Luanët dhe tigrat e Aleppos i kanë dhënë një tjetër kuptim forcës për të cilën njihen macet e mëdha, pasi i mbijetuan për më shumë se 6 vite armëve të njeriut.
OKB: Në Siri u përdor gazi sarin OKB: Në Siri u përdor gazi sarin
Regjimi i Assadit e ka mohuar me forcë, por hetimi i Organizatës për Parandalimin e Armëve Kimike konfirmoi se, në sulmin vdekjeprurës të 4 prillit në Siri është përdorur gaz nervor sarin.

SHBA: Assad po përgatit një tjetër sulm me armë kimike SHBA: Assad po përgatit një tjetër sulm me armë kimike
Shtetet e Bashkuara kanë identifikuar “përgatitje të mundshme” për një tjetër sulm kimik në Siri, e i kanë përcjellë regjimit të Assadit paralajmërimet e tyre.

SHBA rrëzojnë dronin iranian mbi Siri. Konflikti, në fazë të rrezikshme SHBA rrëzojnë dronin iranian mbi Siri. Konflikti, në fazë të rrezikshme
Konfikti sirian ka hyrë në një fazë të re e të rrezikshme, në të cilën fuqitë e huaja po intensifikojnë përfshirjen e tyre.

Uashingtoni i përgjigjet kërcënimit të Moskës Uashingtoni i përgjigjet kërcënimit të Moskës
Pas kërcënimit rus, në lidhje me rrëzimin e avionit sirian nga forcat e koalicionit anti-ISIS në Siri, erdhi edhe reagimi i Shteteve të Bashkuara.

Rrëzohet avioni i Assadit, reagon Moska Rrëzohet avioni i Assadit, reagon Moska
Moska reagoi ashpër pas rrëzimit të një avioni luftarak sirian nga një avion i koalicionit të drejtuar nga Shtetet e Bashkuara në provincën Raqqa.

Siri, koalicioni amerikan rrëzon avionin sirian Siri, koalicioni amerikan rrëzon avionin sirian
Koalicioni ajror i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara qëlloi dhe rrëzoi një avion sirian në provincën Raqqa. Ushtria siriane tha se avioni i saj luftarak ishte në një mision kundër Shtetit Islamik kur u sulmua.

Siri, sulmi ajror rus vret 120 militantë të ISIS Siri, sulmi ajror rus vret 120 militantë të ISIS
Të paktën 120 anëtarë të Shtetit Islamik kanë mbetur të vrarë në një seri sulmesh ajrore ruse në rrugën mes Rakës dhe qytetit antik të Palmirës.

Regjimi i Assad zhduk trupat e të burgosurve në krematoriume Regjimi i Assad zhduk trupat e të burgosurve në krematoriume
Nga Damasku nuk ka ende asnjë reagim mbi akuzat e Shteteve të Bashkuara se, regjimi i Bashar al-Assadit ka ndërtuar krematoriume për të zhdukur trupat e të burgosurve, që vazhdon të ekzekutojë në burgun famëkeq ushtarak “Sednaya”, pranë kryeqytetit.

Siri, opozita çliron qytetin strategjik; spostohet ISIS Siri, opozita çliron qytetin strategjik; spostohet ISIS
Opozita siriane ka njoftuar se ka marrë nën kontroll një qytet të rëndësishëm në aspektin strategjik, nga duart e militantëve të Shtetit Islamik.

Siria, Moska dhe Uashingtoni gati për bashkëpunim Siria, Moska dhe Uashingtoni gati për bashkëpunim
Krerët e Shtabit të Përgjithshëm të forcave të armatosura ruse dhe amerikane, Valeri Gherasimov dhe Joseph Dunford kanë ritheksuar gatishmërinë e Moskës dhe Uashingtonit për të ripërtërirë memorandumin për parandalimin e incidenteve në hapësirën ajrore siriane.

Siri, shpërthim në aeroportin e Damaskut Siri, shpërthim në aeroportin e Damaskut
Një shpërthim i fuqishëm ka goditur zonën pranë aeroportit ndërkombëtar të Damaskut. Sipas Observatorit Sirian për të Drejtat e Njeriut, forca e tij ka qenë aq e madhe sa shpërthimi është dëgjuar deri në kryeqytetin sirian.

Mattis: S’kemi dyshime. Siria ka ende armë kimike në zotërim Mattis: S’kemi dyshime. Siria ka ende armë kimike në zotërim
Nuk ka aspak dyshim se Siria ka mban ende armë kimike. Kjo është në thelb deklarata e Sekretarit amerikan të Mbrojtjes, James Mattis, gjatë një vizite të tijën në Izrael.

Franca: Kemi prova që Assad përdori armë kimike Franca: Kemi prova që Assad përdori armë kimike
Ministri i Jashtëm francez, Jean Marc Ayrault ka reaguar këtë të mërkurë në lidhje me sulmin me armë kimike të 4 prillit në Siri, ku humbën jetën rreth 90 civilë.

Britani, kërkohet heqja e shtetësisë bashkëshortes së Assadit Britani, kërkohet heqja e shtetësisë bashkëshortes së Assadit
Ligjvënësit britanikë kanë kërkuar që bashkëshortes së presidentit sirian, Bashar al-Assad, të lindur në Britani, t’i hiqet shtetësia britanike.

Siri, sulm autobusit me civilë, deri në 100 të vdekur Siri, sulm autobusit me civilë, deri në 100 të vdekur
Shpërthimi i një autobombe gjatë kalimit të një kolone autobusësh që transportonin persona të evakuuar nga qytetet e marrë nën kontroll nga qeveria ka vrarë disa dhjetëra persona.

Siri, zhvendosen 30 mijë banorë nga zonat e luftës Siri, zhvendosen 30 mijë banorë nga zonat e luftës
Një javë pas sulmit amerikan me raketa në Siri, trupat e regjimit të Bashar al-Assadit dhe forcat rebele nisën operacionin e evakuimit të banorëve nga 4 qyteza të rrethuara.

Sulmi kimik në Siri, Assad: Gjithçka e fabrikuar Sulmi kimik në Siri, Assad: Gjithçka e fabrikuar
Presidenti sirian, Bashar al-Assad ka hedhur poshtë raportet dhe akuzat se ishin forcat e tij besnike që kanë kryer sulmin me armë kimike në Siri, duke i quajtur ato si “100 për qind të fabrikuara”.

Bllokoi rezolutën kundër Sirisë, zemërim ndaj Rusisë Bllokoi rezolutën kundër Sirisë, zemërim ndaj Rusisë
Rusia ka vendosur veton mbi një projektrezolutë në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, që dënonte sulmin me armë kimike javën e kaluar në Siri, si dhe kërkonte që Damasku të bashkëpunonte me hetuesit.

Britania: Siria përdori gazin sarin ndaj civilëve Britania: Siria përdori gazin sarin ndaj civilëve
Shkencëtarët britanikë testuan kampionë nga viktimat e sulmit me armë kimike të javës së kaluar në Siri, e pretendojnë se kanë prova për përdorimin e gazit sarin apo të një substance të ngjashme.

Paralajmërimi rus për SHBA: Mos sulmoni më Sirinë Paralajmërimi rus për SHBA: Mos sulmoni më Sirinë
Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson është në Moskë për bisedime jo të lehta me homologun rus, pas sulmit kimik mbi civilët në Siri dhe përgjigjes amerikane me 59 raketa “Tomahawk” të lëshuara drejt një baze ajrore siriane.

Putin: Po planifikohen sulme kimike në Siri, për të fajësuar Assadin Putin: Po planifikohen sulme kimike në Siri, për të fajësuar Assadin
Presidenti rus Vladimir Putin sugjeroi se forca misterioze brenda Sirisë po planifikojnë sulme me armë kimike, për të cilat synojnë që të fajësojnë regjimin sirian.

Assadit po i vjen fundi! Tillerson: Rusia të zgjedhë mes nesh dhe Sirisë Assadit po i vjen fundi! Tillerson: Rusia të zgjedhë mes nesh dhe Sirisë
Sundimit të Bashar al-Assadit po i vjen fundi. Në përfundimin e Samitit të ministrave të Jashtëm të vendeve të G7-s, mbajtur në Luca të Italisë, Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson dërgoi një mesazh të fortë për presidentin sirian dhe për vet Moskën.

Armët kimike, sanksione ushtarakëve rusë? Armët kimike, sanksione ushtarakëve rusë?
Ministrat e Jashtëm të grupimit G7 do të përpiqen të bien dakord për një qëndrim të përbashkët lidhur me konfliktin sirian, përpara se sekretari amerikan i Shtetit të udhëtojë në Rusi në përpjekje për ta bindur që të braktisë aleatin e saj sirian.

Kërcënimi ruso-iranian, G7 do të kërkojë më shumë unitet Kërcënimi ruso-iranian, G7 do të kërkojë më shumë unitet
Forcat ruse dhe iraniane kanë paralajmëruar presidentin amerikan, Donald Trump, se do të kundërpërgjigjen me aksione ushtarake, nëse ai kryen sulme të tjera ajrore në Siri.

SHBA akuzon Rusinë: Dështoi në asgjësimin e arsenalit kimik sirian SHBA akuzon Rusinë: Dështoi në asgjësimin e arsenalit kimik sirian
Dështimi i Rusisë e lejoi sulmin kimik në Siri. Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson u tregua i ashpër e i drejtpërdrejtë me Moskën, kur kujtoi sesi rusët pranuan të siguronin botën për shkatërrimin e arsenalit kimik sirian, dhe fakti që nuk arritën ta bëjnë një gjë të tillë, solli - sipas tij, - për pasojë atë sulm të tmerrshëm.

Largimi i Assad, prioritet. SHBA: S’ka paqe në Siri me Basharin Largimi i Assad, prioritet. SHBA: S’ka paqe në Siri me Basharin
Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Nikki Haley tha gjatë një interviste se, e konsideron ndryshimin e regjimit sirian, në vendin e shpartalluar nga lufta civile, si një nga prioritetet kryesore të administratës “Trump”.

Britania, Fallon: Rusia, fajtore për çdo viktimë të sulmit kimik Britania, Fallon: Rusia, fajtore për çdo viktimë të sulmit kimik
Për Sekretarin britanik të Mbrojtjes, Sir Michael Fallon, fajin për çdo viktimë civile nga sulmi me armë kimike i javës së kaluar në Siri e ka Rusia.

Irani: Vetëm terroristët i gëzohen sulmit amerikan në Siri Irani: Vetëm terroristët i gëzohen sulmit amerikan në Siri
Presidenti iranian Hassan Rouhani ka deklaruar se vetëm terroristët po festojnë për sulmin amerikan ndaj bazës siriane.

CNN: Sulme të reja ajrore në Siri CNN: Sulme të reja ajrore në Siri
Sulme të reja ajrore janë kryer këtë të shtunë ndaj qytetit sirian Khan Sheikhoun, që ishte dhe vendi i sulmit me armë kimike të së martës.


TEMAT E DITËSMË TË LEXUARAT
TREGJE DHE BURSA
NASDAQ 6297.4780
+84.3506
+1.3576%
S&P 500 2452.51
+24.14
+0.99%
FTSE 100 7381.74
+62.86
+0.86%
FTSE MIB Index 21729.50
-23.32
-0.11%
CAC 40 5131.86
+44.28
+0.87%
DAX 12229.34
+163.35
+1.35%
HANG SENG 27401.67
+0.00
+0.00%
Nikkei 225 19473.17
+89.33
+0.46%
S&P/ASX 100 4747.00
-19.40
-0.41%

Top Channel 2001 - 2016
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.