Real Madrid-Bayern Munich/ Dortmund do të mësojë kundërshtarin e finales së Champions

08/05/2024 16:13

Është e gjitha për të luajtur në kryeqytetin spanjoll të mërkurën mbrëma, ndërsa Real Madrid dhe Bayern Munich përplasen në ndeshjen e dytë të gjysmëfinales së Ligës së Kampionëve.

Gjithçka shkoi në këtë formë pasi në Mynih javën e kaluar, Vinicius Junior shënoi dy gola, të parin dhe të fundit në barazimin 2-2. Braziliani shfrytëzoi maksimalisht problematikën e mbrojtësin Kim Min për të siguruar që Los Blancos të merrnin një rezultat në ndeshjen e kthimit.

Megjithatë, Bayern, pavarësisht humbjes në fundjavë, do të ketë një tjetër fytyrë mbrëmjen e sotme për ta shfrytëzuar maksimalisht këtë ndeshje të dytë që I vlen sa I gjithë sezoni, krejtësisht i dështuar.

Këta dy gjigantë evropianë janë përplasur shumë herë në këtë skenë madhështore, me Realin e Madridin, i cili u kurorëzua kampion i La Ligës në fundjavën e shkuar. Skuadra e Carlo Ancelottit shumë rrallë del nga kjo garë kur ndeshjen vendimtare e luan në shtëpi. Në fakt, kampionët e La Ligës kanë avancuar 18 nga 19 ndeshjet e tyre të mëparshme në këtë situatë.

Tashmë për finale e 1 qershorit në Wembley pritet vetëm finalisti i dytë që do të dalë pikërisht nga përballja e Real Madrid-Bayern Munich, mbrëmjen e sotme, pas kualifikimi të së martës së Dortmundit që eliminoi Paris SG.

Top Channel