Kryeministri Edi Rama zhvilloi një vizitë 1-ditore në Çeki me ftesë të homologut Bohuslav Sobotka, i cili në konferencën e përbashkët për shtyp ofroi ekspertizën çeke në atë që ai e quajti rrugëtim europian të Shqipërisë drejt BE-së.

Orientimi drejt arsimit profesional sipas ministrit të Mirëqënies Blendi Klosi është rruga e duhur për të gjithë të rinjtë shqiptar që kërkojnë tregun e punës europian, por jo vetëm. Në të njëjtën linjë me kryeministrin Rama, Klosi e vlerësoi si rrugë të dështuar emigracionin ilegal të të rinjeve drejt Gjermanisë, duke sugjeruar vëmendje tek profesionet.
Banorët e zonave të përmbytura kanë nevojë për solidaritet dhe jo përfitime nga kjo situatë, u shpreh deputetja socialiste Blerina Gjylameti. Në përgjigje të deklaratës së Arben Ristanit, Gjylameti tha se koalicioni i majtë përmbushi premtimet e qeverisë së kaluar.
Prokuroria e Kosovës ka bërë të ditur se ndalimi i deputetëtit të Vetëvendosjes Albin Kurti për marrje në pyetje është bërë me urdhër të një prokurori nga Departamenti për Krimet e Rënda në Prokurorinë Themelore të Prishtinës.
Nuk ndodh gjithmonë që Shqipëria të kualifikohet në njërin prej turneve më të rëndësishëm të futbollit botëror, prandaj kryeministrit shqiptar, Edi Rama, mund t’i falet “lënia pas dore e punëve të shtetit” për të festuar kualifikimin e vendit të tij në finalet e Euro 2016 në Francë.

"Përveç taksës së tokës prej 350 lekësh, asnjë taksë tjetër nuk do të paguhet në fshat" , është shprehur kreu demokrat Lulzim Basha, gjatë takimit me banorët e fshatit Vranisht.

Një bombol gazi ka shpërthyer paraditen e së martës në një banesë në lagjen "Naftëtari" të Patosit.

Një aksident i rëndë ka ndodhur të martën në mëngjes, në rrugën rajonale Kërçovë-Oslomej, në Maqedoni.

Nga Ermal Telha - Duke hequr një paralele midis “tregut” politik me atë jetik të përditshëm, shohim ngjashmëri të mëdha. Imagjinoj veten si konsumator kur tregu më ofron vetëm dy produkte, me të cilat do të përmbush shportën bazë. A mund të arrij nivelin e kërkuar të kënaqësisë prej konsumit, duke u mbështetur në vetëm dy produkte për një kohë të gjatë?! Kurrsesi jo, sepse vetëm dy produkte nuk mund të kënaqin nevojat dhe kërkesat e një popullate të tërë. Kështu edhe “tregu” politik, vetëm në raste ideale, mund të përmbushte nevojat e çdo qytetari kur alternativa politike përbëhet nga vetëm dy parti politike. Sigurisht, fjalën e kam për parti politike të mirëfillta, e jo për subjekte politike që e kanë gjenezën në çaste lumturie të ndonjë parelliu të dehur, që më vonë shndërrohet në kryetar partie.

Shirat e dendur kanë sjellë edhe këtë vit probleme në akset kryesore rrugore në vend, duke shkaktuar rrëshqitje të dherave dhe gurëve. Autoriteti Rrugor Shqiptar thotë se ka marrë masa për të risjellë në funksion këto akse dhe se situata është e përmirësuar.

Një draft i propozuar nga Qeveria, që amendon Kodin Penal duke ashpërsuar dënimet për evazionin, shkaktoi përplasje të forta në Komisionin e Ekonomisë. Opozita i cilësoi ndryshimet si marrëzi me pasoja të rënda për ekonominë.

Përmbytjet e njëpasnjëshme në zonën e Fierit kanë zbehur pritshmëritë e banorëve se diçka do të ndryshojë. Ata jetojnë mes frikës e ankthit nga e nesërmja, e cila mund të rrezikojë si pa të keq, jo vetëm shtëpitë e tyre, por edhe jetën e njerëzve të dashur.

Pak ditë pas ngjarjeve që rindezën tensionet e vjetra turko-kurde, Amnesty International publikoi një raport ku i akuzon forcat kurde në veri të Sirisë për shpërngulje të detyruara dhe shkatërrime masive banesash.


TË FUNDIT


TEMAT E DITËS
SONDAZH

Përmbytjet po përsëriten çdo vit thuajse në të njëjtat vende. Mendoni që ndodh prej tekave të motit, apo neglizhencës së strukturave përgjegjëse?


Duke llogaritur rezultatet. Ju lutem prisni...

SHOWBIZ & LIFESTYLE
Ndodh në Sllovaki, ku treni me avull shpërqëndron lojtarët

Moder është ai që i sugjeroi fustanin e Bottega Venetës për galanë

Vogëlushi nuk e thotë dot të plotë emrin e tij

Çifti bën të ditur se janë në pritje të një fëmije

Mjetet luksoze mund të shihen si vepra arti nga salloni i shtëpisë

Psikologët thonë se të ndihmon të krijosh vetëvlerësim


HI TECH
Dalin fotot e para të modelit të ri

Shumë pak persona shkarkojnë të dhëna nga faqe të sigurta


PARASHIKIMI I MOTIT
 

HOROSKOPI DITOR

SHTYPI I DITES
Shtypi i ditës 13/10/2015
FOTO LAJM
Hedhje mbi një dem gjatë një ndeshje me dema në Zaragosa, Spanjë
Vazhdon vala e azilkërkuesve
Një pamje ajrore tregon një urë xhami pezull mbi një kanion në Parkun Kombëtar Zhangjiajie, Kinë
Kombëtarja shqiptare gjatë ceremonisë së dekorimit në presidencë
Festimet ne sheshin Nene Tereza
PUBLICITET
WEB TV »
Prokuroria e Kosovës ka bërë të ditur se ndalimi i deputetëtit të Vetëvendosjes Albin Kurti për marrje në pyetje është bërë me urdhër të një prokurori nga Departamenti për Krimet e Rënda në Prokurorinë Themelore të Prishtinës.

Qeveria e Kosovës ka shprehur shqetësimin dhe keqardhjen e saj për dhunën që grupe militantësh të partive opozitare ushtruan një natë më parë ndaj agjentëve të policisë së Kosovës dhe institucioneve të tjera kushtetuese.

Dhjetëra studentë kanë bllokuar të martën në hyrjen e Rektoratit të Universitet të Prishtinës, duke kërkuar mbajtjen e një sezoni provimesh në tetor.

Asambleja parlamentare e NATO-s për herë të parë ka futur në kalendarin e veprimtarive të veta Kosovën si vend pritës.

SPORT
Gianni De Biasi është protagonisti kryesor i suksesit historik të kuqezinjëve. Timonieri i kombëtares shqiptare, që na udhëhoqi drejt europianit Francë 2016-të, është në qendër të vëmendjes së mediave dhe opinionit sportiv në vendlindjen e tij, Itali.
Futbollisti i kombëtares Armando Sadiku tashmë është mirënjohja e qytetit të Elbasanit. Titulli i është dorëzuar nga vetë kreu i bashkisë së Elbasanit, Qazim Sejdini në një ceremoni të posaçme.
Për herë në “Procesin Sportiv” Kryeministri Edi Rama, trajneri i kombëtares Gianni De Biasi dhe kapiteni Lorik Cana folën për suksesin e kombëtares që kualifikohet për herë të parë në Europian.
MË TË LEXUARAT
KËMBIMI VALUTOR
  Blihet Shitet
EUR 139.4 140
USD 122.7 123.7
GBP 188 188.6
CHF 127.3 127.9
TREGJE DHE BURSA
S&P 500 2017.46
N/A
N/A
FTSE 100 6310.02
-61.16
-0.96%
NASDAQ 4838.64
N/A
N/A
FTSE MIB 21876.40
-214.87
-0.97%
CAC 40 4607.16
-81.54
-1.74%
DAX 9946.91
-172.92
-1.71%
HANG SENG 22600.46
-130.47
-0.57%
Nikkei 225 18234.74
-203.93
-1.11%
S&P/ASX 100 4335.60
-23.40
-0.54%
Top Channel 2001-2015
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.