Tre pacientë të infektuar me Covid 19 kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë, ndërkohë që janë shënuar 78 infektime të reja.

Viktimat janë një 68-vjeçar nga Kavaja, një 71-vjeçar nga Tirana dhe një 77-vjeçar nga Durrësi.

Nga 1.146 testime të kryera gjithsej, kanë rezultuar pozitivë me koronavirus, 33 qytetarë në Tiranë, 6 në Fier, Gjirokastër, 5 në Elbasan, 4 në Sarandë, 3 në Mirditë, Patos, 2 në Lushnjë, Delvinë, Devoll, Kuçovë, 1 në Shkodër, Kukës, Tropojë, Kurbin, Durrës, Kavajë, Mallakastër, Vlorë, Dropull, Pogradec.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, janë 1,531 pacientë aktivë me Covid 19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet Covid po marrin trajtim 46 pacientë, nga të cilët 7 janë në gjendje më të rënduar.

Ndërkohë, gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 114 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 267,197 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (06 Mars 2022)

Raste të reja ditore           78
Të shëruar në 24 orë        114
Të shtruar në spitale         46
Humbje jete në 24 orë        3
Testime ditore                   1,146

Testime totale               1,752,127
Raste pozitive                 272,210
Raste të shëruara           267,197
Raste Aktive                       1,531
Humbje jete                         3,482

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë              431
Fier                   276
Lezhë               189
Elbasan           113
Vlorë                104
Kukës              102
Berat                99
Shkodër            86
Gjirokastër       63
Korçë                45
Durrës               19
Dibër                  4

Top Channel