E premte, 06 Gusht 2021
16:24
E para që zbuloi Covid, shkencëtarja: Mutacione vdekjeprurëse do të përhapen në gjithë botën

Shkencëtarja e njohur e Kinës, Shi Zhengli, ka paralajmëruar se variantet e tjera vdekjeprurëse të Covid do të përhapen në të gjithë botën mes frikës se mund të shfaqet një mutacion katastrofik që do të sjellë “ditën e qametit”.

E mërkurë, 04 Gusht 2021
22:26
Disa shtete planifikojnë dozën e tretë të vaksinës, OBSH i kritikon: Po vendet e varfra?

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka bërë thirrje për ndalje të përkohshme të programeve për dhënie të dozave përforcuese të vaksinave kundër Covid 19.

22:06
Vaksina Pfizer pritet të marrë miratimin e plotë deri në shtator

Sipas gazetës The New York Times, Agjencia Amerikane e Barnave dhe Ushqimit (FDA) po synon të japë miratimin e plotë të vaksinës Covid 19 të kompanisë Pfizer deri në fillim të shtatorit.

20:40
BE-ja synon të blejë 200 milionë doza të vaksinës Novovax

Bashkimi Evropian njoftoi miratimin e marrëveshjes që do të sigurojë 200 milionë doza të vaksinës të zhvilluar nga kompania amerikane e bioteknologjisë Novavax kundër koronavirusit.

E diel, 01 Gusht 2021
16:57
Itali, rastet ditore me COVID-19 shkojnë në mbi 6 mijë

Në 24 orët e fundit në Itali janë regjistruar 6.513 raste me koronavirus.

E shtunë, 31 Korrik 2021
16:44
4 simptoma të reja/ Çfarë ndodh me të vaksinuarit që preken nga Covid

Britanikët e vaksinuar kundër Covid 19 po raportojnë simptoma unike, të padëgjuara deri tani.

12:10
OBSH: Nëse nuk mposhtim Covid, mund të krijohen mutacione më të rrezikshme

Varianti Delta i Covid 19 është një paralajmërim për botën, që të mposhtë virusin, para se të pësojë mutacione të tjera dhe të bëhet më i rrezikshëm, deklaroi Organizata Botërore e Shëndetësisë.

11:26
Mali i Zi miraton masat e reja, pasaportë Covid-i për të hyrë në bare e restorante

Qeveria e Malit të Zi ka miratuar masa të reja kundër koronavirusit, të cilat do të jenë në fuqi deri më 20 gusht.

E premte, 30 Korrik 2021
14:34
Varianti “Delta” mbizotërues në Kosovë, me 80-90% të rasteve

“Delta” është varianti dominues i Covid 19 në Kosovë, bëri të ditur Xhevat Jakupi nga Departamenti i Mikrobiologjisë në Institutin Kombëtar të Shëndetit Publi

E enjte, 29 Korrik 2021
14:17
Gjermani, test Covidi për të gjithë që udhëtojnë jashtë!

Në Gjermani ekziston sërish shqetësimi se pushuesit do të sjellin koronavirus kur të kthehen.

E mërkurë, 28 Korrik 2021
08:11
Delta rikthen maskat në SHBA

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në Shtetet e Bashkuara rekomanduan që amerikanët e vaksinuar plotësisht t’i kthehen vendosjes së maskës në ambiente të mbyllura në disa vende publike, për shkak të shqetësimeve që paraqet varianti më ngjitës i koronavirusit, Delta.

E martë, 27 Korrik 2021
13:34
Anglia “kalon” pikun e Covid, vala e katërt mbyllet në fund të verës

A mos vallë Anglia e kaloi pikun e Covid 19?

13:18
Ministria gjermane e prerë: “JO” vaksinimit të detyruar të popullatës!

Ministrja gjermane e Drejtësisë Christine Lambrecht e kundërshton vaksinimin e detyrueshëm për të gjithë.

E diel, 25 Korrik 2021
22:42
Fauci jep alarmin për rritjen e rasteve me variantin Delta

Dr. Anthony Fauci, eksperti më i lartë amerikan i sëmundjeve infektive, dha një alarm të ri të dielën lidhur me rritjen e rasteve të koronavirusit në vend, veçanërisht në ato rajone ku njerëzit kanë refuzuar të vaksinohen edhe ndërsa varianti “Delta” po përhapet me shpejtësi.

E shtunë, 24 Korrik 2021
17:27
Rriten rastet me COVID-19 në Evropë, rikthehen kufizimet

Në shumë vende të Evropës ku është hasur sërish rritje e numrit të rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19), janë duke u shtrënguar masat dhe kufizimet në kuadër të luftës kundër pandemisë.

15:06
Kërkohet vaksinim derë më derë/ Kosovë, komunitetet rome dhe egjiptiane nuk duan të vaksinohen

Me qëllim të vaksinimit të komuniteteve: rom, ashkali dhe egjiptian, Komuna e Pejës ka shndërruar shkollën “Xhemajl Kada”, në qendër vaksinimi, shkollë që gjendet në afërsi të lagjeve të banuara nga këto komunitete.

E premte, 23 Korrik 2021
19:00
EMA rekomandon vaksinën Moderna për t’u aplikuar te fëmijët

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) ka rekomanduar aprovimin e vaksinës kundër Covid 19 të Moderna-s për të vaksinuar fëmijët nga mosha 12 deri në 17 vjeç.

17:48
“Ora policore e pakuptimtë”! Dr. Alimehmeti argumenton përse duhet hequr kufizimi i natës

Epidemiologu klinik, Ilir Alimehmeti e konsideron të paarsyeshme ndalimin e lëvizjes gjatë natës, si masë mbrojtëse kundër përhapjes së Covid 19.

17:11
Alarmi për versionin “Delta” të Covid 19/ Epidemiologu: Ja çfarë e pret Shqipërinë

Mjeku epidemiolog, Ilir Alimehmeti ishte sot i ftuar në emisionin “Top Talk”, ku foli për situatën e infektimeve me Covid 19 në vend.

E enjte, 22 Korrik 2021
19:00
Edhe në Kosovë rritje e të infektuarve me Covid 19/ 28 raste gjatë 24 orëve të fundit

Njëzet e tetë persona kanë rezultuar pozitivë me Covid 19 këtë të enjte, në Kosovë.

E diel, 18 Korrik 2021
18:28
SHBA, disa qytete rikthejnë kufizimet/ Rritje e rasteve me Covid 19 kryesisht të nxitura nga varianti “Delta”

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përballen me një rritje të rasteve me Covid 19, kryesisht të nxitura nga varianti “Delta”.