E diel, 05 Shtator 2021
11:53
Covid po i merr jetën foshnjeve dhe grave shtatzënë në Kosovë! Ndërron jetë fëmija 3-javësh

Një foshnje vetëm 3-javëshe ka ndërruar jetë në Kosovë, pas infektimit me Covid 19.

10:19
Lezha në hartën e kuqe! “Delta” shton rastet e infektimeve

Nga varianti i ri “Delta”, Lezha u kthye në hartën e zonës së kuqe të infeksioneve.

E premte, 03 Shtator 2021
22:38
Bilanc tragjik! Covid 19 i merr jetën 4 grave shtatzëna në Kosovë

Prej ditësh, Kosova po përballet me bilanc të frikshëm nga Covid 19, jo vetëm si pasojë e shifrave të larta të të infektuarve, por dhe numrit të madh të vdekjeve, teksa në vend mbizotëron variant “Delta” i koronavirusit.

21:53
26 viktima dhe 722 raste me Covid 19 në Maqedoninë e Veriut

Maqedonia e Veriut, të premten ka regjistruar edhe 26 viktima me Covid 19 duke e çuar numrin e përgjithshëm të të vdekurve në 6.013 persona.

19:55
Vaksinë me detyrim dhe administrata! Të parët në listë do jenë policët, farmacistët, laborantët

Pas mjekëve, arsimtarëve dhe studentëve edhe punonjës të administratës, policët, farmacistë e laburantë do të bëjnë vaksinë me detyrim.

16:27
Djali 16-vjeçar i kandidates për kryetare në Gjakovë merr dozën anti Covid: Kur e rekomandoj për djalin tonë…

Djali i kandidates së Lëvizjes Vetëvendosje për kryetare në komunës së Gjakovës mori sot dozën e parë të vaksinës anti Covid, të kompanisë AstraZeneca.

16:10
Sheshohen “hasmëritë”/ AstraZeneca dhe BE- marrëveshje për 200 mln doza vaksinash

Përplasjet e fillimit duket janë harruar dhe kompania farmaceutike AstraZeneca e Komisioni Europian vulosën një marrëveshje për shpërndarjen me 200 milionë doza të vaksinës kundër koronavirusit, duke i dhënë fund mungesës së dozave nga ana e kësaj kompanie.

E enjte, 02 Shtator 2021
20:17
BE do të kthejë vaksinat Johnson & Johnson të prodhuara në Afrikë

Bashkimi Evropian do të kthejë vaksinat kundër koronavirusit të prodhuara në Afrikë dhe të dërguara në Evropë nga prodhuesi Johnson & Johnson.

18:11
Studimi “rrëzon” mitin: Mësuesit nuk preken nga Covid më shumë se të tjerët

Mësuesit nuk rrezikojnë infektimin nga Covid 19 më shumë se të tjerët, ka zbuluar një studim i ri, sipas të cilit ata dhe familjet e tyre kanë në fakt 50% më pak gjasa të përfundojnë të shtruar në spital krahasuar me pjesën tjetër të popullatës në moshë pune.

16:32
Koreja e Veriut refuzon vaksinat: Asnjë rast me Covid, dërgojani atyre që kanë nevojë!

Koreja e Veriut ka refuzuar gati tre milionë vaksinat që iu ofruan për të luftuar koronavirusin, duket kërkuar që ato të dërgohen diku tjetër.

E martë, 31 Gusht 2021
16:25
“Delta” po merr dhjetëra jetë njerëzish në Kosovë, 26 viktima në 24 orët e fundit

Kosova po përjeton ditë tragjike, për shkak të numrit të lartë të viktimat si pasojë e Covid 19.

E hënë, 30 Gusht 2021
21:45
Bilanc tragjik në Maqedoninë e Veriut! 32 viktima nga Covid 19

32 persona kanë humbur jetën pas infektimit me Covid 19, këtë të hënë në Maqedoninë e Veriut.

E diel, 29 Gusht 2021
20:25
​Personat me variantin delta mund të transmetojnë virusin 2 ditë para se të kenë simptoma

Me variantin delta të koronavirusit, njerëzit mund ta transmetojnë virusin për gati dy ditë të plota pa ndier asnjë simptomë, sipas një studimi të ri nga revista Nature.

E shtunë, 28 Gusht 2021
14:41
Covid i gjatë/ Mjekët: Po kthehet në një problem madhor!

Covid-i i gjatë nuk është një fenomen i ri, por ai po kthehet në një problem gjithmonë e më shqetësues.

12:07
Covid “fut në sherr” amerikanët! Nuk e zbulojnë dot misterin e sëmundjes

Agjencitë amerikane të zbulimit mbeten të ndara në lidhje me origjinën e koronavirusit, por besojnë se udhëheqësit e Kinës nuk dinin për virusin para fillimit të pandemisë globale.

08:11
Shërbimet sekrete amerikane nuk mund të përcaktojnë qartë origjinën e Covid 19

A u transmetua koronavirusi nga kafshët apo erdhi nga laboratori? Presidenti amerikan Biden kishte porositur një raport të shërbimeve të fshehta për këtë çështje.

E mërkurë, 25 Gusht 2021
10:14
Vaksina në shtëpinë tuaj/ Në Izrael, krijohen njësitë lëvizëse për imunizimin e popullsisë

Izraeli do të dërgojë njësi të të vaksinimit në komunitetet me përqindje të ulët të vaksinimit.

E hënë, 23 Gusht 2021
15:39
Për 24 orë, 13 fëmijë në spital/ Kosovë, 20 mijë të sëmurë aktivë

Është shënuar numri më i lartë i fëmijëve të hospitalizuar në Klinikën e Pediatrisë nga Covid 19, që nga fillimi i pandemisë.

15:24
Elbasan/ Infektimet janë shtuar, çdo ditë mbi 100 persona kërkojnë ndihmë mjekësore

Rreth 100 persona çdo ditë paraqiten në qendrat shëndetësore në Elbasan për të marrë ndihmën mjekësore të prekur nga virozat e stinës.

15:01
Mbushen terapitë intensive/ Spanja përfshihet nga vala e pestë, kërkohet shtetrrethimi

Terapitë janë thuajse plot, gati 2000 janë të sëmurët rëndë, ndërsa mosha mesatare e të shtruarve në spital është ulur ndjeshëm: situata e pandemisë në Spanjë shfaqet sërish alarmuese.

14:03
E paimagjinueshme! 5 miliardë doza vaksine janë injektuar deri tani në botë

Në të gjithë globin, janë injektuar deri tani gati 5 miliardë doza të vaksinës kundër Covid 19.