Policia britanike ka nisur të njollosë me të zezë ujërat e një lagune të njohur turistike për të dekurajaur vizitat nga njerëz që shkelnin masën e ndalimit të qarkullimit prej koronavirusit te ri.

Policia e Derbyshire nisi të hedhë ngjyrosës në liqenin e pastër të Harpur Hill për ta bërë ujit të duket “më pak tërheqës”.

Ata thane: “Dje morën raportime se njerëz po mblidheshin në lagunën e Harpur Hill, Buxton. Nuk ka dyshim që kjo është një vendndodhje piktoreske por vendndodhja është e rrezikshme dhe këto janë grumbullime të jashtëligjshme në lidhje me udhëzimet e fundit të qeverisë”.

“Prandaj ishim aty sot në mëngjes dhe ngjyrosëm ujin për ta bërë të duket me pak tërheqës”, shtonin ato.
Lëvizja u mirëprit nga komentuesit, teksa një prej tyre thoshte: “Shumë piktoreske. Flm që na e treguat. Do ta vizitoj pasi të ketë mbaruar kriza, .. deri atëherë do të shijoj fotot”.

Edhe të tjerë u habitën me ekzistencën e saj. Michelle Machin shkruante: “Kam jetur gjithë jetën në Buxton dhe nuk kam qenë ndonjëherë aty, nuk di as si të shkoj.”

FOTO GALERI
1/3

Top Channel