Pesë herë fituesi i Ligës së Kampionëve dhe ikona e futbollit të Uellsit, Gareth Bale ka dalë në pension në moshën 33-vjeçare.

Sulmuesi njoftoi vendimin e tij në rrjetet sociale të hënën, duke thënë se loja i kishte dhënë atij disa nga momentet më të mira të jetës së tij..

“Pas shqyrtimit të kujdesshëm dhe të menduar, unë njoftoj tërheqjen time të menjëhershme nga klubi dhe futbolli ndërkombëtar”, shkroi ai.

“Ndihem jashtëzakonisht me fat që kam realizuar ëndrrën time për të luajtur sportin që dua”, u shpreh ai.

Bale e filloi karrierën e tij në Angli me Southampton, por bëri emër në Tottenham përpara se të nënshkruante për Real Madridin për një tarifë rekord të atëhershëm botëror në 2013.

Ai fitoi tre tituj të La Ligës në Spanjë, përveç pesë trofeve në Ligën e Kampionëve, teksa përshkroi një linjë të frikshme sulmuese së bashku me Cristiano Ronaldon dhe Karim Benzema.

Pas një huazimi të shkurtër në Tottenham, Bale nënshkroi për ekipin e Major League Soccer (MLS) Los Angeles FC në 2022.

Ai tërhiqet si lojtari më i madh i Uellsit për meshkuj me 111 paraqitje dhe udhëhoqi kombin e tij në Kupën e Botës së parë në 64 vjet në Katar 2022.

Top Channel