në Tiranë
19/01 13:33
Nostalgji: Emisioni “Fiks Fare” viti 2006, debati mes Sali Berisha & Spartak Ngjela
14/01 16:00
Koleksionisti për trashëgiminë/ Dropull, 200 objekte të ruajtura në një shtëpi
14/01 12:30
Rritja e çmimit të biletave për muze/ Operatorët turistikë në Durrës, të shqetësuar
13/01 15:33