Real-Bayern, 5 ndeshjet që mbetën në histori (FOTO)

01/05/2018 16:25

Real Madrid dhe Bayern Munchen janë padyshim dy skuadrat evropiane më të mëdha që janë përballur më shumë me njëra-tjetrën. Madrilenët me fitoren e fundit në ‘Allianz Arena’ prishën barazinë e fitoreve të të dyja skuadrave, në 25 përballjet që kanë me njëra-tjetrën.

Madrilenët me fitoren e së mërkurës së shkuar e çuan në 12 numrin e fitoreve përballë bavarezëve, ndërsa numërojnë 11 humbje. Në 25 takime janë vetëm 2 barazime, përkatësisht në gjysmëfinalen e vitit 1976 1-1 dhe në përballjen e raundit të 1/16 në seznin 2003-2004.

Duke ju referuar statistikave zyrtare të faqes së UEFA-s, Real Madrid ka shënuar 39 gola, vetëm 2 më shumë se skuadra bavareze. Të gjitha përballjet mes këtyre dy kollosëve të futbollit evropian dhe jo vetëm, numërohen shumë ndeshje spektakolare, po mes tyre ne kemi zgjedhur 5 ndeshjet që kanë lënë më shumë gjurmë në mendjet e tifozëve.

FOTO GALERI
1/14
Champions League ndeshje në grup 1999/00: Real Madrid 2 – 4 Bayern Munich Golat: Scholl 21’, Effenberg 24’, Morientes 25’, Fink 39’, Raúl 48’, Sérgio 66’

Top Channel