Rezultati i raportit paraprak të akreditimit nga agjencia angleze ka shqetësuar profesorë, drejtues dhe veçanërisht qytetarët.
“Vettingu” i universiteteve. Raporti për UT, Shkodrën dhe UET “Vettingu” i universiteteve. Raporti për UT, Shkodrën dhe UET
Agjencia britanike e Sigurimit të Cilësisë për Edukimin Universitar ka përfunduar raportin lidhur me cilësinë e 3 universiteteve të marra në studim prej saj.

Regjistrimet në universitete, më të mirët “rrezikojnë” më shumë Regjistrimet në universitete, më të mirët “rrezikojnë” më shumë
Anxhela është 18 vjeç, një maturante që i njeh mirë aftësitë e saj, me mesatare 9.95, ajo ka vendosur të sfidojë rrezikun dhe të djegë degët ku është shpallur fituese në raundin e parë, për të ndjekur rrugën e zemrës që e çon tek Financa.

Regjistrimet në universitete, në Tiranë janë ende 1020 kuota bosh Regjistrimet në universitete, në Tiranë janë ende 1020 kuota bosh
Regjistrimet për raundin e parë të pranimeve në universitete përfunduan më 11 shtator. Por, sipas rektorit të Universitetit të Tiranës, ky raund nuk i mbyll shpresat e maturantëve, por hap një raund tjetër në varësi të kuotave të mbetura bosh për fazën e dytë të aplikimeve.

Viti i ri shkollor, hapen shkollat në të gjithë vendin Viti i ri shkollor, hapen shkollat në të gjithë vendin
Në ditën e parë të shkollës, kryetari i Bashkisë së Elbasanit i ka dhënë titullin “E ardhmja e qytetit”, 15-vjeçarit Rei Dunja, i cili mori çmimin special në Olimpiadën e Matematikës “Brazil 2017”.

Në Ekonomik, më të mirët Në Ekonomik, më të mirët
Ende pa u mbyllur raundi i parë i regjistrimit të studentëve, në Fakultetin Ekonomik janë plotësuar mbi 90% të kuotave dhe studentët e pranuar kanë pasur mesatare shumë të lartë.

Shkollat s’janë gati. Kavaja dhe Kamza: Kemi shumë probleme Shkollat s’janë gati. Kavaja dhe Kamza: Kemi shumë probleme
Vitit i ri shkollor duket se nuk do të nisë mbarë në të gjithë qarkun e Tiranës. Ndonëse Bashkia e Tiranës garanton se është gati me 192 shkolla dhe se janë marrë masat, nuk janë kaq optimiste Bashkia e Kavajës dhe ajo e Kamzës, të cilat drejtohen nga opozita.

Mirditorja “e artë”, e para në listën e Mjekësisë Mirditorja “e artë”, e para në listën e Mjekësisë
“Ky është kodi im i Maturës dhe jam renditur e para në Fakultetin e Mjekësisë së Përgjithshme, me mesatare 9.96”.

Në pritje të nxënësve, shkollat në Tiranë bëhen gati Në pritje të nxënësve, shkollat në Tiranë bëhen gati
Kur kanë mbetur vetëm 4 ditë nga fillimi i vitit shkollor për  shkollat e mesme dhe ato 9-vjeçare, Drejtoria Arsimore e Tiranës thotë se gjithçka është gati. Vetëm në dy gjimnaze në Tiranë mësimi do të zhvillohet me dy turne.

Regjistrimi në universitete, Dhori Kule kundër afatit 48 orësh Regjistrimi në universitete, Dhori Kule kundër afatit 48 orësh
Sot është dita e dytë e regjistrimeve në universitete, por sipas të dhënave nga fakultetet numri i maturantëve të vendosur është i vogël. Një prej tyre është 19-vjecarja që ka zgjedhur degën Administrim Biznes.

Universitetet shpallin fituesit. Nesër nis regjistrimi i studentëve Universitetet shpallin fituesit. Nesër nis regjistrimi i studentëve
Në pëputhje me afatin për shpalljen e fituesve në universitete, Ministria e Arsimit deklaron zyrtarisht se mesditën e 28 gushtit ka nisur afishimi i studentëve të rinj në fakultete.

Universitetet, në Drejtësi dhe Ekonomik duhen edhe 700 studentë Universitetet, në Drejtësi dhe Ekonomik duhen edhe 700 studentë
Dy ditë pasi Ministria e Arsimit u dërgoi universiteteve të dhënat për maturantët që duan të ndjekin studimet e larta, Fakulteti i Ekonomisë dhe ai i Drejtësisë kanë gati listat e fituesve dhe renditjen e aplikantëve sipas pikëve për raundin e parë.

Pranimet në universitete, shpërndahen të dhënat e aplikantëve Pranimet në universitete, shpërndahen të dhënat e aplikantëve
Procesi i aplikimeve për fazën e parë të konkurrimit në universitete ka përfunduar. Sipas Ministrisë së Arsimit, sivjet ka më shumë kuota sesa aplikantë.

Përplasja në UT, Kule kundër Konit. Shkak ndryshimet e Karabinës Përplasja në UT, Kule kundër Konit. Shkak ndryshimet e Karabinës
Emërimi i anëtarëve të rinj, përfaqësues të Ministrisë, në Bordin e Administrimit të Universitetit të Tiranës është konsideruar shkelje e autonomisë financiare dhe ndërhyrje në funksionimin normal të universitetit nga disa drejtues të fakulteteve.

Shkollat nisin më 11 shtator. Shpërndarja e librave, më 25 gusht Shkollat nisin më 11 shtator. Shpërndarja e librave, më 25 gusht
Dita e parë e shkollës për nxënësit e sistemit parauniversitar, këtë vit do të jetë data 11 shtator. Ndërkohë, Ministria e Arsimit ka përcaktuar edhe datat se kur nis shpërndarja e teksteve shkollore.

Shkollat profesionale, rritet numri i nxënësve dhe degëve të reja Shkollat profesionale, rritet numri i nxënësve dhe degëve të reja
Regjistrimet në shkollat profesionale nisin në datën 22 gusht, ndërsa kriteret për pranimet e reja janë të njëjtat edhe për këtë vit të ri shkollor.

Maturantët nuk i ndahen Juridikut, 6.000 aplikime Maturantët nuk i ndahen Juridikut, 6.000 aplikime
Ndonëse tregu i punës është i tejngopur nga juristët, avokatët dhe noterët, Fakulteti i Drejtësisë mbetet më i preferuari nga maturantët edhe këtë vit, pas degës Administrim Biznesi të Fakultetit Ekonomik.

Maturantët, verifikim online i gabimeve të mesatares dhe degëve Maturantët, verifikim online i gabimeve të mesatares dhe degëve
Maturantët të cilët kanë bërë tanimë aplikimin për të ndjekur studimet në shkollat e larta, kanë kohë deri në datën 10 gusht për të verifikuar dhe njëherë degët që kanë përzgjedhur apo si u është përllogaritur mesatarja e notave. Agjencia e Shërbimeve Arsimore ka publikuar tanimë librin e transparencës.

Universitetet, nesër nis aplikimi Universitetet, nesër nis aplikimi
Diten e enjte nis aplikimi i maturanteve me notë mesatare mbi 6 në portalin e Maturës Shtetërore matura.qsha.gov.al,  për të ndjekur studimet e larta dhe zgjat vetëm 8 ditë.

Mësuesit ndihmës, prindërit: Nuk janë të specializuar Mësuesit ndihmës, prindërit: Nuk janë të specializuar
Nëse gjatë vitit shkollor 2013-2014 nuk kishte asnje mësues ndihmës, sivjet janë punësuar 223 të tillë. Por, megjithëse situata në vite ka ndryshuar, prindërit thonë se përballen me shumë mangësi.

Mungojnë diplomat, alarmohen maturantët që duan të ikin jashtë Mungojnë diplomat, alarmohen maturantët që duan të ikin jashtë
Ndonëse shkolla ka disa javë që ka përfunduar, e po ashtu edhe provimet e Maturës, nxënësit ende nuk kanë marrë dëftesat dhe maturantët diplomat, gjë që rrezikon ata që duan të aplikojnë për studimet e larta jashtë vendit.

Arsimi, prioritet! Peticion për partitë politike Arsimi, prioritet! Peticion për partitë politike
Sipas Koalicionit për Arsimin e Fëmijëve, aktualisht 1 në 3 fëmijë rrezikon të mos shkojë në shkollë.

Të denoncuar, por në punë. Ndreca: Nuk ka prova për drejtuesit e arsimit Të denoncuar, por në punë. Ndreca: Nuk ka prova për drejtuesit e arsimit
12 maturantë janë ndëshkuar një ditë më parë nga provimi i parë i maturës shtetërore për shkak se u janë gjetur celularë. Sekretari i Përgjithshëm në Ministrisë së Arsimit u bën thirrje maturantëve të bëjnë kujdes në provimet e radhës dhe askush të mos besojë se teza e provimit mund të dalë më parë.

“Teknikët”, kontroll provimeve. Ministrja e Arsimit: Ndëshkime nëse do ketë shkelje “Teknikët”, kontroll provimeve. Ministrja e Arsimit: Ndëshkime nëse do ketë shkelje
Ministrja teknike e Arsimit, Mirela Karabina, në një dalje të parë për mediat, përveç mbarëvajtjes së procesit zgjedhor, qëllim me të cilin ka ardhur në krye të dikasterit arsimor, ka deklaruar edhe garantimin e provimeve të maturës. Të hënën maturantët nisin me provimin e Anglishtes.

Juridiku ndryshon format, jo më sipas sistemit të Bolonjës Juridiku ndryshon format, jo më sipas sistemit të Bolonjës
Studentët që do të shpallen fitues në Fakultetin e Drejtësisë për vitin akademik 2017-2018 nuk do të ndjekin studimet sipas sistemit të Blonjës, 3 plus 2, por sipas një programi të integruar.

25 vite “Tirana International School” 25 vite “Tirana International School”
25-vjetori i “Tirana International School” është festuar në një mbrëmje gala me nxënës, prindër dhe përfaqësues të trupit diplomatik në Shqipëri.

Reforma në arsim, Nikolla: Me shumë punë arritëm ndryshimin Reforma në arsim, Nikolla: Me shumë punë arritëm ndryshimin
Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla ka mbështetur edhe një herë reformën në sistemin arsimor dhe kësaj radhe me fakte konkrete që kanë dalë nga raporti kombëtar mbi perceptimin e prindërve dhe mësueve të reformës në arsim.

Studimi, arsimi publik mund privatin Studimi, arsimi publik mund privatin
Pas një testimi të bërë në lëndën e gjuhës shqipe, matematikë dhe dituri me klasat e pesta në të gjithë vendin, Agjencia Kombëtare e Provimeve ka dalë në përfundimin se nxënësit që ndjekin arsimin publik kanë cilësi më të lartë se ata që ndjekin arsimin privat.

Vlerësimi i universiteteve, kreu i “British Council”: Sipas kritereve më të fundit Vlerësimi i universiteteve, kreu i “British Council”: Sipas kritereve më të fundit
Procesi i akreditimit te universiteteve në Shqipëri vijon ende, ndërsa rezultatet e para i përkasin gjashtë fakulteteve private.

Takimi i rektorëve, Harito: Kërkesat tuaja do t’i paraqes në qeveri Takimi i rektorëve, Harito: Kërkesat tuaja do t’i paraqes në qeveri
Konferenca e dytë e rektorëve e organizuar në Universitetin Evropian të Tiranës bëri bashkë rektorët e universiteteve private dhe publike në një diskutim mbi problematikat e arsimit të lartë, si dhe për ndikimin e zhvillimeve teknologjike në rrugën e dijes.


MË TË LEXUARAT
TREGJE DHE BURSA
S&P 500 2496.84
+0.18
+0.01%
FTSE 100 7285.74
-15.55
-0.21%
NASDAQ 6380.1636
+9.5708
+0.1502%
FTSE MIB Index 22430.65
+41.08
+0.18%
CAC 40 5268.76
+1.64
+0.03%
DAX 12605.20
+10.39
+0.08%
HANG SENG 27513.01
+12.67
+0.05%
Nikkei 225 20330.19
-67.39
-0.33%
S&P/ASX 100 4690.30
-10.90
-0.23%

Top Channel 2001 - 2016
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.