F1, kalendari për vitin 2014

04/12/2013 00:00

Këshilli Botëror i FIA-s ka zyrtarizuar kalendarin për kampionatin e ardhshëm botëror të Formulës 1.

Sebastian Vettel do e nisë më 16 mars 2014 mbrojtjen e titullit në Australi dhe do e përfundojë më 23 nëntor 2014 në Abu Dabi.

Sezoni i ri do të ketë 19 gara. Do të mungojë Cmimi i Madh i Koresë së Jugut për arsye ekonomike, ndërsa ai i Nju Xhersit dhe Meksikës janë skartuar për momentin. Të rejat janë gara e Austrisë dhe ajo e Rusisë.

Kalendari i plotë është ky:

16 Mars – Australia
30 Mars – Malajzia
6 Prill – Bahreini
20 Prill – Kina
11 Maj – Spanja
25 Maj – Monako
8 Qershor – Kanadaja
22 Qershor – Austria
6 Korrik – Britania e Madhe
20 Korrik – Gjermania (Hockenheim)
27 Korrik – Hungaria
24 Gusht – Belgjika
7 Shtator – Italia
21 Shtator – Singapori
5 Tetor – Japonia
12 Tetor – Rusia
2 Nëntor – SHBA
9 Nëntor – Brazili
23 Nëntor – Abu Dabi

Top Channel