E martë, 27 Korrik 2021
13:18
Ministria gjermane e prerë: “JO” vaksinimit të detyruar të popullatës!

Ministrja gjermane e Drejtësisë Christine Lambrecht e kundërshton vaksinimin e detyrueshëm për të gjithë.

E diel, 25 Korrik 2021
22:42
Fauci jep alarmin për rritjen e rasteve me variantin Delta

Dr. Anthony Fauci, eksperti më i lartë amerikan i sëmundjeve infektive, dha një alarm të ri të dielën lidhur me rritjen e rasteve të koronavirusit në vend, veçanërisht në ato rajone ku njerëzit kanë refuzuar të vaksinohen edhe ndërsa varianti “Delta” po përhapet me shpejtësi.

E shtunë, 24 Korrik 2021
17:27
Rriten rastet me COVID-19 në Evropë, rikthehen kufizimet

Në shumë vende të Evropës ku është hasur sërish rritje e numrit të rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19), janë duke u shtrënguar masat dhe kufizimet në kuadër të luftës kundër pandemisë.

15:06
Kërkohet vaksinim derë më derë/ Kosovë, komunitetet rome dhe egjiptiane nuk duan të vaksinohen

Me qëllim të vaksinimit të komuniteteve: rom, ashkali dhe egjiptian, Komuna e Pejës ka shndërruar shkollën “Xhemajl Kada”, në qendër vaksinimi, shkollë që gjendet në afërsi të lagjeve të banuara nga këto komunitete.

E premte, 23 Korrik 2021
19:00
EMA rekomandon vaksinën Moderna për t’u aplikuar te fëmijët

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) ka rekomanduar aprovimin e vaksinës kundër Covid 19 të Moderna-s për të vaksinuar fëmijët nga mosha 12 deri në 17 vjeç.

17:48
“Ora policore e pakuptimtë”! Dr. Alimehmeti argumenton përse duhet hequr kufizimi i natës

Epidemiologu klinik, Ilir Alimehmeti e konsideron të paarsyeshme ndalimin e lëvizjes gjatë natës, si masë mbrojtëse kundër përhapjes së Covid 19.

17:11
Alarmi për versionin “Delta” të Covid 19/ Epidemiologu: Ja çfarë e pret Shqipërinë

Mjeku epidemiolog, Ilir Alimehmeti ishte sot i ftuar në emisionin “Top Talk”, ku foli për situatën e infektimeve me Covid 19 në vend.

E enjte, 22 Korrik 2021
19:00
Edhe në Kosovë rritje e të infektuarve me Covid 19/ 28 raste gjatë 24 orëve të fundit

Njëzet e tetë persona kanë rezultuar pozitivë me Covid 19 këtë të enjte, në Kosovë.

E diel, 18 Korrik 2021
18:28
SHBA, disa qytete rikthejnë kufizimet/ Rritje e rasteve me Covid 19 kryesisht të nxitura nga varianti “Delta”

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përballen me një rritje të rasteve me Covid 19, kryesisht të nxitura nga varianti “Delta”.

15:14
BE ‘ia kalon’ SHBA-së! E para për vaksinimet anti Covid

Bashkimi Evropian tejkaloi Shtetet e Bashkuara të Amerikës sa i përket normës të vaksinimit teksa Brukseli dhe Washingtoni po përballen me një valë të re të infektimeve, të shkaktuar nga varianti Delta i koronavirusit.

14:48
Sekretari i Shëndetësisë infektohet me Covid/ Vetë karantinohet kryeministri britanik

Përgjigja e dytë e testit pozitiv me Covid19, të sekretarit të shëndetësisë Sajid Javid detyron kryeministrin anglez Boris Jonson të vetë-karantinohet në shtëpi.

E shtunë, 17 Korrik 2021
16:44
Pse pandemia shkakton gjendje të “trurit të mjegulluar”?

Pandemia COVID-19 ka pasur, ndër të tjera, efekte të rëndësishme psikologjike dhe sociale në popullatë.

E mërkurë, 14 Korrik 2021
14:20
“Delta” dhe ritmet e ngadalta të vaksinimit po shtojnë rastet e infektimeve

“Delta”, varianti më ngjitës i koronavirusit dhe ritmet e ngadalta të vaksinimit kanë bërë që numri i rasteve të reja me koronavirus të rritet në disa vende të botës, thanë zyrtarët shëndetësorë.

E hënë, 12 Korrik 2021
14:17
OBSH: Turmat pa maska në Euro 2020 ishin shkatërruese

Epidemiologia e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Maria Van Kerkhove tha se ka qenë “shkatërruese” kur ka parë turma njerëzish pa maska, duke kënduar dhe brohoritur në finalen e kampionatit evropian të futbollit, “Euro 2020”.

13:30
“Delta” mbërrin në Shqipëri! ISHP ka dijeni për persona të infektuar të sapo ardhur nga Anglia

Instituti i Shëndetit Publik nuk ka dhënë asnjë njoftim për mbërritjen e virusit “Delta” në Shqipëri, por burime të Top Channel kanë mësuar se janë disa raste me gjasa të infektuar nga “Delta” të personave që sapo kanë mbërritur në Shqipëri nga Britania e Madhe.

09:44
Sa i madh është rreziku t’u infektuar me Covid 19 gjatë eventeve masive?

Studiuesit e projektit Fieldlab zhvilluan një eksperiment shkencor për të parë sa i madh është rreziku t’u infektuar me Covid gjatë eventeve masive.

E diel, 11 Korrik 2021
19:40
Futboll dhe Covid/ Mijëra infektime, frikë nga Wembley

Janë 32.367 rastet e reja të koronavirusit të regjistruara në Britaninë e Madhe, në mbi një milionë testime të bëra.

16:07
Mund të infektohesh nga dy variante të ndryshme të Covid 19! 90-vjeçarja vdiq pasi u prek nga koronavirusi Alpha dhe Beta

Është e mundur të merren dy variante Covid në të njëjtën kohë te individët, paralajmërojnë ekspertët.

E premte, 09 Korrik 2021
19:19
Shifra rekord! Në vitin 2020, BE shënoi numrin më të lartë të vdekjeve gjatë 6 dekadave të fundit

Pandemia e Covid 19 është shkaku kryesor përse Bashkimi Evropian shënoi shifrën më të lartë të vdekjeve vjetore gjatë vitit të shkuar.

16:15
Gjermania ndan 500 mijë vaksina për Ballkanin Perëndimor dhe shtete të tjera

Gjermania do t’i dhurojë muajin e ardhshëm të gjitha dozat e mbetura të vaksinës AstraZeneca.

13:53
Vaksinimi anti Covid vazhdon në 190 shtete, sa doza janë aplikuar tani? Kryeson AstraZeneca

Vaksinimi i popullsisë me vaksinat kundër koronavirusit po vazhdon në 190 shtete të botës.