Shkup, gjenden të pajetë 5 të rinj; 30 të ndaluar
13/04/2012
Pesë veta janë vrarë në afërsi të liqenit të Hekuranës së Shkupit. Burime jozyrtare bëjnë të ditur se të vrarët janë të moshës së mitur, dhe që të gjithë janë të nacionalitetit maqedonas. 

Trupat e pajetë janë gjetur në afërsi të dy makinave, ndërsa janë zbuluar nga peshkatarë 30 minuta para orës 22.00. Aty pranë në liqenin e fshatit Smillkovski të Shkupit, janë parë njolla gjaku dhe gëzhoja dhe sipas informacioneve të para nga policia bëhet fjalë për vrasje. Zona ky është kryer vrasja vazhdon te jetë e rrethuar me forca policore, ndërsa Ministria e Punëve të Brendshme nuk jep informacione lidhur me rastin. Nuk është e qartë nëse vdekjet janë të lidhura me incidentet ndëretnike mes sllavo-maqedonasve dhe shqiptarëve të regjistruara muajin e kaluar. Maqedoni, vrasja e pesëfishtë, 30 të ndaluar
MPB është vënë në kërkim të autorëve të vrasjes dhe vërtetimit të shkaqeve. Kërkojmë që media të jetë e përmbajtur nga spekulimet dhe të mos nxisë tensione ndëretnike

Ivo Kotevski
Zëdhënës i MPB-së, Maqedoni


Të paktën 30 persona janë ndaluar nga policia në Maqedoni në lidhje me vrasjen e pesëfishtë të ndodhur mbrëmjen e së enjtes në fshatin Smillkovski të Shkupit.

Zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme, Ivo Kotevski tha se policia ka formuar një shtab operativ për zbardhjen e këtij rasti. Ai u bëri thirrje mediave të mos publikojnë informacione të paverifikuara të cilat mund ndikojnë në tensionimin e situatës. Gjatë ditës disa media maqedonase kanë akuzuar shqiptarët për vrasjen e pesëfishtë.

“MPB ka formuar një shtab operativ me përfaqësues më të lartë policor për të bashkërenduar aktivitetet për zbardhjen e vrasjes së pesëfishtë në fshatin Smilkovc të Shkupit.  MPB është vënë në kërkim të autorëve të vrasjes dhe vërtetimit të shkaqeve. MPB shpreh ngushëllime për familjet e të vrarëve dhe apelon për qetësi. Kërkojmë që media të jetë e përmbajtur nga spekulimet dhe të mos nxisin tensione ndëretnike”, deklaroi zëdhënësi, Ivo Kotevski, zëdhënës i MPB-së.

Ambasada amerikane: Të ruhet qetësia

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Maqedoni ka reaguar ndaj vrasjes së pesë të rinjve në fshatin afër Shkupit duke shprehur keqardhjen e saj dhe duke bërë njëkohësisht thirrje për qetësi dhe vetëpërmbajtje.

Përmes një deklarate për shtyp, ambasada u ka bërë thirrje qytetarëve që të mos bëjnë interpretime pa përfunduar më parë hetimet që po drejtohen nga Ministria e Brendshme.

“Jemi në dijeni se autoritetet kanë filluar hetime për incidentin dhe gjetjen e autorit apo autorëve të kësaj vepre të tmerrshme. Mbështesim përpjekjet e Ministrisë së Punëve të Brendshme për të vazhduar hetimin dhe proçedurat ligjore në kohë të duhur”, thuhet në deklaratë.

“Gjithashtu, mbështesim kërkesën për bashkëpunim nga qytetarët në mënyrë që të mblidhen të gjitha të dhënat për vrasjet”, thuhet ndër të tjera në deklaratën e selisë diplomatike në Shkup.

Lidhur me ngjarjen tronditëse është zhvilluar edhe një takim kokë më kokë mes ambasadorit amerikan Paul Walher dhe liderit të BDI-së, Ali Ahmeti.

“Bashkëbiseduesit ranë dakord se institucionet e vendit duhet të jenë aktive në menaxhimin e situatës, por edhe në hetimin dhe zbardhjen e menjëhershme të krimit. Qytetarët, mediat dhe të gjithë duhet të japin kontributin e tyre, duke mos paragjykuar motivet për këtë krim”, thuhet në një komunikatë të BDI-së.

Incidenti është dënuar edhe nga Partia Demokratike Shqiptare, e cila ka apeluar tek të gjithë qytetarët që të ruajnë gjakftohtësinë dhe të mos bien pre e spekulimeve dhe provokimeve të ndryshme.

“Kërkojmë nga organet e drejtësisë që sa më shpejt të zbardhin rastin në fjalë dhe autorët të vihen para përgjegjësisë”, thuhet në reagimin e PDSH-së. 

/ Top Channelcomments powered by Disqus

TË FUNDIT
VLERËSO KËTË LAJM

KRYESORET
LAJME TE NGJASHME

SONDAZH

Kombëtarja shqiptare e futbollit do të luajë përballë Armenisë, cili është parashikimi juaj?


Duke llogaritur rezultatet. Ju lutem prisni...
në top channel »
MË TË LEXUARAT
KËMBIMI VALUTOR
  Blihet Shitet
EUR 140.2 140.5
USD 129.2 129.7
GBP 191.5 192
CHF 133.5 134
TREGJE DHE BURSA
N/A N/A
N/A
N/A
NASDAQ 4891.22
+27.86
+0.57%
S&P 500 2061.02
+4.87
+0.24%
FTSE 100 6855.02
-40.31
-0.58%
FTSE MIB 22984.23
+83.96
+0.37%
CAC 40 5034.06
+27.71
+0.55%
DAX 11868.33
+24.65
+0.21%
HANG SENG 24486.20
-10.88
-0.04%
Nikkei 225 19285.63
-185.49
-0.95%
S&P/ASX 100 4947.90
+34.30
+0.70%
SHOWBIZ & LIFESTYLE
Ndryshimi i orës, ja shqetësimet kryesore
Mesnatën e së shtunës dhe të dielës, akrepat shkojnë 1 orë përpara

Vitet gjermane të Putin dhe nata që i ndryshoi përgjithmonë jetën
Ngjarjet e Dresdenit 1989, historia që përndjek presidentin rus

Banda “death metal” që masakron veten në skenë
Grupi “Eat The Turnbuckle” ndalohet në Skoci: Nxit dhunën

Jennifer Lopez sajoi ndarjen nga Casper Smart
“TMZ”: Këngëtarja gënjeu për efekt marketingu të filmit të saj më të fundit

Vijëzimi i rrethrrotullimeve, rekord i ri i shqiptarit
Indrit Mema, 22 sekonda për vijëzimin e rrethrrotullimit, me një shpejtësi mbi 20 km/orë

Facebook-u teston dronin e tij të internetit
Mjeti fluturues do të mbulojë me linjë të gjithë globin

Ç’ndodh kur ikin dritat në Holandë?
Aeroporti i Amsterdamit ndalet, ashtu sikurse transporti publik. Shumë njerëz nëpër ashensorë

Lajmet e mira të javës
Ngjarjet më pozitive të 7 ditëve të fundit

Top Channel 2001-2015
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.