E shtunë, 06 Gusht 2022
19:53
Rriten vaksinimet! Shtimi i infektimeve shtoi dhe interesin

Shtimi i rasteve të të infektuarve me Covid  gjatë muajit korrik, ka ndikuar në rritjen e interesit të qytetarëve për t’u vaksinuar edhe pse  një rritje e lehtë kjo.

16:32
Tri vdekje dhe 831 raste të reja me Covid 19 në vend

Tre persona të infektuar me koronavirus kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit, ndërkohë që janë shënuar 831 raste të reja.

E enjte, 04 Gusht 2022
13:39
“Në vjeshtë më shumë infektime”, Gjermania me masa të reja kundër Covid 19

Teksa nga vera mbeten edhe pak ditë, qeveritë evropiane kanë nisur të ndiejnë sërish frikën për valë të reja infektimesh nga covid.  

E mërkurë, 03 Gusht 2022
18:42
Gjermania me masa të reja kundër COVID-19

Qeveria gjermane më 3 gusht tha se masat bazike ndaj koronavirusit do të jenë në fuqi gjatë vjeshtës dhe dimrit, periudhë kur ekspertët presin që rastet me COVID-19 të rriten sërish, pasi njerëzit kalojnë më shumë kohë në ambiente të mbyllura.

E martë, 02 Gusht 2022
20:00
Po bie vala e infektimeve/ Mjeku Korraqi: Kujdes pas kthimit nga pushimet

Vala e shtatë e pandemisë së Covid 19 duket se e ka nisur rënien  edhe në Shqipëri. Shifrat tregojnë  zbritje edhe pse kryhen pak testime.

18:58
1207 raste të reja me koronavirus dhe dy viktima gjatë 24 orëve të fundit

Dy të moshuara të infektuara me Covid 19 kanë humbur jetë në Kavajë dhe Durrës.

E diel, 31 Korrik 2022
19:43
Omicron vret të pavaksinuarit! Virologët kërkojnë të bëhet një analizë mbi shkaqet e vdekjeve

Edhe pse nënvarianti i Omicorn shfaq një klinikë të lehtë, tek pacientet e pavaksinuar shkakton edhe humbje jete. Gjatë javës që lamë pas kanë humbur jetën mesatarisht 3 persona çdo 24 orë mes tyre mosha të reja.

E shtunë, 30 Korrik 2022
22:15
Presidenti Biden sërish pozitiv për Covid 19, rikthehet në izolim

Presidenti Joe Biden doli pozitiv në testin për Covid 19 përsëri të shtunën, pak më shumë se tre ditë pasi doli nga izolimi për shkak të koronavirusit, tha Shtëpia e Bardhë, në një rast të rrallë “riinfektimi” pas trajtimit me një ilaç antiviral.

17:39
Dy humbje jete nga Covid, mbi një mijë raste të reja në vend

Dy qytetarë kanë humbur betejën me koronavirusin, ndërsa janë regjistruar 1.019 raste të reja gjatë 24 orëve të fundit.

E hënë, 25 Korrik 2022
19:51
Mungojnë mjekët për pandeminë/ Rriten infektimet në Kosovë, preken dhe bluzat e bardha

Përveç Ambulancës te Qendra e Studentëve, tani qytetarët e Prishtinës do të mund të testohen për Covid 19 edhe në Qendrën e Mjekësisë Familjare numër katër.

17:12
Dy viktima dhe 233 raste të reja me Covid 19

Dy persona të infektuar me koronavirus kanë humbur jetën, ndërsa janë shënuar 233 raste të reja gjatë 24 orëve të fundit.

E shtunë, 23 Korrik 2022
17:48
Vijojnë shifrat e larta me Covid19! 1158 qytetarë të infektuar, ndërrojnë jetë dy persona në 24 orët e fundit

Covid19 i ka marrë jetën dy personave gjatë 24 orëve të fundit një qytetare nga Berati 71 vjeçe, një qytetar nga Tirana 96 vjeç.

E enjte, 21 Korrik 2022
11:23
Nënvariantet e “Omicron”, pse OBSH-ja nuk u ka vendosur emërtime greke?

Kur Organizata Botërore e Shëndetësisë vendosi në maj 2021 të përdorë alfabetin grek për të emërtuar variantet e sars-COv-2, ajo e bëri këtë për arsye thjeshtësie. 

E mërkurë, 20 Korrik 2022
12:16
Të papërgjegjshëm me Covid/ Mjekët tërheqin vëmendjen e prindërve për fëmijët e infektuar

Ndërgjegjësimi i pakët nga ana e prindërve dhe dërgimi I fëmijëve në kopshte dhe çerdhe edhe pse të infektuar me Covid 19, ka bërë që qendrat shëndetësore të përballen më një fluks të vegjlish, që po përhapin shpejt Covid-in dhe variantet e tij si BA5, një nënvariant i “Omicron”, që qarkullon prej javësh në vendin tonë.

E martë, 19 Korrik 2022
18:15
Shtohen rastet me Covid19/ Ministria e Shëndetësisë: 1846 qytetarë të infektuar dhe dy humbje jete në 24 orët e fundit

Covid19 i ka marrë jetën gjatë 24 orëve të fundit dy qytetarëve nga Tirana të moshave 67-81 vjeç.

E hënë, 18 Korrik 2022
15:23
Virusi i ri ka mbërritur/ Të sëmurët me Covid shfaqin simptomat e nënvariantit BA5

Nënvarianti i Omicorn BA 5 është i pranishëm në Shqipëri, edhe pse nuk është konfirmuar zyrtarisht nga Instituti i Shëndetit Publik.

E shtunë, 16 Korrik 2022
14:26
Mbi një mijë raste të reja me Covid 19 në Kosovë dhe një viktimë

1.084 raste të reja me Covid 19 janë regjistruar gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë.

12:19
Holanda regjistron variantin Centauri, rasti i parë! 

Holanda regjistroi rastin e parë të Centaur, varianti BA.2.75 i koronavirusit që është gjetur tashmë në disa vende të tjera.

E enjte, 14 Korrik 2022
19:41
Vaksinohuni para vjeshtës! Mjekët bëjnë thirrje për ti paraprirë rëndimit të situatës pas fundit të verës

Kapërcimi i shifrave të personave të infektuar me Covid ka alarmuar edhe mjekët, të cilët po ndiejnë ngarkesën e madhe që po krijohet jo vetëm duke i vizituar fizikisht në qendrat shëndetësore qytetarët e prekur, por edhe nëpërmjet telefonit ku kontaktet me pacientët vijojnë dhe jashtë orarit zyrtar të punës deri në orët e vona.

12:58
”Plasin” infektimet në Europë e SHBA, alarmi: Përse varianti BA.5 është i rrezikshëm!

Varianti i fundit i Omicronit, BA.5 konsiderohet shkaku i rritjes së infektimeve në Europë e SHBA.

11:49
Administrata e Ushqimit dhe Barnave autorizon vaksinën Novavax kundër COVID-19

Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) autorizoi sot vaksinën me dy doza COVID-19 të Novavax pas disa javësh vlerësim për sigurinë dhe efektivitetin e saj.

E mërkurë, 13 Korrik 2022
18:33
Top Talk/ Verë dhe Corona në Shqipëri! Çfarë po ndodh?

Mbi 1.000 raste të reja me Covid 19 janë shënuar çdo ditë gjatë javës së fundit në vendin tonë, një rritje e ndjeshme krahasuar me pak javë më parë.

17:22
ECDC: Pandemia nuk ka përfunduar, spitalet në Europë po mbushen “plot”

Nga Komiteti i Posaçëm i Parlamentit Europian për koronavirusin, drejtoresha e Qendrës  për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në kontinentin e vjetër, Andrea Amon paralajmëroi se nuk është momenti për të ulur vigjilencën, pasi nuk ka asnjë dyshim, u shpreh ajo, se pandemia nuk ka përfunduar.

E martë, 12 Korrik 2022
18:03
Dy viktima nga Covid në vend/ 1215 raste të reja gjatë 24 orëve të fundit

Një 45-vjeçar nga Kavaja dhe një 84-vjeçar nga Gjirokastër kanë humbur jetën pas infektimit me Covid 19.

E hënë, 11 Korrik 2022
15:06
Fëmijët po preken nga Covid/ Çdo ditë në pediatri shtrohen 5 fëmijë që kërkojnë trajtim spitalor

Rritja e numrit të të infektuarve me koronavirus  tek të rriturit është shoqëruar edhe me  infektimin e fëmijëve të vegjël.

E martë, 05 Korrik 2022
20:30
Rastet me Covid po shtohen, pushimet e evropianëve në ‘rrezik’

Rastet e infektimeve me Covid janë gjithnjë e më në rritje në disa nga pikat e preferuara të pushimeve për evropianët duke ngritur shqetësime për më shumë kaos  për miliona vetë këtë verë.

E diel, 03 Korrik 2022
16:44
Sërish një humbje jete, MSH bën bilancin e Covid19: 549 qytetarë të infektuar dhe 297 të shëruar në 24 orët e fundit

Covid19 vijon te jetë prezent në vendin tonë, ku në 24 orët e fundit nga 1424 testime, kanë rezultuar pozitivë 549 qytetarë.

E shtunë, 02 Korrik 2022
15:52
“Boom” rastesh të reja, 671 të infektuar me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit

Numri i rasteve të reja me Covid 19 vazhdon në rritje, teksa në 24 orëve të fundit janë shënuar 671 infektime të reja.

E premte, 01 Korrik 2022
19:47
Infektime nga Omicron BA5/ Mjeku Alimehmeti: Shumë më infektues, shkakton edhe humbje jete

Edhe pse ka rritje të rasteve të infektuara me Covid, madje e shoqëruar edhe me një rritje të numrit të pacientëve të shtruar në spitalin Covid, epidemiologu Ilir Alimehmeti në një analizë bërë dhe ecurisë së epidemisë Covid në vende të tjera, shpjegon se kjo është një valë, nuk është alarmante si ato të mëparshmet. 

E mërkurë, 29 Qershor 2022
16:35
Vazhdojnë me rritje rastet e reja, 581 të infektuar me Covid gjatë 24 orëve të fundit

Gati një e treta e qytetaërve që kanë bërë një test Covid gjatë 24 orëve te fundit, kanë rezultuar pozitivë, shifër kjo më e lartë se çdo ditë tjetër gjatë dy muajve të fundit.